Ksiądz w "DD TVN" opowiada o opłatach za sakramenty. Przerywa mu Sołtysik. "To powinno być bezpłatne"

W "DD TVN" gościł ostatnio ksiądz, który opowiedział o opłatach za sakramenty i wytłumaczył, jak to wygląda ze strony Kodeksu Prawa Kanonicznego. Andrzej Sołtysik w odpowiedzi uznał, że udzielanie sakramentów powinno być bezpłatne.

Opłaty za sakramenty w Kościele nie od dziś budzą wiele emocji wśród wiernych. Słyszy się o przypadkach, gdzie ksiądz zażądał zbyt wysokiej sumy za udzielenie ślubu czy wyprawienie pogrzebu. Temat opłat poruszyła redakcja "Dzień dobry TVN". W studiu programu gościł ksiądz Przemysław Krawiec, który postarał się wytłumaczyć, jak sprawa wygląda z punktu widzenia Kodeksu Prawa Kanonicznego. 

W Polsce jest swoista wolność. Można dać tyle, ile każdy uważa za stosowne. Tym bardziej, że w Kodeksie Prawa Kanonicznego jest wprost napisane, że od ofiar mszalnych należy usunąć wszelkie pozory handlu czy transakcji. (...) To nie może być rodzaj usługi, wymiany - powiedział.
To powinno być bezpłatne - zauważył Andrzej Sołtysik. 

Ksiądz delikatnie się zmieszał, ale po chwili zgodził się z prowadzącym. Dodał jednak, że wierni mają obowiązek utrzymać kościół.

Tak, bezpłatne. Ale jednocześnie jest Kanon 222, który mówi o tym, że wierni zobowiązują się do tego, żeby utrzymywać kościół, jako wspólnotę, jako utrzymanie budynku. Tak się zastanawiam, jaka jest amortyzacja kościoła? Jest to potężny budynek mniejszy lub większy, który trzeba było wbudować, trzeba utrzymać, zachować czystość, płacić podatek od gruntu - dodał.

Ksiądz podkreślił także, że nie płaci się za sam sakrament, a za stypendium mszalne, czyli mszę świętą. Sołtysik i współprowadząca program Anna Kalczyńska dociekali jednak, kto tak naprawdę ustala ceny. Dopytali również, czy jest jakaś instytucja odwoławcza, do której może udać się wierny, jeśli stwierdzi, że suma podana przez księdza jest zbyt wygórowana. 

To karygodne, kiedy jakiś ksiądz wprost mówi "tyle", a jeśli państwo nie dają, to nie będzie sakramentu. Ja mówię, ludzie dają od tylu do tylu, państwo mają wolność, możecie dać mniej albo więcej (...) Jeśli ktoś poczuł się pokrzywdzony, zachęcam, by od razu porozmawiał z biskupem, czyli z przełożonym księdza - dodał.

Cała rozmowa w załączonym materiale wideo. A Wy co o tym sądzicie? To dosyć trudny temat...

JT

Więcej o:
Komentarze (424)
Ksiądz w "Dzień Dobry TVN" mówi o opłatach za sakramenty. Przerywa mu Andrzej Sołtysik
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • remo29

  Oceniono 329 razy 307

  > jednocześnie jest Kanon 222, który mówi o tym, że wierni zobowiązują się do tego, żeby utrzymywać kościół, jako wspólnotę, jako utrzymanie budynku.

  A gruncik pod kościółek kupiliśta, czy dostaliśta od podatników za free?

 • Gość: Katol Zwyrodnialec

  Oceniono 292 razy 282

  Skoro to wierni mają utrzymywać kościół to po co kościół bierze kaskę od Państwa ???

 • chicagoan

  Oceniono 282 razy 228

  olać ich sakramenty! Sprzedają nie istniejące bilety do nieistniejącego nieba!

 • Gość: Asia

  Oceniono 214 razy 202

  To nie jest trudny tenat, ja sie nad nimi nie lituje. Kosciol to panstwo w panstwie! W Anglii koscioly to skromne budynki, a u nas palace!!! Niech sie w d.. pocaluja cwaniaki!

 • mm0427

  Oceniono 196 razy 192

  Kośció jest wolny od kontroli państwa, bo jest wielką pralnią politycznych pieniędzy.

 • Gość: gosc

  Oceniono 188 razy 176

  W Goworowie województwo mazowieckie ksiądz za pogrzeb wziął 2700zł z czego organista zabrał 600 zł, kościelny 500zł. Oczywiście poproszony o rachunek nie chciał go wystawić.

 • Gość: Baal

  Oceniono 157 razy 153

  To tępe parafiany rozbeswtiły klechów. wystarczy nie dawac a klecha będzie to robić za miskę ryżu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX