To pierwszy taki wywiad Macieja Zientarskiego od tragicznego wypadku. "Budzisz się i ktoś ci mówi, że zabiłeś przyjaciela"

Maciej Zientarski 10 lat temu spowodował wypadek, w którym zginął jego pasażer. Po latach przerwy postanowił opowiedzieć o tym, jak potoczyło się jego życie po tym tragicznym wydarzeniu.

Historia Macieja Zientarskiego jest gotowym scenariuszem na film. Przed laty był jednym z najlepszych i najpopularniejszych dziennikarzy motoryzacyjnych w Polsce. Pracował w telewizji TV4, Polsat oraz w Antyradiu. W 2008 roku wszystko się zmieniło. Dokładnie 27 lutego Maciej jechał samochodem z przyjacielem, również dziennikarzem motoryzacyjnym, Jarosławem Zabiegą. Zientarski spowodował wypadek, w którym zginął pasażer.

Dwa lata później dziennikarz usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku, którego następstwem jest śmierć innej osoby. Ostatecznie sąd zdecydował o warunkowym zawieszeniu kary.

Maciej Zientarski opowiedział o wypadku

Maciej Zientarski nie udzielał przez lata wywiadów. W końcu zdecydował się porozmawiać z Plejadą. W rozmowie uczestniczyła także jego żona, Magda. To pierwszy ich wspólny wywiad.

Zientarski wyznał, że po wypadku stracił pamięć. Do dzisiaj nie może sobie przypomnieć, co dokładnie wydarzyło się 27 lutego 2008 roku.

To było dziesięć bardzo trudnych lat. Nie wszystko pamiętam, mam duże luki w pamięci. Uczyłem się wszystkiego od nowa (...) Często myślę o tym, co mogło się wtedy wydarzyć, ale niestety niczego nie udało mi się przypomnieć (...) Wyobraź sobie, że zasypiasz, budzisz się następnego dnia i ktoś ci mówi, że zabiłeś przyjaciela. To była dla mnie bardzo trudna sytuacja. A do tego, czułem się jak niemowlę. Wszystkiego musiałem nauczyć się od nowa – mówienia, chodzenia, jedzenia…

Jego żona wyznała, że uważa za cud fakt, że jej ukochany przeżył.

Myślę, że to był cud. Człowiek, który uratował Maćkowi życie, przypadkowo wyszedł wtedy na spacer z psem. Pochodził z lekarskiej rodziny, znał się na udzielaniu pierwszej pomocy. Udrożnił Maćkowi drogi oddechowe i przywrócił akcję serca przed przyjazdem karetki.

Z Magdą poznali się jeszcze w szkole średniej. Wtedy nie wybuchło między nimi gorące uczucie. Odnowili kontakt po latach, kiedy Maciej był już po rozwodzie z Beatą, pierwszą żoną, a Magda była singielką. Zaczęli rozmawiać ze sobą na Facebooku. W końcu Zientarski zaprosił Magdę do domu, w którym mieszkał z mamą.

Zobaczyłam wrak człowieka. Zobaczyłam bardzo smutnego, zagubionego i połamanego psychicznie człowieka. Zrobiło mi się go naprawdę szkoda. Maciek cały czas spędzał w domu z mamą, świat się od niego odwrócił. Od czasu do czasu ktoś go odwiedził, ale to była wegetacja, a nie życie. Postanowiłam, że wyciągnę go trochę do ludzi – do kina, na koncerty.

I tak zaczęła się ich miłość. Dzisiaj tworzą zgrany duet, a Maciej mówi o żonie, że jest jego "pamięcią". Wciąż ma kłopoty z przypomnieniem sobie pewnych sytuacji. Zażywa też antydepresanty.

Chodzę między innymi do psychiatry. Raz na jakiś czas sprawdza, co jeszcze zostało z mojego mózgu, czy coś może wykiełkowało - wyznał.
Maciek ma nie tylko problemy z pamięcią, koncentracją czy planowaniem. Urazowi uległ płat czołowy jego mózgu, a to wiąże się ze zmianą osobowości - dodała Magda.

Cztery lata temu Maciej został skazany na trzy lata pozbawienia wolności. Po jakimś czasie sąd zmniejszył karę o rok. Ostatecznie dziennikarz nie trafił do więzienia ze względu na stan zdrowia.

Nadal się boję, że pójdę do więzienia. Ten strach jeszcze mnie nie opuścił - wyznał.

Na pytanie o to, czy uważa decyzję sądu za sprawiedliwą, odpowiedział:

Trudno mi powiedzieć, bo w ogóle nie pamiętam tego, co wydarzyło się dziesięć lat temu. Natomiast jakby na to nie spojrzeć, to był wypadek – taki, jakich niestety wiele na polskich drogach. Nikt niczego nie planował, nikt nie chciał nikogo zabić.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata show-biznesu, zaobserwuj nas na Instagramie>>>

KS

Więcej o:
Komentarze (111)
To pierwszy taki wywiad Macieja Zientarskiego od wypadku. Jak dzisiaj się czuje?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • bodzio24680

  Oceniono 127 razy 117

  To niestety nie był wypadek. Żadne zdarzenie spowodowane ryzykanckimi zachowaniami nie jest wypadkiem. Wypadek jest wtedy, gdy zdarza się coś nieoczekiwanego, czego nie można było przewidzieć. Jazda w obszarze zabudowanym z tak ogromną prędkością jest brawurą, która powinna być bezwzględnie karana. Każdemu prawie zdarza się przekroczyć prędkość i każde takie przekroczenie jest naganne. W tym przypadku nie możemy mówić o przekroczeniu prędkości. Z taką prędkością, to się jeździ na torach wyścigowych, a nie na ulicy w środku miasta. Każdy kierowca, a zwłaszcza tak inteligentny, wie, że przy takiej prędkości utrata panowania nad kierownicą jest bardzo łatwa, a zabicie kogoś więcej niż prawdopodobne. Zakładam, że w tym przypadku zabity kolego był w pewnym sensie współwinny - raczej nie powstrzymywał kierowcy przed brawurą. Jednak czystym przypadkiem jest, że nie ucierpiały całkowicie niewinne, przypadkowe osoby.

 • Gość: gość

  Oceniono 57 razy 53

  "Czerwone ferrari prowadzone przez Z. rozbiło się w lutym 2008 r. o filar wiaduktu na warszawskim Mokotowie. Samochód jadący z prędkością 150 km/h - na odcinku, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h - rozpadł się i stanął w płomieniach. Na miejscu zginął jadący autem dziennikarz motoryzacyjny "Super Expressu" Jarosław Zabiega. " Żródło: Onet

 • my-opinion

  Oceniono 59 razy 47

  to że nie pamieta, nie zmienia w ogóle jego winy. dorosły człowiek, łamiący tak ewidentnie przepisy drogowe, jest całkowicie odpowidzialny i świadom swego czyznu w momencie jego popełniania. może teraz sobie być aniołkiem, kara i tak sie należy.

 • Gość: no

  Oceniono 41 razy 39

  duże dzieci się chciały pobawić fajną zabawką,
  i tak dobrze, że walnęli w słup, a nie w grupę ludzi idących chodnikiem

 • s.pietrzko

  Oceniono 61 razy 37

  Ten zabójca chodzi po ulicy i udziela wywiadów powinien kiblowac a jego majątek przepasc na rzecz ofiary. Amator od siedmiu boleści zabójca

 • Gość: haha

  Oceniono 63 razy 35

  "Natomiast jakby na to nie spojrzeć, to był wypadek – taki, jakich niestety wiele na polskich drogach. Nikt niczego nie planował, nikt nie chciał nikogo zabić."
  Ten typek jest imbecylem?

 • wesslingharald

  Oceniono 45 razy 27

  Super! A kiedy zobaczymy pana w "Tańcu z gwiazdami" ?

 • agwart673

  Oceniono 29 razy 25

  No nie, to jednak nie był taki standardowy wypadek. Na ograniczeniu 50 km/h, w środku miasta , pruł tyle, ile teraz ci szybsi jeżdżą po autostradzie, przekraczając sporo dozwoloną prędkość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX