Kto odziedziczy spadek po Andrzeju Wajdzie? Karolina Wajda idzie do sądu

Zamieszanie wokół testamentu Andrzeja Wajdy trwa nadal, mimo że słynny polski reżyser zmarł dwa lata temu. Okazuje się, że napisał on osiem wersji testamentu i nie wiadomo, która z nich, jest wersją obowiązującą.

Jak informuje "Fakt", Andrzej Wajda w ciągu kilkunastu ostatnich lat swojego życia kilkukrotnie zmieniał treść swojego testamentu. Niektórych do niego dopisywał, innych skreślał i w ten sposób powstało osiem wersji jego testamentu.

Kto odziedziczy spadek po Andrzeju Wajdzie? Jego córka idzie do sądu 

- Ostatni testament diametralnie różni się od pierwszego, który został mi przedstawiony przez Tatę, i to było dla mnie dużym zaskoczeniem - mówi Karolina Wajda, córka zmarłego reżysera. Aby wyjaśnić sprawę, Karolina Wajda postanowiła iść ze sprawą do sądu. 

W wywiadzie dla magazynu "Gala" Karolina Wajda powiedziała, że pierwsza wersja testamentu ojca uwzględniała ją jako spadkobierczynię praw autorskich do jego twórczości. Ostatnia wersja mówi z kolei, że reżyser przepisuje wszystko swojej ostatniej żonie Krystynie Zachwatowicz i pomija w nim swoją córkę.

Na życzenie Andrzeja Wajdy jego córka zrzekła się dziedziczenia ustawowego, co oznacza, że w przypadku, gdy sąd uzna testamenty za nieważne, jego córka niczego nie otrzyma. Z wdową po zmarłym reżyserze łączą ją trudne relacje. W wywiadzie dla "Gali" przyznała, że rozmowa o testamencie między nią, a Krystyną Zachwatowicz wydaje się "niemożliwa".

UZ

Więcej o:
Komentarze (29)
Kto odziedziczy spadek po Andrzeju Wajdzie? Karolina Wajda idzie do sądu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: kk

  Oceniono 18 razy 14

  Nie mam zamiaru stawać po żadnej ze stron, bo przede wszystkim ich nie znam i nie mam pojęcia o sytuacji, ale jak już się plotek powołuje na fakt, to niech nie mataczy, nie judzi, co robi permanentnie, ale poda treść, na którą się powołuje i bez własnych ozdobników, które niczego nie wyjaśniają, nie klarują, a ewidentnie mataczą.

  Nikt nie podawał, że testament na korzyść Karoliny był pierwszy, a potem wiele następnych. Podano jedynie, że tresc testamentu gdzie ojciec przekazał prawa autorskie córce, a majątek na fundację swego imienia, był testamentem jawnym, Wajda osobiście z córką o tym rozmawiał i oprócz pisemnej woli, przekazał jej również ustną. Wiadomo, że zależało mu, żeby fundacja promowała młodych twórców. Że istnieje jakiś inny testament, w którym cały majątek dziedziczy żona -Krystyna Zachwatowicz - , dowiedzieli się dopiero po śmieci Wajdy.
  Wątpliwości może budzić fakt, że nie ma w nim już mowy o fundacji, na której Wajdzie bardzo zależało, i to, że spisano go, ponoć, kiedy Wajda był już bardzo chory.
  Karolina z ojcem miała bardzo dobre relacje, często razem współpracowali, wielokrotnie się o niej wypowiadał z podziwem, odnosząc się do drogi, jaką wybrała, nie sądzę, żeby Wajda chciał córkę oszukać. Zrzeczenie się praw do dziedziczenia ustawowego zapewne miało ułatwić przekazanie majątku na fundację, na co Karolina się zgodziła. Trudno więc ją posądzić o pazerność. Nie dziwię się, że jest zszokowana, bo o tej fundacji marzył od dawna i nagle mu przeszło? Być może, różnie bywa, może postanowił w ostatniej chwili wszystko zostawić żonie, ale nie dziwię się, że zwrócono się do sądu o wyjaśnienie wątpliwości.

 • Gość: ktoś z chełmskiej

  Oceniono 24 razy 12

  Zachwatowicz jest straszną, po prostu straszną osobą i o tym wie całe środowisko.

 • javall

  Oceniono 9 razy 9

  Zachwatowicz chce zachwacic wszystko?

 • Gość: Lenon

  Oceniono 9 razy 7

  Do tej pory nie lubilem Karoliny Wajdy, a wielkim uznaniem darzylem zarowno Andrzeja Wajde, jak i Krystyne Zachwatowicz. Ale po tych machlojkach, tak machlojkach z dziedziczeniem moj szacunek jest rowny zeru. Jakim trzeba byc podlym czlowiekiem, aby wymagac od wlasnego i jedynego dziecka, aby zrzeklo sie praw dziedziczenia ustawowego, jak podlym trzeba byc zapisujac po tym caly majatek na ostatnia zone, wiedzac, ze corka nie ma nawet prawa do zachowku. Polskie prawo spadkowe jest wyjatkowo nieprzyjazne zstepnym i dzieciom. Jestem mocno zniesmaczony, zarowno postawa Andrzeja Wajdy, jak i zachowaniem Krystyny Zachwatowicz. Ona jest juz bardzo stara i do grobu nic nie wezmie, czyli tzw pies ogrodnika, sam nie zje i drugiemu nie da, obrzydliwe.

 • Gość: gość

  Oceniono 25 razy 7

  Typowa macocha nienawidzaca pasierbicy za samo istnienie. Ciekawe kiedy powstal testament, w którym pominal corke, być może przed sama smiercia, kiedy już nie bardzo wiedział co podpisuje

 • Gość: Asia

  Oceniono 10 razy 4

  Jak można nic nie dać córce ???? To jest jest ?? Wstyd zachwatowicz i hańba dla ciebie

 • Gość: Yokoono

  Oceniono 5 razy 3

  Andrzej z gory patrzy i nie dowierza z kim spedzil 42 lata zycia, jak to sie mawia: zona obcy czlowiek.

 • Gość: floyd44

  Oceniono 3 razy 3

  A niesmak pozostanie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX