Festiwal w Gdyni. Ostre słowa Dawida Ogrodnika: Bez względu na to, czy macie 150 cm wzrostu, czy macie 2 metry, władza się kiedyś kończy

Za nami 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Mimo że to głównie wydarzenie kulturalne, to nie zabrakło momentów nawiązujących do polskiej polityki. W ostrych słowach wypowiedział się na ten temat jeden z aktorów, Dawid Ogrodnik.

Polscy artyści już od kilku lat apelują o to, aby polityka nie miała żadnego wpływu na kulturę. Idealną okazją, aby zwrócić uwagę na ten problem są przemowy podczas dużych uroczystości. Na gali finałowej 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych również nie obyło się bez małego skandalu. Do sytuacji polskich artystów odniósł się aktor, Dawid Ogrodnik.

Dawid Ogrodnik w mocnej przemowie

Duże zamieszanie wywołał ostatnio film "Solid Gold" w reżyserii Jacka Bromskiego, który został wycofany z festiwalu. Powodem miała być negatywnie zakończona kolaudacja.

Otrzymaliśmy informację, że film Bromskiego nie przeszedł kolejnej kolaudacji. Tymczasem zgodnie z umową pomiędzy producentem firmą Akson Studio a koproducentem TVP warunkiem szerokiej dystrybucji i prezentacji filmu na festiwalach jest pozytywnie zakończona kolaudacja. Więc producent filmu poprosił o wycofanie go z Konkursu Głównego oraz ze wszystkich pokazów towarzyszących - poinformował Leszek Kopeć, dyrektor festiwalu.

W oficjalnym oświadczeniu Bromski napisał, że ta decyzja mogła mieć kontekst polityczny.

Rozumiem, że skoro nie wyraziłem i nadal nie wyrażam zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami, TVP SA wywarła nacisk na producenta filmu, aby wycofać mój film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych, także z tych, na które bilety zostały już sprzedane. Bardzo żałuję, że festiwalowa publiczność nie będzie mogła zobaczyć filmu w nieocenzurowanej wersji - czytamy w oświadczeniu.

Jednak już po dwóch dniach film został przywrócony do programu festiwalu. Mimo to, wielu artystom bardzo nie spodobało się całe zamieszanie. Na finałowej gali Dawid Ogrodnik, który odebrał nagrodę za najlepszą rolę męską za film "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy, postanowił nawiązać do całej sytuacji w dosyć mocnych słowach.

Możecie wyrzucać nie wiem, ile filmów z tego festiwalu, i wracać ponownie. Możecie zabraniać nam wolności. Bez względu na to, czy macie 150 cm wzrostu, czy macie 2 metry, władza się kiedyś kończy. Nieważne, czy słuchacie jazzu, czy jesteście fanami disco polo, władza się kiedyś kończy. I przyjdzie taki moment, że ta władza się skończy. I wtedy nie będzie już tak śmiesznie - mówił Ogrodnik.

Aktor zabrał głos podczas gali finałowej. Pamiętacie jeszcze inne publiczne skandale?

Zgadzacie się z nim?

KB

Więcej o:
Komentarze (216)
Festiwal w Gdyni. Ostre słowa Dawida Ogrodnika: Bez względu na to, czy macie 150 cm wzrostu, czy macie 2 metry, władza się kiedyś kończy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 101 razy 55

  Fajna przemowa, ale biologia jest nieubłagana. Ludzi inteligentnych, myślących jest 10 razy mniej niż ćwoków. Dlatego przy urnach wyborczych będzie pogrom - ćwokowi milszy jest Brudziński, Szydło, Kempa niż Kidawa- Błońska, Arłukiewicz czy Mucha, którzy to ćwoka nie przypominają.

 • Gość: bb

  Oceniono 75 razy 39

  brawo

 • Gość: SZ

  Oceniono 54 razy 34

  Tam gdzie PiS tam same afery. W Szwecji minister podal sie do dymisji bo kiedys nie placil .... abonamentu tv. U nas zajmuja sie sutenerstwem, klamia w zeznanich majatkowych, w niejasnych okolicznosciach handluja ziemia z kosciolem za poldarmo, daja lapowki za zgode na budowe wiezowcow, przegrywaja sprawy w sadzie za klamstwa publiczne, ministerstwo zajmuje sie rozsiewaniem nienawisci z wykorzystaniem poufnych informacji, nie realizuja wyrokow TK i sadow powszechnych, wymuszaja cenzure na artystach i tak bez konca. I to wszystko za 500 zl. To ma byc dobra zmiana ?

 • Gość: FIKO

  Oceniono 69 razy 33

  OCZYWIŚCIE ŻE KOŃCZY, JAK WSZYSTKO, ALE TE KATOFASZYSTOWSKIE ŁBY O TYM NIE CHCĄ WIEDZIEĆ, ALE TO WSZYSTKO PRZEMINIE JAK SEN IDIOTY

 • Gość: lot

  Oceniono 68 razy 26

  idiotyczny kraj i beznadziejnie głupi ludzie, którzy nie widzą że kacza kwacząca gęba to mały hitlerek w polskim wydaniu, obozy z gazem coraz bliżej, gdyby nie unia europejska to już dawno by homoseksualistów wymordowali, ot katolicka miłość bliźniego

 • bokaj

  Oceniono 44 razy 24

  Dziś przypomnieli: w 2009 r. PO miała 46% poparcia, PISS 22%.
  Więc odwrót PISS całkowicie pewny - pytanie kiedy?
  Ale młode świniaki z PISS nie powinny spać spokojnie. Wszyscy zostaniecie rozliczeni: do ostatniego, najmniejszego przekrętu! Z głosowaniami za antykonstytucyjnymi ustawami włącznie!

 • karollorak

  Oceniono 47 razy 21

  I tak trzymać.
  Niech Gliński przestanie cwamialowac, przeczekalismy zabory, okupacjie, komunizm przeczekamy i kaczyzm....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX