Te taśmy wywołały burzę na Wyspach. Pokazano prywatne rozmowy Diany. Księżna mówi o miłości do ochroniarza i seksie z Karolem

Dokument "Diana In Her Own Words" wywołał w Wielkiej Brytanii burzliwą dyskusję. Wiele autorytetów uważa, że publikacja tak prywatnych nagrań to skandal. Księżna Diana opowiada na nich m.in. o seksie z Karolem.

W niedzielę Channel 4 wyemitowało kontrowersyjny dokument o życiu "królowej ludzkich serc" - pt. "Diana własnymi słowami" (ang. "Diana In Her Own Words"). Dlaczego kontrowersyjny? W końcu o życiu żony księcia Karola już wiele razy powiedziano i napisano, że było pełne bólu i rozczarowań. Jednak ten dokument powstał w oparciu o wyjątkowe nagrania, które zdaniem wielu nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.

Między 1992 a 1993 księżna Diana regularnie spotykała się  w Pałacu Buckingham z Peterem Settelenem, który pomagał jej przygotowywać się do publicznych wystąpień. Ich sesje jednak niejednokrotnie przeradzały się w szczere rozmowy o życiu prywatnym. Wiele z nich było nagrywanych. Jest to więc jedyny taki materiał, w którym tragicznie zmarła księżna tak otwarcie zwierzyła się z bolesnych i ukrywanych przed światem tajemnic.

Część taśm zostało skradzionych przez kamerdynera Diany. Zwrócono je jednak Settelenowi w 2001, a ten niedługo później sprzedał je do telewizji. Nawet środowisko Channel 4, które kupiło nagrania, jest podzielone. Dla wielu to przekroczenie granic etyki zawodowej i zwyczajnej ludzkiej przyzwoitości.

Księżna Diana na taśmach Channel 4Księżna Diana na taśmach Channel 4 Screen z Channel 4

Diana o seksie z księciem Karolem

W rozmowach z Settelenem Diana dotykała m. in. wątku swojego małżeństwa. Księżna wyznała, że z początku "nie była zachwycona" księciem Karolem. Przed ślubem widzieli się tylko 13 razy. Wydaje się, że mur między małżonkami nigdy nie runął, wręcz przeciwnie, z każdym rokiem coraz bardziej się od siebie oddalali. Brakowało intymności. Diana opisuje, że kochali się rzadko.

Mniej więcej raz na 3 tygodnie - mówiła na taśmach. - Było dziwnie, bardzo dziwnie. Jeśli już coś było. Potem wszystko wygasło, gdy Harry miał jakieś 7 lat. Było tak dziwnie.

Diana wiedziała o romansie

Z taśmy wynika też, że Diana bardzo dobrze wiedziała o romansie Karola i Camilli. Gdy zapytała się swojego męża wprost o jego zdrady, odpowiedział jej:

Nie będę jedynym w historii księciem Walii bez kochanki - wspominała słowa Karola Diana.

Księżna opisuje też, jak pewnego razu przyłapała męża na zdradzie. Weszła do łazienki, a książę Karol siedział na toalecie i był w trakcie "seks telefonu" z Camillą, którą Diana podsumowała jako "niezwykle wulgarną".

Książę Karol i Camilla Parker-Bowles w 1975Książę Karol i Camilla Parker-Bowles w 1975 EN

Królowa a romans syna

Diana szukając pomocy zwróciła się o radę do królowej.

Spytałam się jej: "co ja mam robić? Przychodzę do ciebie, żebyś mi powiedziała, co ja mam teraz zrobić?"

Królowa nie potrafiła pomóc synowej.

Nie wiem, co powinnaś zrobić. Karol jest beznadziejny - odpowiedziała królowa.
To byłoby tyle. Tyle z jej po mocy. Nie poszłam więcej do niej - skomentowała ich rozmowę Diana.

Podczas gdy królowa bardzo krytycznie oceniała zachowanie syna, ojciec Karola wydawał się do sprawy podchodzić bardzo swobodnie.

Mój teść powiedział mojemu mężowi: "jeśli twoje małżeństwo nie wyjdzie, zawsze możesz do niej wrócić za jakieś 5 lat" - relacjonowała Diana.

Camilla Parker-Bowles i księżna Diana na zawodach jeździeckichCamilla Parker-Bowles i księżna Diana na zawodach jeździeckich EN

W końcu miało dojść do konfrontacji Diany z Camillą, która była przyjaciółką domu. Pewnego dnia, gdy rozmawiała z Karolem i jeszcze jednym znajomym, księżna poprosiła ją o rozmowę na osobności.

Bałam się jej. Powiedziałam jej: "Camilla, chciałam ci tylko powiedzieć, że dokładnie wiem, o co się dzieje". Ona odpowiedziała mi tylko, że nie wie, o czym mówię. To odpowiedziałam jej: "wiem, co się dzieje między tobą a Karolem. Tylko tyle. Chcę, żebyś to wiedziała". A ona wtedy powiedziała mi: "Masz wszystko, o czym kiedykolwiek marzyłaś. Każdy mężczyzna na Ziemi cię kocha. Masz dwoje pięknych dzieci. Czego ty jeszcze chcesz?". Odpowiedziałam jej: "Mojego męża".

Bulimia

Poczucie izolacji z każdym dniem się wzmacniało. Księżna nie miała osoby, której mogłaby zwierzyć się ze swoich problemów.

Wszyscy w rodzinie wiedzieli o bulimii. Uważali, że to dlatego nasze małżeństwo się nie udało. Zajęło mi trochę czasu, żeby zmienili swoje myślenie.

Diana zmagała się z wyobcowaniem i niezrozumieniem.Nikt nie okazywał jej wsparcia, nikt nie był po jej stronie. Nie umiała inaczej poradzić sobie z rosnącym smutkiem.

Odrzucili mnie. Nie byłam dość dobra dla tej rodziny. Więc wzięłam wszystko na siebie. Mogłam uciec w alkohol, co byłby takie oczywiste. Mogłam pójść w anoreksję, ale wolałam to zrobić bardziej dyskretnie, co ostatecznie - jak się okazało - wcale dyskretne nie było. Jednak wybrałam, żeby krzywdzić siebie, zamiast wszystkich dookoła.

Księżna Diana, królowa Elżbieta w 1987Księżna Diana, królowa Elżbieta w 1987 Landmark / PR Photos / Landmark / PR Photos

Diana zakochała się w ochroniarzu

Diana czuła się intruzem we własnym domu. Wsparcie i ciepło okazał jej Barry Mannakee, członek jej ochrony, którego nazywa "najbliższym przyjacielem, jakiego kiedykolwiek miała". Gdy jednak przyjaźń zaczęła przeradzać się w coś więcej, usunięto go ze służby u boku księżnej.

W wieku 24 lat mocno zakochała się w kimś, kto był częścią tego wszystkiego. Gdy to się wydało usunięto go, a potem zabito - mówi Diana.

Mannakee zginął w wypadku motocyklowym w 1987 roku, w trzy tygodnie po tym, jak usunięto go ze służby.

To był największy cios w moim życiu. Trudno mi o tym mówić.

Książę Karol, księżna Diana w 1985Książę Karol, księżna Diana w 1985 Landmark / PR Photos / Landmark / PR Photos

Z taśm wynika, że Diana gotowa była odejść od Karola.

Nawet cieszyłam się na myśl, żeby rzucić to wszystko i wyjechać z nim. Wydaje mi się, że Karol wiedział, ale nie miał na to żadnego dowodu.

Romans Diany miał być jedynie platonicznym uczuciem. Księżna zaprzeczyła, jakoby doszło do kontaktów seksualnych między nią a ochroniarzem.

Nie powinnam igrać z ogniem, bo bardzo mocno się sparzyłam - podsumowała ich relację Diana.

Księżna Diana na taśmach Channel 4Księżna Diana na taśmach Channel 4 Screen z Channel 4

5 nieznanych faktów z życia księżnej Diany

Zuzanna Iwińska

Więcej o:
Komentarze (39)
Księżna Diana miała romans z ochroniarzem. Ujawniono nagrania ze szczerych rozmów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ja5569

  Oceniono 43 razy 35

  Kobita juz nie zyje prawie 20 lat. Ile jeszcze bedzie sie maglowac ten temat? Miala romans, miala romans. Kupe ludzi ma romanse.

 • Gość: Ala

  Oceniono 49 razy 33

  Czemu ktoś to robi jej dzieciom, było co było, teraz jest co jest. Nie wybiera sie matki, dajcie im żyć normalnie.

 • Gość: reni

  Oceniono 47 razy 29

  A taki h... Karol ma się bardzo dobrze!

 • j1200

  Oceniono 28 razy 20

  1. "wyemitujowało"???
  2. Jak się wychodzi za księciunia po 13 widzeniach, to nawet Wioletka w Wilkowyj by się domyśliła, jak to się skończy.
  3. Szacunek dla księciunia - zrobić 2 synów przy 15 próbach w roku, średnio 5 rocznie w czasie owulacji, no, no...

 • Gość: wkurzacz

  Oceniono 16 razy 16

  Czyli generalnie taśmy są "be" ale nie na tyle, żeby nie przepisać co lepszych fragmentów. Co prawda jesteśmy oburzeni, ale przecież: "nasi czytelnicy mają prawo wiedzieć"...

 • badziewiak66

  Oceniono 13 razy 13

  Diana zobaczyła i dowiedziała się o wielu rzeczach o jakich nie wolno z Wielkiej Brytanii mówić, że rodzina królewska to rodzina potworów. Taka jak każda rodzina królewska. Przypomnę że kiedy Hiszpania runęła na kolana Król Juan Carlos akurat był na polowaniu w Afryce. Był bardzo zdziwiony że ktoś prosi go o powrót do Madytu. Kompletnie nie intersowała go sytuacja obywateli Hiszpanii, nei maił zielonego pojęcia w jakim stanie jest państwo. Przypomnę o uwikłaniu córki Juana Carlosa Infanty Cristiny i jej męża , byłego piłkarza ręcznego Barcelony Iniaki Undagarina w pranei brudnych pieniędzy i związki z mafią. jeżlei cofniemy sie w historii , choćby do Króla Leopolda Koburga II , Króla Belgii okaże się że Stalin, czy Hitler to byli jego pojetni uczniowie. Rodzina Sachsen-Coburg und Gotha , do której należał Leopold zasłynęła z wyjątkowego okrucieństwa. Do tej rodziny należy tron Anglii od 1917 roku i Elżbieta II oraz jej synowie i wnuki.

 • krunghtep01

  Oceniono 24 razy 12

  Niestety ksiezna to bylo glupiatko.Matka przyszlych krolow puszczala sie z Arabem.To sie nie moglo dobrze skonczyc w konserwatywnej Anglii.Karol 'od zawsze' kochal Camille nietolerowana przez dwor [podobno zmuszono ja do malzenstwa by oddalic od Karola].Ja swoja droga podziwiam Karola za trwalosc Jego uczucia do Camilli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX