Polski film świetnie przyjęty na festiwalu w Berlinie. Borys Szyc pokazał zdjęcia z premiery. Nie obyło się jednak bez kontrowersji

Na festiwalu filmowym w Berlinie odbyła się właśnie premiera filmu Agnieszki Holland "Pokot". Obraz powalczy o Złotego Niedźwiedzia w konkursie głównym.

Festiwal filmowy w Berlinie w ostatnich latach przyniósł Polakom duże sukcesy. W 2015 r. Srebrnego Niedźwiedzia otrzymała Małgorzata Szumowska za reżyserię w "Body/Ciało", a w 2016. Tomasz Wasilewski za scenariusz do "Zjednoczonych Stanów Miłości". W tym roku również mamy mocną reprezentację. W niedzielę na Berlinale odbyła się premiera "Pokotu" Agnieszki Holland, który został tam znakomicie przyjęty. Na premierze obecna była zarówno reżyserka jak i większość obsady: Agnieszka Mandat (odtwórczyni głównej roli), Borys Szyc, Jakub Gierszał, Wiktor Zborowski, Katarzyna Herman i inni.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>>>

Zdjęciami z czerwonego dywanu pochwalił się na Instagramie Borys Szyc.

Dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie! - napisał.

Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Film pokazujący brutalny świat myśliwych - zdaniem niektórych - nawołuje do zabijania. Jeszcze inni odczytują go w kontekście politycznym. Holland broni się przed obydwoma zarzutami.

To naprawdę nie jest nasza wina, że "Pokot" stał się naraz filmem politycznym. I nagle wychodzi, że my namawiamy, żeby jakichś ministrów rozwalać. Nie. My chcemy po prostu pokazać pewien rodzaj wrażliwości i pewien rodzaj zmiany, bo świat się zmienia, zmienia się na gorsze, ale zmienia się też na lepsze - wyjaśniła Holland.
Filmy, szczególnie jeżeli nie są filmami propagandowymi, ale starają się być sztuką, nie są instrukcją obsługi. Nie mówimy "zabijajcie".

"Pokot" bierze udział w konkursie głównym festiwalu. O tym, który film zostanie nagrodzony Złotym Niedźwiedziem dowiemy się 16 lutego.

WJ

Więcej o:
Komentarze (55)
Polski film świetnie przyjęty na festiwalu w Berlinie. Borys Szyc pokazał zdjęcia z premiery. Nie obyło się jednak bez kontrowersji
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Norbert

  Oceniono 39 razy 23

  Filmu nie widziałem, ale autorka książkowego pierwowzoru, Olga Tokarczuk, jest wegetarianką i przeciwniczką polowań, jak więc można pisać, że film nawołuje do zabijania? W książce właśnie obnażona jest brutalność myśliwych i okrucieństwo oraz bezsens polowań, ale pewnie nie każdy to pojmuje, jeśli nie ma wszystkiego podanego na tacy i musi wysilić umysł...

 • swansea

  Oceniono 21 razy 15

  jaja se robicie?? Niemieccy dziennikarze zupełnie inaczej ten film odbierają? kto wciska post-prawdę??
  www.dw.com/pl/niemiecka-prasa-o-pokocie-holland-chaotyczny-i-niejednoznaczny/a-37535143

 • Gość: b

  Oceniono 42 razy 12

  Agnieszko jesteś Wielka .Każdy Twój film to perła.Poruszasz najczulsze struny naszego człowieczeństwa.Dużo Miłości,oraz sukcesów w pracy zawodowej życzę.

 • juljan2007

  Oceniono 17 razy 7

  Tymczasem w niemieckiej prasie: Podobnie widzi to krytyk berlińskiego dziennika "Tagesspiegel" Andreas Busche. Jego zdaniem "Pokot" to film "pozbawiony ambicji" o statycznej narracji. "Holland objawia mało zainteresowania dramaturgią, za to podziela obsesje późnego Wernera Herzoga". Recenzent dodaje, że film polskiej reżyserki jest "pełen arbitralnych ujęć przyrody, które bez narracyjnej konsekwencji przeplatają się z akcją".
  Więc jak to jest na prawdę?

 • kniazwitold

  Oceniono 4 razy 2

  Propagandysci z GW nie widzieli tektow w Deutsche Welle na temat tego filmu?

  Jestescie zaklamani jak pisowskie Wiadomosci.

 • dawno.urodzony

  Oceniono 4 razy 2

  kiedyś łowiectwo było sposobem zdobywania żywności, teraz jest formą rekreacji...
  a to oznacza, że są to ludzie czerpiący przyjemność ze strzelania do zwierząt i z nabijania żywcem ryb na hak...
  a to z kolei oznacza, że czerpią przyjemność z zadawania cierpienia żywym stworzeniom...
  dorobili sobie do tego rytuały, stroje, język....
  i próbują tłumaczyć swoje zboczenia tym, że jest to konieczność...
  są kraje, w których ludzie zawodowo wykonują niezbędny odstrzał...
  kat to powinien być zawód, a nie hobby

 • qznia

  Oceniono 8 razy 2

  Nobel dla Jurka,Oscar dla Agi.
  Kto zadał soboe trud i przebrnąl przez Prowadz plug przez kosci zmąrłych - ten mniej wiecej wie o czym jest film.
  Cala reszta komentarzy to pelna improwizacja, upolitycznianie filmu - bo wiadomo jakie poglady polityczne ma Holland.
  Ze smaczków, Holland bezwzgledńie popierala Prezydenta Komorowskiego, tak więc strzelanie do zwierzat jej kompletnie nie przeszkadza, albo jest elastyczna i pragmatyczna.

 • Gość: Grzechu

  Oceniono 14 razy 2

  Myślałem,że najebany Gmyz wleciał z fajką w pysku na scenę i pokazał dupę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX