Nagrody nagrodami, ale Złote Globy wygrała Oprah Winfrey ze swoim przemówieniem. Reakcje gwiazd mówią same za siebie

Oprah Winfrey podczas 75. gali Złotych Globów wygłosiła pełne pasji przemówienie. Nawiązała w nim do akcji #MeToo oraz #TimesUp.

W nocy z niedzieli na poniedziałek po raz 75. wręczono Złote Globy. Tegoroczna ceremonia (oprócz rozdania nagród) była wielkim manifestem kobiet, które poparły akcję #TimesUp związaną ze skandalem seksualnym w branży filmowej i na gali pojawiły się w czarnych strojach. To sposób solidaryzowania się ze wszystkimi kobietami, które kiedykolwiek były ofiarami molestowania.

Podczas gali nagrodę Cecila B. DeMille'a (przyznawaną za "wybitny wkład w rozwój kultury i rozrywki") odebrała Oprah Winfrey. Warto wspomnieć, że to pierwsza czarnoskóra kobieta, którą uhonorowano tym wyróżnieniem. Po odebraniu nagrody Winfrey wygłosiła przemowę, która wyjątkowo poruszyła wszystkich zgromadzonych. Zaczęła od podkreślenia znaczenia w dzisiejszych czasach prasy i dziennikarzy.

Chcę powiedzieć, że cenię prasę bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, teraz, gdy staramy się odnaleźć w tych skomplikowanych czasach. To co wiem na pewno, to fakt, że mówienie prawdy jest najpotężniejszą bronią jaką mamy - mówiła.
embed
I jestem szczególnie dumna i zainspirowana przez kobiety, które poczuły się silne na tyle, by mówić o swoich historiach - dodała nawiązując bezpośrednio do skandalu związanego z Harveyem Weinsteinem, po tym, jak wyszło, że przez lata molestował aktorki, a potem płacił im za milczenie.
 
To nie jest historia, która dotyczy tylko branży rozrywkowej. Ona przekracza granicę kultur, geografii, rasy, religii, polityki czy miejsca pracy. Dlatego chce wyrazić wdzięczność kobietom, które przez lata były napastowane, ponieważ one, jak moja matka, miały dzieci i musiały je nakarmić, miały rachunki, które musiały zapłacić i miały marzenia, do których dążyły. Nie poznamy nazwisk tych kobiet. One pracują w fabrykach i restauracjach, na uniwersytetach. Są inżynierami, lekarzami i naukowcami. Są częścią świata techniki i polityki oraz biznesu. Reprezentują nas na igrzyskach olimpijskich i służą w armii – mówiła Winfrey.

Winfrey w swojej przemowie wspomniała też o Recy Taylor, czarnoskórej ofierze zbiorowego gwałtu z 1944 roku, która przez większość swojego życia walczyła o ukaranie jej napastników. Żaden ze sprawców ostatecznie nie został skazany, a Taylor zmarła przed dziesięcioma dniami. 

Żyła tak, jak wielu z nas – zbyt długo w kulturze zepsutej przez potężnych mężczyzn. Zbyt długo kobiet nie słuchano lub im nie wierzono, jeśli już odważyły się wyznać prawdę świadczącą przeciwko mężczyznom. Ale ten czas minął. Ten czas minął – przekonywała.
embed
Chciałabym powiedzieć wszystkim dziewczynom, które nas oglądają, że na horyzoncie widać nowy dzień! I kiedy nadejdzie świt, będziemy to zawdzięczać mnóstwu niezwykłym kobietom, z których wiele jest tu dziś z nami i niektórym fenomenalnym mężczyznom – wszyscy oni walczą o to, by zostać liderami, którzy wprowadzą nas w czas, kiedy nikt nie będzie już musiał mówić "ja też" – zakończyła Winfrey.

Reakcje gwiazd

Po tym przemówieniu amerykańskie media zaczęły spekulować, jakoby gwiazda zamierzała ubiegać się o prezydenturę w 2020 roku, a gwiazdy zalały Twittera pozytywnymi reakcjami. 

Gratulacje, Oprah! Jesteś niesamowitym wzorem do naśladowania. Dziękuję za inspirujące i wzruszające słowa oraz za wszystko, co dla mnie zrobiłaś. Zmieniłeś moje życie - napisała Mariah Carey.
Oprah jest guru - dodał Pharrell Williams.
Słuchamy Cię, Oprah. Taki piękny, inspirujący człowiek, dostarczający tak potężnego przekazu. Jesteś siłą - napisała na Twitterze Ashley Greene.
#Oprah2020!!! - zasugerował Winfrey John Stamos.
embed

Akcja #TimesUp

Inicjatywę #TimesUp zorganizowały artystki z Hollywood. „Koniec z napaściami seksualnymi, molestowaniem i nierównościami w miejscu pracy. Czas coś z tym zrobić” - czytamy na oficjalnej stronie akcji. Wśród aktorek, które wzięły udział znajdują się m.in. Reese Whiterspoon, Emma Stone, Natalie Portman, Meryl Streep, Eva Longoria czy Cate Blanchett. To kolejna próba walki z molestowaniem.

 
Skandal w Hollywood wybuchł po wyznaniu aktorek, które były molestowane przez producenta Harveya Weinsteina. Narodziła się wtedy akcja społeczna #Metoo. Rozpoczęła ją aktorka Alyssa Milano. W ten sposób zachęca wszystkich, których w jakikolwiek sposób dotknęła seksualna przemoc, do dzielenia się tym faktem w mediach społecznościowych. Użycie hasztaga ma także sygnalizować, że nie zgadzamy się na jakąkolwiek formę molestowania.

Tutaj pełna lista zwycięzców 75. gali rozdania Złotych Globów.

Monika Maszkiewicz

Więcej o:
Komentarze (72)
Oprah Winfrey podczas Złotych Globów 2018 wygłosiła poruszające przemówienie. Reakcje gwiazd mówią same za siebie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • extragender

  Oceniono 56 razy 44

  Rozumiem, że tymi animowanymi gifami chcecie ją ośmieszyć?

 • szczotka_do_lamp

  Oceniono 61 razy 39

  kazdy glos jest przeciw molestowaniu i dyskryminacji kobiet jest na wage zlota

 • prymasek11

  Oceniono 49 razy 25

  jest coś niestosownego w zestawianiu losu wielokrotnie zgwałconej kobiety, z sytuacją tych celebrytek, które za pieniądze niewyobrażalne dla zwykłego zjadacza chleba przymykały oczy i usta za niestosowne zachowania wobec nich. Nikt nie powinien być w ten sposób traktowany, ale jednak należy znać miarę w porównaniach....

 • prymasek11

  Oceniono 27 razy 23

  Na górze o molestowaniu a pod artykułem: "to jedna z najseksowniejszych Polek" i zdjęcie tyłka i biustu zrobione telefonem. Schizofrenia jakaś czy co?

 • doktorpeowcow

  Oceniono 34 razy 16

  "Reakcje gwiazd mówią same za siebie..." Pamiętajmy jednak, że to aktorzy...

 • izarider

  Oceniono 23 razy 7

  Płacenie za milczenie - to chyba jednoznacznie ocenia te panie, co kasę za milczenie jednak przyjmowały...

 • Gość: baltik

  Oceniono 8 razy 6

  Witam
  Te wielce udajace pokrzywdzone aktorki przyznajace sie do brania rol za molestowanie powinny przeprosic. Powinny przeprosic te normalne kobiety ktore nie dostaly rol bo odmowily.
  pozdrawiam

 • 4jaco

  Oceniono 17 razy 5

  Biedne ofiary z milionami dolarów na kontach,które zdobyły przez łóżko,bo niestety talentem i inteligencją,to one raczej nie błyszczą # me too buuhahahaha

 • moodyblues

  Oceniono 6 razy 4

  Wszystkie przypadki tego typu zasługują na stanowcze potępienie! To nie ulega wątpliwości.

  Niemniej, wrzucanie wszystkich tego typu zdarzeń do jednego worka jest wielkim nieporozumieniem.

  Współczuję tym wszystkim kobietom z niskimi kwalifikacjami, na prowincjach ( ale nie tylko) w bardzo trudnych sytuacjach materialnych, nie mającym jakiejkolwiek alternatywy. To one wykorzystywane są przez takich zwyrodnialców.

  Natomiast, ogromna większość kobiet w Hollywood była i jest wykorzystywane nie dlatego, że nie ma środków do życia, innej możliwości podjęcia pracy. Za każdą taką sytuacją łóżkową otwierały (i otwierają ) się przed nimi lukratywne propozycje, niekiedy milionowe. Każda taka kobieta wiedziała jaką ma alternatywę: „albo idę do łóżka z jakimś gościem i mam szansę na milionowe gaże - albo zadowolę się przeciętnymi zarobkami i brakiem kariery, sławy”. Każda taka kobieta mogła powiedzieć „stop”! To nie były (w większości) biedne, niewykształcone kobiety które nie mogły znaleźć, jakiejkolwiek innej pracy.

  Biedna "kobieta w Parzęczewie" bardzo często niestety nie ma takiego wyboru – i tu jest wielki dramat!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX