Gwiazda "DD TVN" walczy o życie. Zaapelowała do ministra zdrowia: Czy ma pan prawo skazywać nas na przedwczesną śmierć?

Anna Puślecka w maju poinformowała, że choruje na raka. Od razu zaczęła leczenie, jednak musi przyjmować lek, który nie jest refundowany w Polsce. W imieniu swoim i innych chorych kobiet zaapelowała do ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego.

Anna Puślecka zdobyła popularność dzięki współpracy z "Dzień Dobry TVN", gdzie wspólnie z Tomaszem Jacykowem prowadziła cykl "Moda Polska". Od kwietnia walczy o życie. Jak się okazało, zdiagnozowano u niej rzadki przypadek hormonozależnego raka piersi. Choć regularnie się badała, to choroba była niewykrywalna nawet przez badanie powszechnie uznawane za bardzo dokładne.

Anna Puślecka apeluje do ministra zdrowia

Teraz na jej profilu na Instagramie pojawił się post, w którym apeluje do ministra zdrowia. Na początku poprosiła go o wybaczenie, że wybrała taką formę, jednak wytłumaczyła to tym, że "walczy o życie". Poinformowała, że pisze to także w imieniu tysięcy Polek, które chorują. Przypomniała historię swojej choroby i jak się okazało, została ona wykryta w zaawansowanym stadium.

Ta walka nie dotyczy tylko mnie, ale tysięcy Polek - matek, córek, żon, partnerek. To sprawa życia i śmierci. Jestem młodą kobietą, mam dopiero 48 lat. Pracuję, mam rodzinę, przyjaciół, płacę regularnie ZUS i podatki. Nigdy poważnie nie chorowałam. W kwietniu zdiagnozowano u mnie rzadki przypadek hormonozależnego raka piersi. Choroba była na tyle podstępna, że nie ujawniła się podczas takich badań jak mammografia. Została wykryta niestety w stadium zaawansowanym - napisała. 

Przyznała, że aktualnie czuje się bardzo dobrze, "na 100% swoich możliwości". Nie zrezygnowała z pracy, poddaje się także leczeniu hormonalnemu. Jednak jedyną nadzieją na to, żeby przeżyła, jest nowoczesny lek. Okazuje się, że w innych krajach jest on refundowany. Dziennikarka TVN zwróciła się więc do ministra zdrowia, żeby podjął decyzję o tym, żeby także w Polsce tak było. Podała bardzo poważne argumenty:

Jedyną nadzieją na życie jest dla mnie nowoczesny, antynowotworowy lek RYBOCYKLIB. Lek ten w Polsce nie jest refundowany. Zapewne Pan wie, że Rybocyklib jest refundowany w CAŁEJ UNII. Całej, poza Polską… Panie Ministrze, czy zdaje sobie Pan sprawę, że nie podejmując decyzji o refundacji leku, odbiera Pan mnie i tysiącom Polek, matek, córek, żon, partnerek, szansę na życie! Jak się Pan z tym czuje? Może Pan spać w nocy, Panie Ministrze? Odbiera nam Pan szansę na pracę, cieszenie się rodziną i wychowywanie dzieci - zaapelowała.

Lek przedłuża życie, jednak jest bardzo drogi. Jak się okazuje, koszt miesięcznej kuracji wynosi 12 tys. złotych, co w ciągu roku daje kwotę 144 tys. złotych.

Panie Ministrze, nie stać ani mnie, ani tysięcy Polek na tak drogie leczenie. Dlatego proszę Pana w imieniu swoim i tysiąca kobiet dotkniętych rakiem piersi o pomoc, aby Rybocyklib jak najszybciej znalazł się na liście leków refundowanych dla kobiet w I i II rzucie leczenia (dla takich jak ja, po chemioterapii). Panie Ministrze, boję się. Boję się, że nie będzie mi dane cieszyć się w pełni życiem, które nagle może zostać skrócone, boję się, że przyjdzie dzień w którym choroba nagle zacznie postępować. A chcę, tak jak inne Polki, normalnie funkcjonować. Da nam Pan tę szansę? Albo inaczej: czy ma Pan prawo skazywać nas na przedwczesną śmierć? - zakończyła swój wpis.

Reakcja na apel Anny Puśleckiej

Internauci w komentarzach wyrażają nadzieję na to, że minister zdrowia zareaguje na jej apel i podejmie decyzję o refundacji leku. Życzą Annie Puśleckiej także wiele wytrwałości i zapewniają, że mocno ją wspierają w walce. W walce z systemem i w walce o życie. Jej post udostępniają użytkownicy Instagrama oraz osoby publiczne, w tym m.in. Olivier Janiak, Joanna Górska oraz Joanna Jabłczyńska. Wszyscy piszą, że "nie jest sama".

Jak wspierać osobę chorą na depresję?

AW

Komentarze (295)
Gwiazda "DD TVN" walczy o życie. Zaapelowała do ministra zdrowia: Czy ma pan prawo skazywać nas na przedwczesną śmierć?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • maks1956

  Oceniono 71 razy 51

  lepiej kasę dać Rydzykowi ministerstwo zdrowia tez daje a nie ma kasy na refundacje leków dla ciężko chorych

 • lamerka

  Oceniono 45 razy 35

  Szumowski powie: nie ma srodkow na to. Ale Rydzykowi dal ostatnio milionik okragly, rzelomo na kampanie dot.nowotworow!

 • lob1

  Oceniono 47 razy 33

  Przyszłam po skomplikowanym złamaniu łokcia na rehabilitacje,ręka spuchnieta,słaba, a pani z rejestracji powiedziała"proszę przyjść pod koniec roku,będziemy zapisywać na następny rok.Tak działa nasza Polska służba zdrowia,ale prywatnie można 7o,zł za 20 min.gimnastyki.a moja emerytura po 35 latach jako ksiegowa 17oo,-zł.I na kogo ja mam iść głosować????????????????Za PRL zaraz byłam przyjęta,teraz za pół roku przyjść zapytać?

 • Gość: X

  Oceniono 45 razy 33

  - a gdyby tak Rodzina Pana Kuchcińskiego poniosła rzeczywiste koszty Swoich podniebnych wycieczek ...
  - a gdyby tak nieco mniej dać "ojcu" z Torunia ...

 • kingsizemax

  Oceniono 34 razy 28

  Kato minister zaleci modlitwę, a miliony to są dla gnoja z Torunia!

 • bokaj

  Oceniono 34 razy 26

  Obawiam się, że w buraczanej Wolsce ten problem nie mieści się w obszarze walki z "tęczową zarazą", jaką prowadzi prezes suwerena, Jarozbaw zawsze dziewic...
  Płakać się chce, kiedy człowiek dowiaduje się o takich sytuacjach. Proszę się bardzo trzymać!!!

 • nilpferd13

  Oceniono 27 razy 25

  Pani Anno, zycze Pani zdrowia i wygrania walki z choroba!
  Autora/autorki tego artykulu szkoda byloby mi nawet kopnac w cztery litery za PERFIDNE bledy! Pisanie tekstu o kims wymaga odrobiny chocby szacunki dla opisywanej osoby! A Pani Anna ma w tym tekscie najprzerozniejsze nazwiska:
  - Anna Puścecka w maju poinformowała...
  - Reakcja na apel Anny Plucińskiej
  - Życzą Annie Plucińskiej
  O kim pisales/pisalas gwiazdo dziennikarstwa gazetowego???
  Tekst powstal pewnie "pod znacznym wplywem" substancji wyskokowych, bo nie wyobrazam sobie, zeby na trzezwo mozna bylo wypisywac takie brednie!
  Natychmiast prosze wyslac kwiaty i przeprosiny dla Pani Anny!
  Nas - czytelnikow - tez wypadaloby przeprosic, bo w zasadzie to nie wiadomo, o kim jest ten artykul...
  ZENADA!!!

 • macwies

  Oceniono 32 razy 24

  Ministerstwo Zdrowia dało oszustowi rydzykowi prawie 1 000 000 zł.
  Podobno jest nadmiar pieniędzy w MZ.

 • Gość: swan

  Oceniono 29 razy 23

  A kaczy hitlerek pieprzy o lgbt, obronie kościoła i zagrozeniu imigrantami, popieprzony kraj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX