Gala Europejskich Nagród Filmowych. Agnieszka Holland z uzbrojonymi ochroniarzami. I wygłasza expose: Muszę ratować świat

Gala Europejskich Nagród Filmowych. Agnieszka Holland występuje z telebimu w otoczeniu uzbrojonych ochroniarzy. I ogłasza, że musi ratować świat.

Wrocław jest gospodarzem tegorocznej gali Europejskich Nagród Filmowych. Przewodnicząca Akademii, Agnieszka Holland, nie mogła osobiście przybyć do Wrocławia, zgromadzona publiczność obejrzała jej wystąpienie z telebimu.

Kiedy zobaczono ją w dekoracjach Gabinetu Owalnego w Białym Domu, na sali rozległy się śmiechy. Expose reżyserka wygłosiła jednak ze śmiertelną powagą. Oto jego treść:

Chciałabym być z wami, ale mam inny, nie cierpiący zwłoki obowiązek. Muszę ratować świat. Nie wyjdę z gabinetu owalnego, dopóki nie powrócą pokój i tolerancja. Rok 2016 był rokiem pełnym niepokojów, mroczny wiatr zmian, który powiał w Ameryce spowodował, że gabinet owalny zajmuje teraz sami wiecie, kto. Wiatr ten dotarł również do naszych krajów, tak więc siedząc w najważniejszym fotelu na świecie niniejszym przypominam wszystkim filmowcom, że nasza praca stała się jeszcze ważniejsza, nasza praca, rzemiosło, sztuka, mogą zmienić świat na lepsze. W świecie postprawdy i niepewności możemy próbować głosić prawdę. Do dzieła.

Gabinet Owalny w pewnym sensie nie jest Agnieszce Holland obcy, Polka wyreżyserowała bowiem kilka odcinków 3. sezonu "House Of Cards" z Kevinem Spacey i Robin Wright w rolach głównych. Serial opowiada o prezydencie Stanów Zjednoczonych, który do Gabinetu Owalnego trafił nie przebierając w środkach i - gdy było trzeba - posuwając się nawet do morderstwa. Przekaz, jaki popłynął z oświadczenia Agnieszki Holland jest jednak radykalnie odmienny od tego, jaki mógłby sformułować grany przez Spacey'a prezydent Francis Underwood, a może nawet i obecny prezydent USA, skoro reżyserka mówi o nim w kontekście "mrocznego wiatru zmian".

JZ

Więcej o:
Komentarze (115)
Gala Europejskich Nagród Filmowych. Agnieszka Holland z uzbrojonymi ochroniarzami. I wygłasza expose: Muszę ratować świat
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • fanizymiko

  Oceniono 69 razy 35

  Zbyt wiele osób z 'bogatej pólnocy" stwierdziło, że nudzi ich pokój na świecie i kraju, rozwój cywilizacji opartej o rozum a nie religię i że ciepła woda w kranie to coś tak naturalnego, że wręcz niezauważalnego.

  No i zagłosowali tak jak zagłosowali....

 • Gość: mox

  Oceniono 69 razy 15

  Ciemnogród i Kaczogród
  TVpis wystraszyło sie prowadzenia gali przez Stuhra.
  Tvn skorzystał tak jak z WOŚP.

 • luigi_vuitton11

  Oceniono 22 razy 14

  Pani Holland w swoim typowym ujeciu.
  Duzo napuszenia, polityki i jeszcze raz polityki i wreszcie nudy na pudy.
  Powinna obrazic sie na swiat, ze ten ma w doopie jej cale nudne politykierstwo i nie stracic kolejnej szansy by sie zamknac.

 • stardust.2000

  Oceniono 53 razy 13

  Gala została położona na całego. Wpadka z wręczeniem nagrody przez Maję Ostaszewską starszej pani, która z niewiadomego powodu pojawiła się na scenie (Maja nie znała twarzy osoby, której ma wręczyć statuetkę) - dopełniła kompromitacji. Nie wspomnę dukania z kartki Daniela Olbrychskiego, który nie zna angielskiego i wypadł żałośnie zamiast śmiesznie. Jaki idiota pozaklejał koperty z nominacjami? Nominujący rozrywają koperty siłą po czym stoją na scenie z ich strzępami. Nic tam nie jest zsynchronizowane co oznacza, że nie dopracowano gali w najdrobniejszych szczegółach.

 • Gość: Vidi12

  Oceniono 30 razy 12

  Tym naszym pseudoelitom to tak wali w dekiel, że aż im się pod czaszką gotuje :)

 • Gość: 1111

  Oceniono 13 razy 11

  Żeby było tak jak było...

 • Gość: gosc

  Oceniono 19 razy 11

  No niestety, z całą moją sympatią dla Ostaszewskiej i Stuhra, nie wyszło to dobrze. Widać różnicę poziomów, widać braki językowe. Aluzje polityczne działają gdy są przemycane, a nie na siłę wtłaczane kosztem osób, które mają otrzymać nagrodę i które powinny być bohaterami danej chwili. Pomysł z dzieckiem na rękach - wątpliwy... A wielka szkoda, bo mogło wyjść naprawdę dobrze - zabrakło nieco obycia, przygotowania, dystansu...

 • Gość: azx

  Oceniono 29 razy 11

  oglądałam dla Stuhra.... słabo, bez polotu, refleksu. szkoda !

 • kolombo7

  Oceniono 40 razy 10

  Kompromitacja. Nieznana osoba wchodzi nie wiadomo czemu na scenę, Ostaszewska wręcza statuetkę nie tej osobie co trzeba, jakieś głupie śmiechy i miny Stuhra. Ci to rzeczywiście ośmieszają Polskę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX