Król Szwecji pozbawił wnuki przynależności do dworu. Powód jest dość osobliwy. "Rodzina królewska w ostatnim czasie bardzo się rozrosła"

Król Szwecji Karol XVI Gustaw pozbawił pięcioro swoich wnucząt przynależności do dworu królewskiego. Staną się one teraz osobami prywatnymi.

Do dość nieoczekiwanej sytuacji doszło na szwedzkim dworze królewskim. Marszałek króla Fredrik Wersaell ogłosił, że Karol XVI Gustaw podjął decyzję o pozbawieniu swoich wnuków tytułów królewskich. Zrobił to ze względu na to, że jego rodzina za bardzo się rozrosła i musiał określić, kto będzie pełnił funkcje reprezentacyjne.

Król Szwecji Karol XVI Gustaw podjął poważną decyzję

Decyzja króla dotknęła trójki dzieci księżniczki Magdaleny: 5-letniej Leonore, 4-letniego Nicolasa oraz rocznej Adrienne, a także dwóch synów księcia Karola Filipa: 3-letniego Aleksandra i 2-letniego Gabriela. Dlaczego się na to zdecydowano?

Rodzina królewska w ostatnim czasie bardzo się rozrosła. Mamy dziesięcioro sukcesorów do tronu. Potrzeba było pewnego rozgraniczenia i uściślenia, kto z rodziny królewskiej oficjalnie reprezentuje Szwecję w kraju i na świecie - tłumaczył marszałek.

Dzieci zostają zwolnione z pełnienia oficjalnych obowiązków i staną się formalnie osobami prywatnymi, które będą mogły mieć wolny wybór w przypadku np. wyboru szkoły. Ich plany nie będą też finansowane z królewskiej kasy.

Będą one jednak wciąż częścią rodziny królewskiej, zachowają swoje tytuły książęce oraz kolejność do sukcesji tronu - podkreślił.

Jednak teraz ta kolejka skróci się do trzech osób: następczyni tronu i jej dwójki dzieci, czyli księżniczki Wiktorii oraz jej dwójki dzieci: 7-letniej Stelli oraz 3-letniego Oskara. 

Bycie przyszłym następcą tronu to nie tylko przyjemności. Zobaczcie, z czym musi się liczyć książę William

Co myślicie o decyzji króla?

AW

Komentarze (34)
Skandal w Szwecji. Król pozbawił pięciorga swoich wnuków przynależności do dworu królewskiego. Powód jest dość osobliwy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gosc

  Oceniono 25 razy 23

  prawidlowe podejscie do rodziny, nie wszyscy musza byc obarczani pietnem pochodzenia od urodzenia, niech robia w zyciu co chca

 • sopoko-spoko

  Oceniono 23 razy 21

  Wkrwja..aca jest ta moda na pisanie artykułów składających się z szeregu akapitów mówiących dokładnie to samo co tytuł i nic więcej. Zmienia się tylko szyk wyrazów i gramatyka, najczęściej tragiczna

 • Gość: Ola

  Oceniono 17 razy 13

  W aplotju, to pracują jednak nieduki. Król nie pozbawił części rodziny tytułów. Nadal je naszą oraz nadal czekają w kolejce do tronu. Zdjął z nich jedynie oficjalne obowiązki wynikające z przynależności do rodziny królewskoej, pozbawił grantów związanych z tym oraz od tej pory te osoby mogą same podejmowac decyzje dotyczące wyboru szkół, studiów, oraz pracy. stały się także osobami prywatnymi. Tzn., że media nie mają prawa pisać o ich życiu prywatnym. Król zrobił to po to, żeby wprowadzić nowy podziela obowiązków pomiędzy trójkę swoich dzieci i nie rozdrabniacz ich pomiędzy kilkanaście innych osób.

 • Gość: Gof

  Oceniono 15 razy 9

  Dlaczego skandal ??? Głupi plotku.

 • Gość: gosc

  Oceniono 5 razy 5

  dziwne interpretowanie faktow w tym artukule i nazywanie tego 'skandalem'
  sugeruje aftykoly z miedzynarodowych stron aby doczytac brakujacej tresci... potomkowie wykluczeni, corka i syn i trojka wnukow zabiegali o to od dluzszego czasu. Ich celem bylo nie obciazanie dzieci predeterminowana przez stan przyszloscia i bardziej prywatne zycie. Dalekie to od opisywanego skandalu i pozbawiania praw to przedstawianych.

 • mer-llink

  Oceniono 5 razy 5

  Żaden ewenement w historii. Np. jeden z rosyjskich carów w XIX wieku - też z powodu rozrostu rodziny - pozbawił wnuki cesarza rang cesarskich. Wkrótce Rosja się zawaliła.....

 • Gość: AMK1955

  Oceniono 1 raz 1

  Pierwszy król z tej dynastii był Francuzem. On naprawdę był emigrantem. To trochę jednak inna sytuacja.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 3 razy 1

  Jedyna zmiana w dynastii Bernardotte to to, ze wreszcie bedzie tam troche krwi szwedzkiej. Corka krola ma dzieci ze Szwedem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX