Adam D. ostatecznie oskarżony o znieważenie godła RP. Grozi mu więzienie

Adam D. został oskarżony o o znieważenie godła Rzeczpospolitej Polskiej. Chodzi o plakat promujący trasę koncertową "Rzeczpospolita Niewierna". Czy wokalista trafi za kratki?

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście poinformowała, że Adam D. i Maciej G. zostali oskarżeni o znieważenie godła. Rafał W., który stworzył projekt graficzny zmodyfikowanego symbolu godła, usłyszał zarzut pomocy w popełnieniu przestępstwa.

Zeszłoroczną trasę koncertową swojego zespołu lider Behemoth zatytułował "Rzeczpospolita Niewierna". Promujący trasę plakat przedstawiał zmodyfikowane polskie godło - w orła wpisane były m.in. dwa węże, odwrócony krzyż i dwie czaszki. Oskarżenie o znieważenie trafiło do prokuratury we wrześniu 2016 roku. Teraz śledztwo zostało zakończone. Oskarżeni nie przyznają się do winy.

Do wzoru godła zostały wprowadzone elementy o charakterze satanistycznym i antychrześcijańskim, które w istotny sposób zmieniały rzeczywiste, ideologiczne znaczenie państwowo-historyczne godła Rzeczpospolitej Polskiej - powiedziała dziennikarzom RMF24 Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Adam D. jest znany jako lider zespołu Behemoth i były partner Dody. Wokalista lubi kontrowersje i bywał już oskarżany o znieważanie - głównie symboli religijnych. Plakat, o którym mowa w artykule przedstawia m.in. odwrócony krzyż.

Gdy w ubiegłym roku muzyk odniósł się do sytuacji na swoim Facebooku, napisał:

Szukają kozła ofiarnego? To kolejna próba polskiego rządu, żeby dobrać się do Nergala i postraszyć innych artystów? Jakie jest drugie dno?

Za znieważenie godła grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. 

Jak myślicie, czy trafi za kratki?

PC

Więcej o:
Komentarze (172)
Adam D. ostatecznie oskarżony o znieważenie godła RP. Grozi mu więzienie
Zaloguj się
 • kruk6666

  Oceniono 73 razy 37

  A kiedy ukażą mlaskającego i bezzębnego karła Jarosława K. który kilka razy w miesiącu obraża miliony Polaków każdym swoim plugawym oddechem i słowem.

 • Gość: ObserverG

  Oceniono 56 razy 26

  Behemot, kolejną ofiarą czarnych władców klechistanu. Szkoda, że zniszczą artystę, a nam będą wciskali radosną twórczość rodem z Górki Klasztornej. Rozpacz.

 • archeus_pl

  Oceniono 35 razy 25

  To będzie łatwe do obrony. Godło polskie ma odpowiednie wymiary, proporcje, tło i insygnia. Temu wizerunkowi tego brak. To w zasadzie jakby się uparł, swobodna wariacja. Ale wariacji nie można nikomu zabronić. Ponieważ to wizja artystyczna, a ta nie podlega ocenie sądu. I skąd ta niedouczona prokuratorka wyciągnęła " ideologiczne znaczenie państwowo-historyczne godła Rzeczpospolitej Polskiej "
  Godło nie jest nośnikiem żadnej ideologii. Ponieważ godło należy do nas wszystkich Polaków. Jest symbolem wspólnoty , z której jak mi wiadomo nie wyłączono Darskiego. Nie został pozbawiony praw publicznych. Wolno mu odbierać godło tak jak czuje. Ponieważ to godło jest również jego symbolem przynależności do wspólnoty Polaków. Ta prokuratorka chyba miała lufę z historii.Powinna się wstydzić tego haniebnego oskarżenia. W godle można naruszyć godność ale ideologię? My nie kierujemy się ideologią tylko szacunkiem do godło. Ponieważ godło reprezentuje nas wszystkich, a nie prokuratorkę lub "obrażonego". Tu nie ma miejsca na ideologię. Bardziej na miłość do godła jako symbolu ojczyzny. Smutne, że urzędniczka w stopniu prokuratora nie posiada na temat godła elementarnej wiedzy. Żałosna sprawa.

 • wan4

  Oceniono 31 razy 21

  A za znieważenie Konstytucji RP co grozi?
  A za złamanie?
  Za bezprawną zmianę ustroju RP?
  Za zamach stanu?

 • wolak007

  Oceniono 28 razy 20

  Komuna chce wsadzić do więzienia człowieka, który znieważył PRL-owskiego orła?
  W sumie to logiczne?!

 • Bartek Kopytowski

  Oceniono 33 razy 17

  Pamiętam ten plakat, był niezły, na pewno oddawał klimat trasy koncertowej a że w naszym kraju bardzo łatwo kogoś obrazić no to się ktoś obraził. Nie powinno się zamykać za plakaty, wyjdźmy wreszcie z tego średniowiecza. Panie Adam nie daj się Pan \m/ \m/ :-)

 • wolak007

  Oceniono 28 razy 16

  Plakat przedstawia orła, miecz i "zemstę" na wszystkich wrogach?
  A że, ci z PISu, widzą tylko sex, d..py, "Arabów" i satanistów dookoła to wyłącznie ich psychiatryczny problem?!

 • rumpa

  Oceniono 34 razy 16

  Bardzo fajny plakat, nie wiem, o co chodzi.
  No wiem, matoły spod kamienia wypełzły i się rządzą, Martyniuk i Matejko na topie.
  Błeeeee

  Lubię portrety Matejki, szkoda, że Polska zmarnowała talent.
  Jak zwykle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX