Andrzej Grembowicz nie żyje. Twórca serialu "Ranczo" miał 60 lat. Scenarzystę żegna Ilona Łepkowska

Andrzej Grembowicz, znany też pod pseudonimem literackim "Robert Brutter", zmarł 18 listopada. Zawdzięczamy mu powstanie m.in. serialu "Ranczo" czy "Rodzina zastępcza".

Andrzej Grembowicz nie żyje - taką informację podała internetowa baza filmu polskiego Filmpolski.pl. Scenarzysta najbardziej popularnych polskich seriali ostatnich lat zmarł 18 listopada, w niedzielę. Grembowicz, znany również pod pseudonimem literackim "Robert Brutter", miał 60 lat.

Andrzej Grembowicz nie żyje. Wspomina go Ilona Łepkowska

Andrzej Grembowicz był współtwórcą i autorem scenariuszy do najbardziej popularnych polskich seriali i filmów. Jak czytamy we wspomnieniu, którym podzieliła się na swoim profilu na Facebooku Ilona Łepkowska, scenarzysta od lat zmagał się z chorobą.

Andrzej Grembowicz odpowiadał za sukces m.in. serialu "Ekstradycja", "Ranczo", "Rodzina zastępcza", ale też "Wiedźmin" czy "Dziewczyny z Lwowa". Współpracował przy produkcji filmów takich jak "Wszystko będzie dobrze", "Nocne graffiti", "Fuks" czy "Wtorek".

Andrej Grembowicz był również autorem książek, sztuk teatralnych i piosenek. Adaptował także sztuki teatralne na potrzeby telewizji. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Za scenariusz do filmu "Tam, gdzie żyją Eskimosi" został wyróżniony nagrodą Hartley-Merrill w 1996 roku.

Andrzej Grembowicz przez lata pracował jako wicedyrektor Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu. Był również redaktorem naczelnym Kroniki Sejmowej.

Andrzej Grembowicz nie żyje. Żegnają go reżyser Wojciech Adamczyk i aktor Artur Barciś

Do pożegnań dołączył także reżyser Wojciech Adamczyk. Andrzej Grembowicz współpracował z Adamczykiem od kilku lat przy serialu "Ranczo" i "Dziewczyny ze Lwowa":

Mistrz słowa, Artysta z wielką wyobraźnią i wielkim sercem, wybitny komediopisarz. Z przejęciem i troską obserwował otaczającą rzeczywistość, trafnie ją diagnozował, ale krytyczny opis zawsze nasączał ciepłem i życzliwością dla drugiego człowieka - napisał o Grembowiczu Adamczyk.

Również Artur Barciś pożegnał we wzruszającym wpisie Andrzeja Grembowicza:

Andrzej Grembowicz czy Robert Brutter? Skąd wziął się pseudonim?

Andrzej Grembowicz od lat 80. znany jest najlepiej pod swoim pseudonimem artystycznym. Jako "Robert Brutter" występował w słuchowisku Programu Trzeciego Polskiego Radia. Nazwisko "Brutter" ponoć lepiej pasowało do jego debiutanckiego "angielskiego" kryminału, jak czytamy na stronie polskieradio.pl.

Więcej o:
Komentarze (26)
Andrzej Grembowicz nie żyje. Twórca serialu "Ranczo" miał 60 lat. Scenarzystę żegna Ilona Łepkowska
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: wilkowyjanka

  Oceniono 39 razy 39

  Bardzo przykra wiadomość. Pan Robert Brutter był wspaniałym obserwatorem naszej polskiej rzeczywistości, którą w sposób trafny, dowcipny, ciepły i ujmujący zobrazował w ,,Ranczu".

 • mirarob

  Oceniono 20 razy 20

  bardzo żal wspaniałego twórcy świetnych scenariuszy

 • Gość: df

  Oceniono 19 razy 19

  smutne, wspaniałe seriale stworzył

 • vanad48

  Oceniono 14 razy 14

  Straszna wiadomość dla ludzi myślących sercem......był geniuszem obserwacji życia....mieliśmy wciąż wszyscy nadzieję na dalsze odcinki Rancza....żegnaj jakże niedoceniony TWÓRCO !!!!

 • Gość: ElaN

  Oceniono 14 razy 12

  Rodzina zastępcza to był niesłychanie inteligentny serial (jak wszystkie p. Roberta) z przekazem bardzo pozytywnym i uczłowieczającym. Prośba do POLSATU - powtórzcie, trzeba przypomnieć ludziom jak fajnie być człowiekiem.
  Panie Robercie za wcześnie

 • bbbzyta

  Oceniono 10 razy 10

  RIP. Wielka szkoda. Swietny pisarz i uroczy czlowiek, zawsze zyczliwy dla swoich fanow.

 • Gość: belfer

  Oceniono 8 razy 8

  Andrzej Grembowicz był jednym ze scenarzystow , wraz z sp. Stanislawem Kostrzewa ps. Mikołaj Kalisz , świetnego serialu Rodzina zastępcza. Wielka szkoda

 • maciejwscieklica

  Oceniono 7 razy 7

  odchodzą najlepsi !

  ci z tej pierwszej, najlepszej zmiany aktywni od 89 roku odchodzą.
  To sejm powinien Mu dziekować i pamietac o Tym błyskotliwym i ujmujacym Człowieku.
  "dobra zmiana" sieje swoje zniwo niestety,
  Zegnaj Dyrektorze
  Cześć Twojej Pamieci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX