"Azja Express 2": Michał Piróg STANOWCZO odpowiada na krytykę. Jest też oświadczenie Agnieszki Woźniak-Starak

Michał Piróg, Agnieszka Woźniak-Starak

Michał Piróg, Agnieszka Woźniak-Starak (Kapif/TVN/X-News)

Michał Piróg odniósł się do krytyki, jaka spłynęła po emisji pierwszego odcinka "Azji Express 2". Uczestnik programu rozwiał wątpliwości, czy jakiekolwiek zwierzę ucierpiało dla potrzeb produkcji.

W pierwszym docinku "Azja Express" trzy najszybsze pary walczyły o amulet. Ich zadaniem było nauczenie się specjalnych komend i kierowanie słoniem, jadąc na jego grzbiecie. Słoń miał podnieść trąbą klocek, podać go swojemu jeźdźcowi, a następnie przejść około 15 metrów. Całą sekwencję gracz i słoń powtarzali 3 razy.

Joanna PrzetakiewiczJoanna Przetakiewicz TVN/Piotr Filutowski

Po emisji odcinka podniosło się jednak pewne larum, że program tego typu zadaniami promuje torturowanie zwierząt. Michał Piróg, znany obrońca ich praw, mimo że sam nie brał udziału w walce o amulet, odniósł się do całej afery.

Moje stanowisko odnośnie wykorzystywania zwierząt jest niezmienne (...). Zarówno opiekunowie, jak i cała produkcja pilnowała warunków, w jakich słonie przebywały na planie - pisze Piróg. 

Tancerz swoją wypowiedź na Instagramie zilustrował zdjęciem słonia z wiejskiej drogi na Sri Lance. Podkreślił, że w tamtym rejonie świata zwierzęta te na co dzień pracują w ludzkich gospodarstwach, tak jak w Europie woły czy konie.

Ja za to pokazuje zdjęcie z wiejskiej drogi, nie z ośrodka gdzie się trenuje dla rozrywki białych, jak zarzucają niektórzy. Tak, słoń w Indiach jest traktowany jako silne zwierze pracujące. Podobnie, jak bydło i konie w Polskiej kulturze, co również nie jest prawidłowe. Tak wygląda świat, wymaga on wielu zmian i nauki empatii. Ale żeby się to udało, musimy patrzeć trzeźwo. Nie ma istnień bardziej i mniej wartościowych - apeluje na koniec wpisu Piróg.

Przypomnijmy, że program skrytykowano na łamach strony codziennikfeministyczny.pl. Autorka artykułu odniosła się m.in. do miejsca, w którym wykonywano zadanie z udziałem słoni. 

Słonicy Kanchanie, która służyła Marcie Wierzbickiej, towarzyszył uzbrojony w hak mężczyzna. Na szyi zwierzęcia, na którym Joanna Przetakiewicz przez chwilę poczuła się niczym latająca na smoku bohaterka popularnego serialu fantasy, widać ciężkie, grube łańcuchy.

Na stronie możemy również zobaczyć aktualizację wpisu, gdzie znajduje się oświadczenie Agnieszki Woźniak-Starak, prowadzącej "Azja Express".

W odniesieniu do słów krytyki na temat udziału słoni w programie "Azja Express 2", chcę powiedzieć, że doskonale rozumiem Wasze wątpliwości, bo sama również je miałam. Zostałam zapewniona przez producentkę programu (z którą wielokrotnie toczyłam dyskusje na temat obecności zwierząt na planie zdjęciowym, zarówno podczas nagrywania pierwszej, jak i drugiej edycji show) o tym, że zwierzętom nie stanie się żadna krzywda. Produkcja poinformowała mnie, że sierociniec Pinnawala jest schronieniem dla około 100 słoni, które z różnych względów nie poradziłyby sobie same na wolności. Zwierzęta są karmione, zadbane i dwa razy dziennie wyprowadzane na spacer i orzeźwiającą kąpiel w rzece. Z całą pewnością żadnemu z nich nie stało się nic złego w trakcie kręcenia programu. Opiekunowie bardzo dbali o to, aby zwierzęta były dobrze traktowane i nie spędzały zbyt dużo czasu na słońcu. Osobiście jestem przeciwna wykorzystywaniu pracy zwierząt na planie, więc mimo próśb produkcji, nie zgodziłam się wsiąść na słonia podczas nagrań. Tyle mogłam zrobić ze swojej strony.

A co Wy sądzicie o całej sprawie?

Joanna PrzetakiewiczJoanna Przetakiewicz TVN/Piotr Filutowski

Produkcja zapewniała w "Azja Express" gwiazdom tylko wodę? Uczestnicy mieli swój sposób, jak wyprosić więcej. Jaki?

ZI

Co wiesz o swoim organizmie? Pytania, na które odpowiedzi powinien znać już uczeń podstawówki
1/10Ile zębów ma zdrowy, dorosły człowiek (przy pełnym uzębieniu)?
Zobacz także
Komentarze (28)
Michał Piróg odpowiada na krytykę "Azja Express". O co poszło?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ole

  Oceniono 18 razy 18

  Dalej łykacie ten bajer, że to impreza za dolara dziennie dla uczestników? Hahaha...ważne, z reklamy wyemitowane a swojaki związane z tivienem zarobiły na wyjeździe.

 • j-a-ga

  Oceniono 11 razy 11

  Słoniów????? Hahhaa

 • katharienne

  Oceniono 10 razy 10

  Tacy mądrzy, a tacy głupi. Tu nie chodzi o to, w jakich warunkach te trzy konkretne słonie przebywały przez jeden dzień, kiedy były potrzebne na planie. Chodzi o cały przemysł związany z wykorzystywaniem słoni w turystyce. Wystarczy o tym poczytać, ale jak ktoś się nazywa Piróg albo Szulim-Woźniak-Starak, to najwidoczniej nie ma takiej potrzeby, bo sam jest źródłem prawdy objawionej. Niemniej polecam: dwarazyziemia.pl/slonie-na-sri-lance-cala-prawda-o-pinnawala-i-uda-walawe/. Także nasze polskie gwiazdeczki jak zwykle śmiechu warte, jak następnym razem zobaczę te mordy w jakiejś prozwierzęcej kampanii, to tylko parsknę.

 • poljack

  Oceniono 6 razy 6

  Po co przytaczacie słowa człowieka nie związanego z programem ? A Towarzystwo wzajemnej adoracji zawsze razem .

 • Gość: Monika

  Oceniono 5 razy 5

  Ta, jasne po przez jeden dzień jak pani hipokrytka, bojowniczka o prawa zwierząt robiła program to słonie "za dużo nie przebywały na słońcu" to znaczy że jesteś nieziemsko wspaniałomyślna. I nawet nie wsiadła na słonia! Łał! A jak wyjechałaś to co?

 • Black Swan

  Oceniono 11 razy 5

  "w Polskiej kulturze "

  pozostań lepiej przy tańczeniu bo mędrkowanie o polskiej kulturze (tak to się pisze) to zdecydowanie nie twoja bajka..

 • zalep

  Oceniono 8 razy 4

  Buraków owszem ale słoniów to przesada. Gejzeto litości.

 • dodosdontquack

  Oceniono 3 razy 3

  Takie slonie kradnie sie w bardzo mlodym wieku matkom, a potem maltretuje miesiacami, zeby zlamac ich psychike (tzw. "elephant crushing"). Dopiero kiedy wpadaja w depresje i przestaja reagowac na zadawany bol sa gotowe do pracy. Slonie to wbrew pozorom zwierzeta najblizsze inteligencja ludziom (choc moze nie tym wsiokom, ktorzy sie nad nimi pastwia) obok niektorych malp i ssakow morskich. Ta banda cwiercglowkow dla pieniedzy posunie sie do dowolnego klamstwa i hipokryzji. Nie dajcie im obrazac swojej inteligencji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX