"Milionerzy". Padło pytanie za pół miliona złotych. Jak poradził sobie pan Wojciech? My mieliśmy problem z odpowiedzią

"Milionerzy". Poniedziałkowy wieczór był pamiętny dla pana Wojciecha i widzów programu. W odcinku padło pytanie za pół miliona złotych.

Nowa edycja "Milionerów" dostarcza widzom teleturnieju niemałych wrażeń. Do tej pory dotyczyły one jednak przede wszystkim nietuzinkowych pytań (zobacz: Tym razem pytanie o "Ucho prezesa". Zabawne? Widzowie mieli inne zdanie: To jakaś kpina), w końcu jednak byliśmy świadkami walki o naprawdę zawrotne kwoty.

W poniedziałkowym odcinku programu pan Wojciech usłyszał pytanie o pół miliona złotych.

Kto jako pierwszy skonstruował i oblatał pasażerski samolot ponaddźwiękowy? - brzmiało pytanie warte 500 000 polskich złotych.
A) Amerykanie
B) Francuzi i Anglicy
C) Rosjanie
D) Holendrzy i Belgowie.

Pan Wojciech podjął ryzyko i obstawił odpowiedź B) Francuzi i Anglicy. Niestety, tą prawidłową okazała się być odpowiedź C) Rosjanie.

Przykro, ale wielkie brawa za odwagę ryzykowania!

MM

Więcej o:
Komentarze (24)
"Milionerzy". Padło pytanie za pół miliona złotych. My mieliśmy problem z odpowiedzią
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Goliat

  Oceniono 4 razy 4

  Moim zdaniem odpowiedź Pana Wojtka była prawidłowa. Pytanie dotyczyło samolotu pasażerskiego, a TU-144 w chwili pierwszego lotu miał status samolotu wojskowego i nie posiadał żadnych certyfikatów pasażerskich. To było zrobione specjalnie ponieważ samoloty wojskowe do pierwszych lotów nie muszą przechodzić specjalnych badań z zakresu lotnictwa cywilnego. Rosjanie chcieli jako pierwsi pokazać swoją maszynę i to im się udało ale był to samolot wojskowy.

 • Oceniono 10 razy 4

  Dla mnie to SKANDAL! Redakcja "Milionerów" wykopała upiora sprzed 50 lat, t.j. sprawę wyścigu technologicznego między francusko-brytyjskim projektem Concorde a sowieckim Tupolewa. W PRL i demoludach obwołano TU-144 "pierwszym ponaddźwiękowym samolotem pasażerskim" i taka odpowiedź dałaby była pół miliona, panu lekarzowi z Poznania, który jednak dał zaznaczyć francusko-brytyjskiego Concorda, przez co stracił 460 tysięcy złotych. Niby prawidłowo ALE: Przy takim poziomie pytania nie może być kontrowersji, a ta historia takowych jest pełna. TU-144 po rzekomym przekroczeniu pod Moskwą w czerwcu 1969 prędkości dźwięku okazał się tworem sklejonym z wykradzionej we fragmentach przez szpiegów technologii Concorda, na tyle nieudolnie, że jeden z prototypów rozwalił się lądując w 1973 roku w Paryżu. TU-144 pozostał do końca toporną kopią Concorda i latającą trumną, żrącą monstrualne ilości paliwa i nigdy nie wdrożoną do obsługi rejsowej poza lotami dla kolektywnych samobójców wewnątrz ZSRR.
  Pytanie było sformułowane tak jakby chodziło o urzeczywistniony i wdrożony projekt, a nie o sowiecko-PRL-owską wersję, bynajmniej nie oczywistego w zachodniej Europie dogmatu. Przy takiej forsie nie powinno być żadnych kontrowersji i "wieloprawd".

 • Gość: ala

  Oceniono 1 raz 1

  pytanie nieprecyzyjne bo pierwsi skonstruowali francuzi i anglicy ale ruskie skopiowali projekt i pare tygodni w wczesniej oblecieli nad lotniskiem, ruskie sami sie przyznali do plagiatu i ich samolot zostal wycofany po paru lotach bo byl niebezpieczny bo niezbyt dobrze skopiowany, ja bym sie odwolala

 • yyyama

  Oceniono 3 razy 1

  W Wikipedii stoi jak byk napisane kto był pierwszy

 • Gość: thraw_n

  Oceniono 5 razy 1

  I tu TeFałeN podał jedną z błędnych odpowiedzi. Tupolew był radzieckim biurem konstrukcyjnym. Nie rosyjskim, amerykańskim czy francusko-brytyjskim. Moim zdaniem źle zasugerowali odopwiedz.

 • Gość: ala

  0

  odpowiedz na 1czlon pytania to b pierwsi skonstruowali francuzi i anglicy ale odpowiedz na drugi czlon pytania to c bo pierwsi oblecieli ale tylko nad lotniskiem i bez pasazerow ale jako wojskowy to byli ruskie, bo oni skopiowali concorda i 2 miesiace wczesniej oblecieli ten prototyp, wiec nie ma mowy o pasazerskim , ja bym sie odwolala

 • Gość: ala

  0

  pytanie nie precyzyjne bo pierwsi skonstruowali francuzi i anglicy ale ruskie skopiowaly projekt, zreszta pozniej to przyznali, i pierwsi oblecieli nad lotniskiem swoje tu144 ale concorde jako pierwszy polecial z pasazerami, zreszta ruska podrobka sie szybko rozleciala, tak ze ja bym sie odwolala bo odpowiedz powinna byc na pierwszy czlon pytania inny niz na drugi czlon pytania, skandal

 • Gość: sls

  Oceniono 2 razy 0

  Pierwszy był Concorde, odpowiadam bez sprawdzania internetach. A ruski? Przecież to nie latało tylko spadało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX