Opole 2018 jeszcze się nie zaczęło, a już jest afera. Wykluczenie Girls On Fire? Poszło o piosenkę "Siła Kobiet"

Opole 2018. Pojawiły się nowe informacje w sprawie koncertu Girls On Fire, które w piątek mają wystąpić z piosenką "Siła Kobiet". Utwór to nieoficjalny hymn czarnych protestów.

W piątek rozpoczyna się Opole 2018. Podczas koncertu "Debiuty" na scenie ma wystąpić Girls On Fire. Dziewczyny jeszcze nie zagrały koncertu, a już wywołały burzę. Poszło o piosenkę "Siła kobiet", która uznawana jest za nieoficjalny hymn czarnych protestów. 

Opole 2018. Girls On Fire - Anna Sobecka chce ich wykluczenia za piosenkę "Siła kobiet"

W związku z tym utworem Anna Sobecka skierowała pismo do Jacka Kurskiego, w którym wyraziła swoje oburzenie. Posłanka stwierdziła, że "Siła kobiet" była "nieoficjalnym hymnem na czarnych protestach skupiających zwolenników zabijania dzieci nienarodzonych". 

Jako członek Rady Programowej TVP wyrażam stanowczy sprzeciw. Ta decyzja jest dla mnie niezrozumiała i sprzeczna z misją Telewizji Publicznej, zapisanej w ustawie o radiofonii i TV, w art. 21, który mówi m.in. że "ma respektować chrześcijański system wartości, przyjmując za podstawę uniwersalne zasady etyki, służyć umacnianiu rodziny, służyć kształtowaniu postaw prozdrowotnych i służyć zwalczaniu patologii społecznych itp". W związku z powyższym apeluję do Pana Prezesa o natychmiastowe wykluczenie zespołu Girls on Fire z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu!napisała Anna Sobecka.

W czwartek TVP przyznała, że rada artystyczna festiwalu nie oceniała teledysków do zgłoszonych piosenek. Przypomnijmy, że w "Sile kobiet" są nawiązania do czarnego protestu, w tym m.in. przebitki z ostatnich kobiecych strajków.

Piotr Pałka traci stanowisko. TVP zwalnia osobę, która zatwierdziła występ Girls On Fire 

W opinii Biura Prawnego Telewizji Polskiej sam tekst oraz warstwa muzyczna piosenki "Siła kobiet" nie stoi w sprzeczności z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji, nie narusza innych praw, ani nie obraża niczyich uczuć - napisano w oświadczeniu.

Telewizja Polska stwierdziła także, że "z tym większą satysfakcją przyjmuje wyjaśnienia zespołu, który w specjalnym oświadczeniu odciął się od przypisywanych mu feministycznych idei i kultury śmierci" oraz docenia, "że zespół usunął klip ze swojego fanpage’u i pozbawił go statusu oficjalnego teledysku".

Ze stanowiskiem pożegnał się Piotr Pałka (biuro programowe TVP), który zatwierdził występ Girls On Fire w Opolu.

TVP oczekuje wyjątkowej wyobraźni, wrażliwości i wnikliwości, tak aby nie wzbudzać niepotrzebnych kontrowersji i nie dawać nikomu asumptu do kreowania negatywnych emocji. Dlatego TVP rozwiązała umowę z pracownikiem, który delegowany do Rady Artystycznej Festiwalu nie dołożył należytej staranności, by zapobiec zaistniałej sytuacji - napisano w komunikacie.

Oświadczenie Girls On Fire w sprawie piosenki "Siła kobiet"

Opole 2018 - program

Festiwal Opole 2018. Kto wystąpi na tegorocznym festiwalu? Mamy harmonogram koncertów. Festiwal w Opolu rozpocznie się w piątek (8 czerwca) o godzinie 20:00. 

JT

Opole 2017. Polscy artyści masowo bojkotują festiwal

Więcej o:
Komentarze (69)
Opole 2018 Girls On Fire. TVP zwalnia osobę, która zatwierdziła ich występ
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • rozterka47

  Oceniono 39 razy 35

  CENZURA WRÓCIŁA , jako kolejna cecha wprowadzanego przez PIS NOWEGO SYSTEMU POLITYCZNEGO .

 • gapcio2010

  Oceniono 36 razy 34

  Posłanka Sobecka jest w ogóle bardzo specyficzna. Nie dziwię się, że jest zakomlpeksiona, bo kobieta, ktora tak wygląda, musi je mieć. Ale wygląd -pal licho ! Urodą kapusty nie okrasisz, mówila moja Babcia. Ale ktoś z taką mentalnością, kreuje trendy dla całego kraju, dyktuje - co można pokazywać, czego nie, czego można słuchać a co jest zabronione ? Ludzie , no przecież z tym trzeba zrobić porządek !!!!Jak DEWOCIE przeszkadza, to niech nie słucha.

 • maks1956

  Oceniono 25 razy 25

  nie oglądam qrwizji

 • Gość: an

  Oceniono 25 razy 25

  TVP znów zakrzywia rzeczywistość. W swoim oświadczeniu napisali: „zespół usunął klip ze swojego fanpage’u i pozbawił go statusu oficjalnego teledysku”. A to odpowiedź zespołu na FB: "Dziś rano ze zdumieniem przeczytałyśmy w mediach, że zespół Girls on Fire usunął teledysk do „Siły Kobiet” ze swojego facebookowego funpage`a i pozbawił go statusu oficjalnego klipu do tej piosenki. Stanowczo dementujemy i zapraszamy wieczorem przed telewizory na występ G.o.F. na deskach opolskiego amfiteatru! #siłakobiet #debiuty"

 • hanusinamama

  Oceniono 21 razy 21

  Czemu Pani Sobeckiej nie było w sejmie z rodzicami dzieci niepełnosprawnych?

 • mirarob

  Oceniono 17 razy 17

  Anna S ma tu coś do powiedzenia?

 • michalpopiel

  Oceniono 15 razy 15

  Proponuje pieśni o zabarwieniu patriotyczno-religijnym. Jasio Pietrzak na scenę proszę...

 • Gość: jo

  Oceniono 14 razy 14

  Ale zwalniac od razu?? za co? i tak naprawde to straszne... metody partyjno-pzperowskie.

 • gacek1947

  Oceniono 13 razy 13

  No to idziemy już na całość... Sobecka jako cenzor wydarzeń kulturalnych... Szczyt zidiocenia rządzących. I arogancki pokaz przewodniej linii partii. Skąd ja to znam???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX