"13 powodów". Usunięto scenę, w której Hannah podcina sobie żyły. Powód? Wzrost liczby samobójstw. Netflix już się tłumaczy

Netflix postanowił usunąć z serialu "13 powodów" scenę samobójstwa Hannah Baker. Powodem były głosy krytyków, którzy uważali, że kontrowersyjny fragment stanowi gloryfikację czynu odebrania sobie życia.

Od premiery serialu "13 powodów" minęły już dwa lata. W tym czasie powstał już drugi sezon produkcji Netfliksa, a kolejny pojawi się jeszcze w tym roku. Serial porusza tematy depresji, gwałtu, samobójstwa w oparciu o historie młodych osób. Główną bohaterką pierwszego sezonu jest Hannah Baker (Katherine Langford), która za sprawą nagranych taśm wyjaśnia rodzinie, przyjaciołom, ale też i wrogom, co wpłynęło na fakt, iż popełniła samobójstwo. Scenę, w której nastolatka odbiera sobie życie, pokazano w ostatnim odcinku. Według wielu, pokazano ją zbyt realistycznie. Z uwagi na liczne protesty, Netlifx postanowił usunąć tę scenę. 

"13 powodów". Netlifx usunął scenę samobójstwa

Wielu krytyków serialu uważało, że scena, w której Hannah podcina sobie żyły, jest gloryfikacją samobójstwa. Twierdzili, iż zachęca młodych do podobnych czynów, a wręcz tłumaczy, jak przygotować się do samobójczej śmierci. Co więcej, badanie opublikowane w „Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry” wykazało, iż w kwietniu 2017 roku, czyli w miesiąc od premiery, zanotowano wzrost liczby samobójstw wśród młodzieży w wieku 10-17 lat.

Sami twórcy tłumaczyli natomiast, iż realistyczna scena miała na celu uświadamiać nastolatków. Wyjaśnienie zamieścili też w opublikowanym oświadczeniu: 

Naszą intencją za ukazaniem brzydkiej, bolesnej rzeczywistości samobójstwa w tak drastyczny sposób było powiedzenie prawdy o horrorze takiego aktu i upewnienie się, że nikt nigdy nie będzie chciał tego naśladować. Gdy jednak byliśmy gotowi rozpocząć prace nad trzecim sezonem, wysłuchaliśmy obaw widzów i profesjonalistów i zgodziliśmy się z Netfliksem na edytowanie odcinka. Żadna scena nie jest ważniejsza niż życie serialu i jego przesłanie, że musimy dbać o siebie nawzajem. Wierzymy, że ta zmiana zrobi serialowi jak najlepiej, łagodząc jakiekolwiek ryzyko płynące z oglądania go dla szczególnie wrażliwych młodych ludzi.

Scena samobójstwa Hannah została więc wycięta. Teraz widzowie w ostatnim odcinku pierwszego sezonu zobaczą ujęcie, w którym nastolatka patrzy w lustro. Następnie na ekranie ukazani są już jej rodzice oraz ich reakcja na śmierć córki. 

DH

Więcej o: