Sebastian Fabijański o cukrzykach: Zachowują się jak schizofrenicy. Jest reakcja federacji diabetyków. "Brak wiedzy jest porażający"

Sebastian Fabijański naraził się osobom chorującym na cukrzycę, porównując ich w jednym z wywiadów do schizofreników. Jego słowa wywołały falę oburzenia.

Sebastian Fabijański w listopadzie udzielił obszernego wywiadu dla portalu Anywhere.pl, w którym na fali popularności po udziale w ostatniej części "Pitbulla" opowiedział o tym, jak przygotowywał się do swojej najważniejszej dotychczas roli. Choć początkowo rozmowa z aktorem przeszła bez echa, po trzech miesiącach od publikacji zrobiło się o niej głośno. Powodem była jego kontrowersyjna wypowiedź, w której bardziej lub mniej świadomie Fabijański porównał chorych na cukrzycę do schizofreników.

Gram tam przede wszystkim człowieka chorego. To facet, który cierpi na cukrzycę typu 1, insulinozależną. Moje pole inspiracji w kontekście tej roli nie byłoby tak szerokie, gdyby nie to, że to facet zaburzony emocjonalnie przez tę chorobę. Rozmawiałem z dziewczyną chorą na ten typ cukrzycy. Opowiadała mi, że gdy miała skok cukru i ekspedientka w sklepie powiedziała jej córce coś niemiłego, to ona ją po prostu wyciągnęła zza lady. To ludzie, którzy zachowują się jak schizofrenicy. Raz jest zjazd, a za chwilę masz ochotę zabić - powiedział.

Na krzywdzącą w stosunku do diabetyków wypowiedź zareagowała federacja zrzeszająca organizacje cukrzycowe w Polsce, Diabetycy.eu. W środę na fanpage'u federacji pojawił się post, którego autorzy wyrazili oburzenie na słowa aktora.

NIEROZWAŻNE I KRZYWDZĄCE SŁOWA SEBASTIANA FABIJAŃSKIEGO O CUKRZYKACH
Ogromne poruszenie diabetyków wzbudziły słowa aktora, Sebastiana Fabijańskiego, który w anywhere.pl opisywał postać, którą zagrał w "Pitbullu". Aktor prawdopodobnie nie chciał nikogo obrazić, opowiedział po prostu o przygotowaniu do roli, ale nie pomyślał, że osoby chore na cukrzycę mogą, i słusznie, poczuć się urażone i skrzywdzone. Przekaz, który zapamięta z tej wypowiedzi odbiorca jest taki "Cukrzyk = wariat, a więc uważaj, unikaj". Wyobraźmy sobie pracodawcę, który dziś czyta wypowiedź Fabijańskiego, a jutro ma przyjąć do pracy osobę chorą na cukrzycę. Przyjmie nieobliczalnego wariata? - czytamy.

Autorzy postu dalej tłumaczą, dlaczego słowa aktora mijały się z prawdą i tworzyły negatywny wizerunek osób chorujących na cukrzycę poprzez generalizację.

Prawdą są zmiany nastroju przy wahaniach glikemii, ale tak skrajne, jak je opisuje Fabijański, są pewnie bardzo jednostkowe. Zresztą, czy trzeba mieć cukrzycę, by mieć zmienny nastrój albo emocjonalne reakcje? Brak wiedzy o cukrzycy jest porażający. 90% społeczeństwa sądzi, że cukrzyca typu 1 wynika z jedzenie słodyczy. Diabetycy często są dyskryminowani z powodu choroby, w szkole, w pracy - często zwalniani z powodu cukrzycy. Ta wypowiedź to kolejny krok do utwierdzania w stereotypach i uprzedzaniach.

MK

Więcej o:
Komentarze (118)
Sebastian Fabijański o cukrzykach: Zachowują się jak schizofrenicy. Jest reakcja federacji diabetyków. "Brak wiedzy jest porażający"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Cukrzyk

  Oceniono 100 razy 78

  A kto to jest? Z tekstu wynika, że to aktor. Raczej jest to nikomu nieznany aktorzyna, który usiłuje robić za gwiazdę i celebryte. Jego wypowiedź jest niezwykle mądra i przemyślana. Życzę temu Panu zdrowia fizycznego (bez cukrzycy) bo z innym rodzajem zdrowia sprawa wydaje się przesądzona.
  Cukrzyk

 • Gość: psychol

  Oceniono 79 razy 65

  Diabetycy mają tak ciężko ? Dla schizofreników to już w ogóle nie ma miejsca w naszym społeczeństwie, to jest dopiero piętno I jeszcze ten jakże głęboki opis schizofrenii zjazd i chęć zabicia... bez komentarza

 • yeronimo

  Oceniono 71 razy 59

  Mam akurat cukrzycę typu 1 i jakoś nigdy nie zdarzyło mi się nawet tak pomyśleć inna sprawa, że można mieć cukrzycę i chorobę psychiczną, tak jak można mieć chorobę psychiczną i być np. aktorem, niewiedza tego Pana doprowadziła do uogólnień, ale cóż aktor to ktoś kto gra ze scenariusza, problem się zaczyna zazwyczaj wówczas jak mają powiedzieć coś sami, stąd zapewne tyle idiotyzmów w mediach!

 • Gość: realista

  Oceniono 57 razy 43

  Niedługo będzie "wybitnym" aktorem, bo właśnie taki - pustak, prostak, gruboskórny smarkacz i tupeciarz ma szansę na karierę w tej branży. Wrażliwy i empatyczny będzie grał ogony

 • Gość: pabloszyderca

  Oceniono 49 razy 39

  Pan Fabijański może najpierw niech się nauczy swojego zawodu. Za rolę w ostatnim pitbullu powinien teraz mieć zakaz występowania w filmach na kilka lat. W filmie zagrał raczej narkomana na głodzie a nie cukrzyka. Po takiej roli powinien raczej zapaść się pod ziemię a nie udzielać wywiadów.

 • arkon4

  Oceniono 39 razy 33

  Parę wieków temu, we Francji było powiedzenie-"głupi jak aktor". Jednak nadal aktualne.Dostał rolę cukrzyka-w porządku. Co robi normalny, inteligentny aktor? Czyta o chorobie,zasięga porady u diabetologa , zagląda do poradni diabetologicznej po parę broszur o chorobie. A on zagrał rolę o której nic nie wie...Ale mówi...

 • Gość: Piotr i Kasia

  Oceniono 32 razy 30

  Gdyby był inteligentny i dobrze wychowany ugryzł by się w język.Chce robić z siebie gwiazdę a zrobił z siebie dupka niewychowanego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX