Lech Wałęsa atakowany za nieszanowanie żałoby po synu. Odpowiada w emocjonalnym wpisie. "Nikt, kto nie stracił dziecka..."

Polemika między Lechem Wałęsą i Sławomirem Cenckiewiczem zaostrzyła się. Argumentem w dyskusji stała się żałoba po zmarłym Przemysławie Wałęsie. To skłoniło prezydenta to bardzo emocjonalnej wypowiedzi o synu.

Sławomir Cenckiewicz to publicysta i historyk czasów najnowszych oraz znany i bardzo krytyczny w swoich osądach adwersarz Lecha Wałęsy. Panowie od dawna toczą spór o rolę, jaką prezydent odegrał w walce o wolną Polskę. Zażarta polemika w mediach społecznościowych nie została przerwana nawet w tak trudnym dla Wałęsów okresie. Cenckiewicz na Facebooku zaatakował Lecha Wałęsę, negatywnie oceniając jego powrotu do życia publicznego po tak krótkim okresie od śmierci syna, Przemysława Wałęsy.

Lech Wałęsa nie zachowuje powagi związanej z żałobą po zmarłym synu ś.p. Przemysławie (w takich wypadkach w polskiej tradycji i kulturze przyjmuje się, że powinna ona trwać przynajmniej 3 miesiące) - pisał na Facebooku Cenckiewicz . (...) Bez względu na obecne zachowanie Lecha Wałęsy i moje jednoznaczne oceny historyczne na jego temat, przez 3 tygodnie (będące odpowiednikiem 3 miesięcy żałoby dla najbliższych) licząc od 8 stycznia br. nie będę publicznie dyskutował i wchodził w polemiki historyczne z byłym Prezydentem RP.

Cenckiewicz odmówił wygłoszenia wykładu pt. "Przewodniczący – Noblista – << Bolek >> – Prezydent. Kim jest naprawdę Lech Wałęsa?" podczas dzisiejszej konferencji naukowo-edukacyjnej IPN. Swoją decyzję motywował chęcią włączenia się apel Jarosława Wałęsy, który prosił o "uszanowanie prywatności rodziny". Jednocześnie historyk ma za złe Lechowi Wałęsie, że ten - jak pisze - "zaledwie 10 dni po zgonie swojego dziecka" wrócił do życia publicznego.

Emocjonalna odpowiedź Wałęsy

Lech Wałęsa odpowiedział na ostry wpis Cenckiewicza szczerymi i bardzo emocjonalnymi słowami. Wcześniej nie wypowiadał się tak otwarcie o śmierci Przemysława Wałęsy.

Każdy rodzic emocjonalnie indywidualnie przechodzi ten proces i ma do tego prawo. Nikt, kto nie stracił własnego dziecka, nie jest w stanie nawet wyobrazić sobie bólu jaki przeszywa serce rodzica. Wiec niepojęte jest dla mnie to, jak bezdusznym i złym człowiekiem trzeba być aby pastwić się nad cierpiącym w tym momencie rodzicem (...) - pisze Wałęsa. - Nie pozwolę na to, by żałoba po moim Synu była dla Cenckiewicza pretekstem do unikania dyskusji i możliwości wyjaśnienia przeze mnie bzdur i pomówień jakie na mój temat wypisuje! 

Lecha Wałęsa zapowiedział, że stawi się na wspomnianej konferencji IPN.

Strata jaką poniosłem w związku z odejściem Przemka jest dla mnie bardzo bolesna. Będąc chrześcijaninem wierzę jednak, że śmierć to przejście do nowego życia, do spotkania z Bogiem. On już tam jest, a ja do niego wkrótce dołączę… Wypowiedziałeś wojnę i uciekasz z pola walki jak tchórz, powołując się na marne przykłady o kulturze, o której wiesz tyle co o walce z komuną , stracie syna i prawdzie - pisze Wałęsa.

 

Syn Lecha Wałęsy został znaleziony martwy w niedzielę 8 stycznia w swoim gdańskim mieszkaniu. Miał 43 lata. Prokuratura nie ujawniła dotąd przyczyny śmierci, jednak dziennikarze trójmiejskiego dodatku do "Gazety Wyborczej" nieoficjalnie ustalili, że był nią "niezdrowy tryb życia".

Pogrzeb Przemysława Wałęsy odbył się 13 stycznia. W uroczystościach wzięło udział około 100 osób. Syna prezydenta pochowano na gdańskim Srebrzysku.

ZI

Więcej o:
Komentarze (131)
Cenckiewicz atakuje Wałęsę. Ten broni się i otwiera w sprawie śmierci syna: Wkrótce do niego dołączę
Zaloguj się
 • Gość: gałka

  Oceniono 174 razy 124

  trudno mi zrozumieć takie cmentarne hieny jakim jest ten Cenckiewicz.On chce dyktować ludziom jak mają zyć,zwłaszcza po takiej tragedii jaką jest śmierć własnego dziecka.W ogóle nie powinien poruszać tego tematu i żadnego innego tematu dotyczącego Lecha Wałęsy w tym trudnym dla Wałęsy czasie, jakim jest żałoba!
  A w czasie żałoby ludzie nie powinni się zamykać i cały czas przeżywać tragedię,tacy ludzie powinni się czymś zająć, aby funkcjonować, aby nie zwariować z rozpaczy!

 • Gość: wer

  Oceniono 149 razy 101

  Cenckiewicz jak stracisz dziecko to zobaczymy jak będziesz sobie radził ze swoim smutkiem, bólem i cierpieniem a póki co to się od Lecha odwal bo nie masz prawa go osądzać

 • Gość: legenda

  Oceniono 126 razy 100

  Aha czyli okazuje się Cenckiewicz jest lepszym żałobnikiem od Wałęsy .. No tak lepsi Polacy, lepsi patrioci , lepsi żałobnicy,bardziej katolicy, bardziej honorowi , bardziej uczciwi , bardziej prawdomówni itd

 • Gość: rem

  Oceniono 138 razy 96

  Lech wałęsa zrobił dla Polski więcej niż cała reszta polityków z pisowcami na czele, a hiena Cenckiewicz niech si e odpieprzy od Wałęsy bo do piet mu nie sięga, i nie chodzi tu o dokonania i zasługi dla narodu, ale o to , że jest miernotą a nie historykiem

 • Gość: ja

  Oceniono 125 razy 91

  Cenckiewicz to hiena, która robi karierę na plecach L. Wałęsy. Jego rzekome historyczne opracowania zwierają mnóstwo kłamstw i insynuacji. Powoływał się między innymi na historię człowieka, który zmarł z powodu donosów Wałęsy, a potem okazało się, że rzekomy nieboszczyk żyje i ma się świetnie, a do tego osobiście zdementował wątpliwe rewelacje Cenckiewicza. Dno, a nie historyk i naukowiec!

 • Gość: sdf

  Oceniono 113 razy 85

  Brawo Panie Prezydencje. Szanuje Pana za prostolinijność i poszanowanie zasad, czyli coś co jest obce współczesnym politykom

 • Gość: matkapoolka

  Oceniono 86 razy 62

  Popatrzcie jeno na arbitra pogrzebowego jakim jest niejaki Cenckiewicz. A nos do d...y ty hieno
  cmentarna, będziesz pouczał ludzi i ustawiał ich według własnego widzimisię.
  Bardzo współczuję p. Wałęsie i Jego Żonie, a Ich Syn niech spoczywa w spokoju.

 • JM JM

  Oceniono 82 razy 60

  Historykiem jest ten pan może i znanym, ale człowiekiem to jest niskiego sortu. Nie jego sprawa jak ktoś prywatnie przeżywa śmierć bliskiej osoby. Dzentelmenowi nie przyszło by do głowy żeby wykorzystywać cudze nieszczęście. To po prostu scierwojad.

 • kanna

  Oceniono 69 razy 59

  Ludzie różnie przechodzą żałobę.
  Jeśli p. Wałęsa czuje, ze praca mu pomoże - jego wybór. I nikomu nic do tego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX