Bohdań Smoleń nie żyje. Aktor zmarł po ciężkiej chorobie

Nie żyje Bohdan Smoleń. Aktor i artysta kabaretowy zmarł w wieku 69 lat.

Informację o śmierci Bohdana Smolenia podał portal epoznań.pl. Aktor zmarł 15 grudnia. Od poniedziałku przebywał w szpitalu, gdzie trafił z ostrą infekcją. Smoleń z poważnymi problemami zdrowotnymi zmagał się już w zeszłym roku. Media podawały, że miał problemy z oddychaniem i poruszał się na wózku inwalidzkim.

Bohdan Smoleń urodził się w 1947 r. w Bielsku-Białej. W Krakowie studiował zootechnikę, od 1968 r. występował w krakowskim kabarecie Pod Budą, z którym na festiwalu Fama w 1972 r. zdobył główną nagrodę.

W 1977 r. dołączył do kabaretu Tey w Poznaniu. Z Zenonem Laskowikiem stworzyli niepowtarzalny duet, ich dialogi weszły do historii kabaretu. Rozstali się na początku lat 80., ich ostatnim przygotowanym wspólnie programem było "Przedszkole" z 1982 r.

W 1983 r. Bohdan Smoleń zdobył główną nagrodę na festiwalu w Opolu za monolog "A tam cicho być". Za to dostał też na pewien czas zakaz pracy od wydziału kultury KC PZPR. Współpracował potem z Krzysztofem Jaślarem, kabaretem Długi, od lat 90. występował z własnym Kabaretem Bohdana Smolenia.

Zagrał w kilku filmach, m.in. "Kochankowie mojej mamy". Można go było też zobaczyć w serialu "Świat według Kiepskich".

Więcej o:
Komentarze (7)
Bohdań Smoleń nie żyje. Aktor zmarł po ciężkiej chorobie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gość

  Oceniono 14 razy 14

  "A tam cicho być ...)" przydało by się to powiedzenie do skłóconych polityków.Wielka niepowetowana strata.Oby tylko ktoś zadbał o dorobek artysty.Jest w tym dorobku lekcja dla pokoleń .Zegnaj wielki artysto cudowny człowieku.
  I może chociaż raz uszanujcie czyjąś śmierć na tym forum.

 • Gość: monika

  Oceniono 12 razy 12

  Smutne to , ale takie jest życie, przemija a ludzie odchodzą. Szkoda , że ludzie o tym zapominają i nie są dla siebie milsi o bardziej życzliwi.

 • Gość: Ola

  Oceniono 9 razy 9

  Był wspaniały,taka perełka. Rozbawiał do łez. Niech spoczywa w spokoju.

 • Gość: Marta

  Oceniono 11 razy 9

  Odszedł wielki artysta i wspaniały człowiek. Mimo iż życie nie było dla p. Bohdana łaskawe i bardzo go doświadczyło, pozostał optymistą do końca. "Bez kozery powiem pińcet" (a nawet pińcet+), Mistrzu. Spoczywaj w pokoju...

 • Gość: Coco

  Oceniono 2 razy 2

  Wielki Artysta Cudowny Człowiek Dzis Takich Ludzi Juz Brak. Stanowczo za wcześnie Panie Bogdanie..) Był Pan Cudowna Postacja na Polskiej Scenie.Pamiec o Panu Zawsze Zostanie W Mojm Sercu.....)

 • white_lake

  Oceniono 2 razy 2

  RIP
  smutek i żal, bardzo go lubiłam, miał dużo wdzięku i dobre serce, zajmował się też zwierzętami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX