Jane Fonda PO RAZ PIERWSZY: Byłam zgwałcona, wykorzystana seksualnie

Jane Fonda pierwszy raz przyznała, że jako dziecko była wykorzystywana seksualnie.

Jane Fonda, w przejmującym wywiadzie dla "The Edit" opowiedziała, że jako w przeszłości była wykorzystywana seksualnie.

Jako dziecko byłam gwałcona, wykorzystywana seksualnie, potem byłam też zwolniona, ponieważ nie chciałam pójść do łóżka z szefem. Zawsze myślałam, że to moja wina, że nie robię albo nie mówię tego, co trzeba - wyznała.

Zwróciła też uwagę na dość powszechny brak świadomości kobiet, nie zawsze potrafiących rozpoznać problem.

Znam wiele młodych dziewczyn, które zostały zgwałcone i nawet o tym nie wiedziały. Myślały "tak musiało być, ponieważ nie powiedziałam 'nie' tak, jak trzeba. Jedną z wielkich zdobyczy ruchu kobiet jest uświadomienie nam, że [gwałt i wykorzystywanie] nie wynikają z naszej winy. Stosowano wobec nas przemoc i to nie jest w porządku - mówiła.

Fonda przyznała też, że dopiero, gdy skończyła 60 lat nauczyła się mówić "nie".

Kiedy ktoś mi coś proponował, zwykle mówiłam "tak" - dodała.

W 21014 Fonda ujawniła, że jej matka, Frances Seymour Ford, jako dziecko również była wykorzystywana seksualnie. Popełniła samobójstwo w wieku 42 lat, kiedy Jane Fonda miała 12 lat. O własnym dramacie Fonda opowiedziała pierwszy raz.

JZ

 

Więcej o:
Komentarze (29)
Jane Fonda PO RAZ PIERWSZY: Byłam zgwałcona, wykorzystana seksualnie
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 26 razy 22

  Jak zawsze ładna i elegancka kobieta. Wspólczuc nalezy traumatycznych przeżyć. To zostaje do końca zycia... taki ślad w psychice. Grunt ze umiała sie podnieść.

 • Gość: Autor

  Oceniono 8 razy 2

  W Hollywood jest znana moda na zabawy z dziećmi ale FBi nigdy tam nie weszło, ani nie wejdzie, bo Holocaust.

 • antykonformista

  Oceniono 11 razy 1

  Co piąta kobieta była zgwałcona lub molestowana, wedle dość ostrożnych szacunków. Obawiam się, że u tych ładniejszych, odsetek jest znacznie wyższy. I jak zwykle, najbliżsi ostrzegają dzieci przed obcymi (całkiem słusznie) ale już przed bliskimi nie umieją ochronić.

  Ogólnie, to mnie nie dziwi, że większość aktorek jest po różnych gwałtach i molestowaniach. Część o tym wspomina na starość, część wcale. Ale śledząc ich poczynania z początków kariery, to widać tę zależność, wprawne oko to dostrzeże. Smutne jest tylko to, że ci molestowani dorabiając się czegoś, są później wzorcami, wzorcami także dla nie-molestowanych.

  Wśród współczesnych gwiazd i gwiazdeczek spokojnie można znaleźć te, co były w dzieciństwie molestowane na 99%, jak i te, co na 99% NIE BYŁY. Różnica, zwłaszcza u kobiet, jest kolosalna.

 • ksztybyr

  0

  Szczerze współczuję. Jeśli już odważyła się na szczere wyznanie, to teraz powinna wskazać sprawcę/sprawców. Ale wiadomo - Hollywood to hermetycznie zamknięty układ: puszczasz farbę - i wypadasz z towarzystwa. Aż boję się pomyśleć co to by było, gdyby wskazała np. ojca. Te tantiemy za jego dorobek artystyczny... Przecież to tyle pieniędzy!

 • Gość: kama

  Oceniono 7 razy -1

  Jak ją komuniści z Wietnamu zaprosili, to też nie potrafiła odmówić :) cóż za kobieta z klasą ;)

 • Gość: ggg

  Oceniono 9 razy -3

  Po ostatnich rewelacjach zaczynam się zastanawiać czy słowo gwałt oznacza napaść na kobietę i zgwałcenie jej, czy może teraz tak nazywa się pójście do łóżka z facetem z którym tak naprawdę nie chciało się iść, ale nie powiedziało się nie.

 • Harald Wessling

  Oceniono 13 razy -3

  Taa. Interesujące. I jak w porę, bo już zaczynaliśmy zapominać kto to jest J.Fonda. Jeżeli to prawda to milczenie o tym przez kilkadziesiąt lat jest zbrodnią. Wszystkie panie, które nagle, pod koniec życia przypominają sobie o takich faktach są winne krycia przestępców. Gwałt na dziecku to najgorsza zbrodnia. Kryjecie zbrodniarzy - przez co po części jesteście winne kolejnych ofiar. Wstyd pani Fonda, dorosła, wykształcona, świadoma i bogata kobieta daje taki przykład ... to co maja mówić i robić biedne, zahukane dziewuchy z ubogich wiosek i przedmieść ?

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 16 razy -4

  Dopiero w wieku lat 60 po raz pierwszy powiedziała NIE.
  Przedtem zawsze mówiła TAK i nigdy nie żałowała tego kroku.
  Za swoją rozwiązłość i chciwość wini mężczyzn. Kobiety, które miały wiecej charakteru nie zaszły tak wysoko. Tłumaczy się jak esesman z Auschwitz: jakbym nie robił, czego ode mnie oczekiwano, nigdy nie zostałbym obersturmgruppenmegafiurerem"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX