5 rzeczy, których nie wiecie o Tatianie Anodinie

Jedna najbardziej wpływowych i bogatszych kobiet w Rosji. Caryca z rosyjskiego komitetu wyjaśniającego przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Caryca z rosyjskiego komitetu

W Polsce o Tatianie Anodinie zrobiło się głośno, od kiedy Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK), któremu przewodzi zajął się wyjaśnianiem przyczyn katastrofy samolotu Tu-154 w Smoleńsku. Kim jest ta jedna z najbardziej wpływowych kobiet w Rosji?

Mężczyźni jej życia

Pierwszym mężem Tatiany Anodiny był  Piotr Pleszakow, radziecki minister łączności. Ale to małżeństwo się skończyło. W latach 90. Tatiana wyszła za byłego premiera i szefa MSZ Rosji, Jewgienija Primakowa. Plotka głosi, że to mężowi Tatiana zawdzięcza swoje stanowisko szefowej MAK.

Wykształcenie i doświadczenie

Anodina jest absolwentką Politechniki Lwowskiej z tytułem inżyniera konstruktora. Zaraz po studiach została szefem zarządu technicznego ministerstwa lotnictwa cywilnego ZSRR. Szybko stała się prawdziwą "szychą" w Rosji.

Mówią do niej "mama"

Zawsze budziła wielki szacunek wśród mężczyzn. Jak podaje "Polska The Times", pytani o nią ważni dyrektorzy fabryk i laboratoriów związani z lotnictwem milczą jak zaklęci. Nieoficjalnie przyznają, że najczęściej mówią się o niej "mama". To określenie ma pokazywać jej rolę w rosyjskim lotnictwie. Gdy otrzymała pierwszą poważną funkcję jej współpracownicy powiedziali "Nasza żelazna lady dokołowała do pasa startowego".

Nepotyzm?

Tatiana ma syna Aleksandra, który jest założycielem drugiej co do wielkości firmy lotniczej w Rosji, a ona sama ma udziały w firmie syna. Związek MAK i  Anodiny z biznesem lotniczym jest zatem bardzo ścisły. Jak podaje "Newsweek", Anodina decyduje o sprawach bezpośrednio związanych z działalnością firmy syna. Biorąc pod uwagę funkcję jaką pełni Tatiana to co najmniej sprzeczność interesów.

Biznes rodzinny

Jak pisze "Newsweek" pierwszy naprawdę duży skandal z udziałem MAK wybuchł jednak w lutym 2003 r., kiedy Komitet cofnął certyfikat Iłom-86 produkcji wytwórni Iljuszyna. Tym samym zabronił, by te samoloty latały. Czemu? Jedyną firmą, która nie miała Iłów-86, okazała się firma syna Tatiany.

Więcej o:
Komentarze (35)
5 rzeczy, których nie wiecie o Tatianie Anodinie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • fergalex

  Oceniono 30 razy 26

  No, urodziła się w roku 1939 ale ślub brała w 1922 ciekawe

 • m4rc1n31

  Oceniono 26 razy 26

  1922??-rosyjska wódka dobrze konserwuje.

 • limo

  Oceniono 35 razy 23

  powatpiewam w jej "uczciwosc"

 • kessi

  Oceniono 24 razy 22

  skoro w 1922 wyszla za maz, to ile ona ma lat: 100?!

 • ladyk24na7

  Oceniono 22 razy 18

  Nie dość, że informacje skopiowane z Wikipedii to jeszcze bezmyślnie i bezrefleksyjnie. 1922 - 1987 to lata życia Piotra Pleszakowa, a nie czas trwania ich małżeństwa! Plotku, proszę.... :(

 • raytown

  Oceniono 18 razy 18

  hehe w 1922 ?? Moze jeszcze zona Cara Mikolaja? :)

 • aeris

  Oceniono 29 razy 15

  co za kretynstwo, pisac o Anodinie na plotku

 • joasia_krk

  Oceniono 21 razy 13

  Niedługo na Plotku "5 rzeczy o Stalinie". Czy portale należące do Angory nie mają kogo wychwalać? Włazicie w tyłki Rosjanom?

 • lula84

  Oceniono 13 razy 7

  Kim jest? Kłamliwą suką jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX