Witold Sobociński nie żyje. Wybitny polski operator miał 89 lat

Witold Sobociński zmarł w wieku 89 lat. Informację o śmierci operatora wydała Szkoła Filmowa w Łodzi.

Witold Sobociński, wybitny polski operator filmowy, zmarł w poniedziałek, 19 listopada. Miał 89 lat.

Witold Sobociński nie żyje. Wybitny operator miał 89 lat

Witold Sobociński urodził się 15 października 1929 roku. Początkowo swoją karierę wiązał z muzyką - był muzykiem jazzowym. Jednak po roku 1955 na stałe związał się z filmem. Zakończył wtedy studia na Wydziale Operatorskim PWSTiF w Łodzi i rozpoczął karierę jako operator filmów.

Witold Sobociński był jednym z najwybitniejszych polskich filmowców. Pracował przy ponad 90 filmach fabularnych, serialach i filmach dokumentalnych. Pracował z największymi polskimi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Andrzejem Żuławskim, Romanem Polańskim.

Zdjęcia do jego filmów znane są na całym świecie. Witold Sobociński był wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach - zaledwie tydzień temu odebrał nagrodę za całokształt twórczości na Camerimage. Był również laureatem "Orła", "Platynowych Lwów" w Gdyni, nagrody ASC, Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.

Witold Sobociński - filmy

Witold Sobociński był operatorem przy najważniejszych produkcjach filmowych w Polsce, ale i na świecie w ostatnich 50. latach. To "z jego kamery" wyszły takie filmy, jak "Frantic", "Wrota Europy", "Ziemia obiecana" czy "Wesele".

Każdy jego obraz był niepowtarzalny. Witold Sobociński zawsze dążył do tworzenia nowych rozwiązań i niepowielania starych. Inspirował się w swoich filmach malarstwem, co widać szczególnie w "Weselu" Andrzeja Wajdy.

Więcej o: