Eurowizja. Jak do tej pory Polska radziła sobie w konkursie? Patrzymy na ostatnie 22 lata

W tym roku Polska wysyła na Eurowizję do Izraela zespół Tulia, złożony z czterech utalentowanych wokalistek. Wykonają piosenkę "Pali się / Fire of love". A my patrzymy na nasze poprzednie występy na tym konkursie. Lekko nie było.

Był taki czas, kiedy Polska na Eurowizji zajmowała wysokie miejsca. Pozycja w finale była pewniakiem, miejsce w TOP 10 również... a nie, to nie ta bajka. Polska w Eurowizji radzi sobie zazwyczaj średnio. Patrzymy na wszystkie nasze występy i spróbujemy oszacować, czy Tulia ma jakiekolwiek szanse.

Eurowizja - Edyta Górniak "prawie" wygrywa i... to by było na tyle

Pierwszy występ Polski w Eurowizji miał miejsce w 1994 roku. Pojechała Edyta Górniak i wyśpiewała dla nas drugie miejsce w finale w Dublinie. A potem było już tylko gorzej. Do 2004 roku przechodziliśmy nawet jeszcze do finału. Największe nadzieje zrobił Polsce zespół "Ich Troje" z piosenką "Keine Grenzen - Żadnych granic".

 

Kiedy jednak w 2005 roku na konkurs pojechał Ivan i Delfin z utworem "Czarna dziewczyna", zaczęła się dla nas zła passa. Finał był poza naszym zasięgiem na długie lata.

W sumie ze wszystkich polskich występów w ostatnich 22 latach do finału dostaliśmy się 14 razy. 4 razy nie mieliśmy w ogóle reprezentanta (ze względu np. na przygotowania do Euro2012). W finałowej trójce znaleźliśmy się tylko raz (w pierwszym naszym konkursie). W finałowej najlepszej dziesiątce - zaledwie razy.

Eurowizja 2019 - czy Tulia ma szanse?

Patrząc na to, jak ostatnio idzie nam w konkursie Eurowizji, to można optymistycznie założyć, że Tulia przejdzie jednak do finału. Od 2014 roku tylko raz nam się to nie udało, zaś piosenka Tulii jest zdecydowanie lepsza od "Light me up" Gromee i Lukasa Meijera - zapada w pamięć i trudno ją pomylić z reprezentacją innych krajów.

I naprawdę trzymamy kciuki, bo nie będzie łatwo. Bukmacherzy nie dają Tulii wielkich szans. Zgodnie z zakładami Tulia będzie miała problem, żeby w ogóle wejść do finału. Mamy jednak nadzieję, że tyle uda się Polkom uzyskać a "Pali się" podbije serca przynajmniej części widzów w Europie.

Przypominamy - Eurowizja 2019 zaczyna się już we wtorek i właśnie tego dnia Tulia wykona "Pali się". We wtorek też dowiemy się, czy Polska wystąpi w sobotnim finale.

Więcej o:
Komentarze (8)
Eurowizja. Jak do tej pory Polska radziła sobie w konkursie? Patrzymy na ostatnie 22 lata
Zaloguj się
 • Gość: to-ja

  Oceniono 12 razy 10

  Stawiam na miejsce w pierwszej trójce, od końca oczywiście...

 • Gość: PIKO

  Oceniono 12 razy 8

  SZCZERZE ? TULIA NIE WYGRA EUROWIZJI BEDZIE DALEKO, DALEKO W TYLE PRZEKONACIE SIE NIE MAJA ZADNYCH SZANS

 • Gość: Artemida

  Oceniono 4 razy 4

  Tulia ma znikome szanse. W przeszlosci folklor i urabianie masla na scenie Eurowizji w akompaniamencie wymownych biustow nie zdalo rezultatu. Doceniam klimaty slowianskie i Tulie, ale ich wybor nie byl strzalem w dziesiatke.

 • Gość: hallo

  Oceniono 8 razy 4

  KTO ICH WYBRAŁ
  ŚMIECH NA SALI

 • Gość: jak najdalej od PLu

  Oceniono 5 razy 3

  Tzw przeboj zespolu Tulia to cos, jak tak zwany przeboj Euro 2012 Koko, Spoko, czy jakos tak tam bylo. Porazka totalna.

 • konigin

  Oceniono 5 razy 1

  Paaaliiii sieee, paaaliii sieee...dzwonta po straaaz...

 • Gość: Gosc

  Oceniono 3 razy 1

  Nie od dziś wiadomo że to konkurs polityczny. Tu nie o piosenkę chodzi. Tylko o “przyjaźń” z innym krajen

 • Gość: Ja

  0

  Czy one są tak brzydkie że zakrywają twarze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX