Węgry wycofały się z Eurowizji. Powód? "Konkurs zbyt gejowski"

Eurowizja 2020 odbędzie się już bez udziału przedstawiciela Węgier, które wycofały swoją kandydaturę. Nieoficjalnie mówi się, że powodem tego stanu rzeczy jest fakt, iż konkurs promował wartości LGBTQ+.

W 2020 roku podczas Konkursu Eurowizji nie usłyszymy muzyka czy zespołu, który miałby reprezentować Węgry. Węgierskie władze nie przedstawiły jeszcze oficjalnego oświadczenia, w którym podają powody swojej decyzji. Już teraz nieoficjalnie mówi się, że prawicowy rząd uznał, że Eurowizja promuje pozytywny przekaz LGBTQ+. 

Węgry rezygnują z Eurowizji 

Już jakiś czas temu opublikowano oficjalną listę państw, które wezmą udział w Eurowizji 2020. Okazało się, że zabrakło na niej Węgier i Czarnogóry. Nikt nie wiedział jednak, dlaczego oba kraje zrezygnowały z konkursu. Teraz w przypadku Węgier te powody są już znane.

Brytyjski "The Guardian" dotarł do jednego z pracowników węgierskiej publicznej telewizji MTVA. Ten miał stwierdzić, że choć nie podano tego do publicznej wiadomości, to wszyscy w telewizji wiedzą, że rząd uznał Eurowizję za "zbyt gejowski konkurs".

Nie jestem zaskoczony. Ta decyzja jest zgodna z obecną polityką firmy – mówi informator dziennika. 

Rzecznik węgierskiego rządu, Zoltán Kovács, określił te doniesienia "fake newsem", ale jednoczesne nie podał innego powodu decyzji w sprawie Eurowizji.

Telewizja MTVA po tekście, który ukazał się w "The Guardian" wydała jednak krótkie oświadczenie.

Zamiast brać udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2020 r., mamy zamiar promować wartościowe produkcje, które powstaną dzięki węgierskim gwiazdom muzyki popularnej. 

Przypomnijmy, że jakiś czas temu Viktor Orban podkreślał, że małżeństwo mogą stanowić tylko partnerzy o przeciwnych płciach. Prawicowy węgierki rząd również promuje „tradycyjny model rodziny".

Roksana Węgiel zrobiła sobie zdjęcie z parą prezydencką. Niektórzy zarzucili jej stronniczość. Co im odpowiedziała?

AG 

Więcej o:
Komentarze (61)
Węgry wycofały się z Eurowizji. Powód? "Konkurs zbyt gejowski"
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 18 razy 14

  Jak ktoś bierze „konkurs Eurowizji na serio” lub wrestlingu, to nie dziwie się, że łyka propagandę PiS i TVP

 • s3kwa

  Oceniono 10 razy 10

  Konkurs Eurowizji w tej formule nie ma sensu. Tylko międzynarodowe Jury byłoby w stanie ocenić poziom artystycznych utwórów wykonywanych przez artystów.

 • kazek100

  Oceniono 15 razy 7

  Ten konkurs to żenada, ale Węgry pod rządami Orbana to smutny kraj smutnych ludzi którym zostało tylko pocieszanie się durnymi fantazjami z epoki sprzed Trianon.

 • cy.nick

  Oceniono 7 razy 7

  Nie oglądam tego festiwalu od parunastu lat, bo mnie zwyczajnie nie bawi. Formułę głosowania uważam wręcz za zupełnie idiotyczną. Ale taka właśnie ta FORMUŁA jest.
  Skoro jednak odpowiada paruset milionom widzów, to trudno. Niech się bawią, niech się ekscytują.
  Nie moje klimaty, nie moje gusta. Ja mam pilota.
  PS
  Co nie znaczy, że mnie nie cieszą sukcesy Polaków, o których jednak dowiaduję się wyłącznie z internetu...:-)))

 • Zbigniew Drewniak

  Oceniono 11 razy 7

  Że ten konkurs już dawno zszedł artystycznie na psy i jest ober stronniczy to widzą chyba wszyscy, ale żeby takie bzdurne tłumaczenie wymyślić to już jest paranoja Orbana i jego kliki, znam dziesiątki artystów LGBT, słuchacie ich muzyki, chodzicie na koncerty i co, no nic..użyła broni się sama...

 • Gość: Wiedźmin

  Oceniono 13 razy 7

  Reprezentantem Polski powinien być najważniejszy Prawdziwy Polak, "założyciel rodziny, mąż, tatuś, i wspaniale śpiewający polski hymn.

 • Sroga Bufetowa

  Oceniono 5 razy 5

  A u nas Kurski powiedział że Gabor wygrała dzięki niemu, bo on obiecał silną tv i ona na dowód. Także ten...a ja uważam, że to dzięki mnie, bo talentu do śpiewu nie mam i nie mogłam wystartować także zasłużona jestem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX