Renata Dąbkowska przebojem 'Twoja lawa' podbijała listy przebojów lat 90. Po odejściu z Sixteen, zaczęła nagrywać disco polo. Przeszła też metamorfozę

Renata Dąbkowska w latach 90. była jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Przebój 'Twoja lawa' nagrany z zespołem Sixteen otworzył jej drzwi do wielkiej kariery. Niestety, sława okazała się dla niej niezbyt łaskawa. Piosenkarka szybko opuściła grupę i zaczęła nagrywać disco polo. W ostatnich latach przeszła też metamorfozę.
Renata Dąbkowska Renata Dąbkowska Renata Dąbkowska

Skazana na muzykę

Renata Dąbkowska wraz z zespołem Sixteen podbiła pod koniec lat 90. listy przebojów piosenką "Twoja Lawa". Utwór był jednym z największych radiowych hitów 1997 roku. Jednak zanim wokalistka dołączyła do grupy, występowała w popowym zespole Dystans. Niestety, rozstała się z nim po tym, jak manager chciał rzekomo skłonić ją do nawiązania intymnych relacji. Wokalistka w międzyczasie śpiewała też w chórkach u Natalii Kukulskiej.

Renata Dąbkowska Renata Dąbkowska East News

Moment przełomowy

Dołączenie do grupy Sixteen było dla Renaty Dąbkowskiej ogromnym przeżyciem. Koledzy z nowego zespołu zrobili na młodziutkiej wokalistce bardzo pozytywne wrażenie.

Zaskoczyli mnie tym, że co chwila mówili o Bogu, a przed próbą odmówili zbiorową modlitwę, trzymając się za ręce - wspominała Dąbkowska w wywiadzie dla "Gali" z 2004 roku.
Renata Dąbkowska Renata Dąbkowska Screen YouTube

A miało być tak pięknie

Renata związała się z poznanym w zespole Grzegorzem Klocem. Para po kilku miesiącach znajomości zdecydowała się na ślub. Owocem tego związku, który ostatecznie zakończył się rozwodem, jest córka Zuzanna.

Renata Dąbkowska Renata Dąbkowska KAPIF.PL

U progu sławy

Sława grupy, której liderem był kompozytor Jarosław Pruszkowski, była tak duża, że to właśnie oni w 1998 roku reprezentowali Polskę na 43. Konkursu Piosenki Eurowizji. Utwór "To takie proste" nie spotkała się jednak z ciepłym przyjęciem publiczności. Ostatecznie Dąbkowska i spółka zdobyli zaledwie 19 punktów, co dało Polsce 17. miejsce w finale.

Renata Dąbkowska Renata Dąbkowska KAPIF.pl

Niespodziewany zwrot akcji

Kiepski wynik grupy na Eurowizji mocno nadszarpnął ich popularność. Jednak prawdziwym ciosem dla zespołu była śmierć Pruszkowskiego w czerwcu 1998 roku. Po tej tragedii Renata Dąbkowska rozpoczęła karierę solową, a zespół zaczął funkcjonować pod zmienioną nazwą - jako Sexenteen lub Sixteen-Seventeen. Z czasem zawiesił swoją działalność.

Renata Dąbkowska Renata Dąbkowska esc.pun.pl

Wiele nieprzyjemności

Śmierć Jarosława Pruszkowskiego szczególnie ją zabolała. Dąbkowska dowiedziała się o niej jako ostatnia. Plotkowano, że miał na to wpływ rzekomy konflikt artystki z żoną zmarłego muzyka.

Renata nie zamierzała jednak rezygnować z kariery. Wykorzystując popularność, szybko nagrała dwie solowe płyty. Niestety, żadna z nich nie powtórzyła sukcesu zespołu Sixteen. W 1999 roku piosenkarka zdobyła nawet Nagrodę Publiczności opolskiego festiwalu za piosenkę "Czasami (zbiera się na burzę)". Jednak artystka wciąż nie mogła pogodzić się z tym, że branża i publiczność stopniowo o niej zapominała.

Renata Dąbkowska Renata Dąbkowska KAPIF.pl

Chwiloy detoks od muzyki

Renata Dąbkowska zdecydowała się spróbować sił w telewizji. W Polsacie prowadziła kilka programów rozrywkowych, m.in. "Miłość od pierwszego wejrzenia" i "Podryw kontrolowany". Z czasem wróciła do koncertowania, występując m.in. na wakacyjnej trasie "Lata z Radiem".

Renata Dąbkowska Renata Dąbkowska Facebook/renatadabkowska.dystans

Zmiana kierunku

W 2010 roku Dąbkowska reaktywowała zespół Dystans, w którego składzie była jeszcze przed dołączeniem do Sixteen. Muzycy zrezygnowali jednak z grania popu i przerzucili się na disco polo.

O swoim obecnym życiu wokalistka tak opowiadała kilka lat temu w " Pytaniu na Śniadanie ":

Ostatnie 8 lat było bardzo intensywne w moim życiu. Wróciłam do edukacji, skończyłam trzy lata szkoły muzycznej. Znalazłam też nową pasję - z dziećmi i młodzieżą o specjalnych potrzebach - mówiła artystka.
Renata Dąbkowska Renata Dąbkowska VIPHOTO / EAST NEWS

Z dala od błysku fleszy

Mimo że grupa Dystans koncertuje po całej Polsce, Renata Dąbkowska konsekwentnie unika mediów. Być może wciąż nie może pogodzić się z tym, że przed laty była u szczytu sławy, a dziś jest nazywana wyłącznie artystką jednego sezonu.

Więcej o:
Komentarze (15)
Renata Dąbkowska przebojem "Twoja lawa" podbijała listy przebojów lat 90. Po odejściu z Sixteen, zaczęła nagrywać disco polo. Przeszła też metamorfozę
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 14 razy 14

  Konflikt z żoną pruszkowskiego polegał na tym, że mąż dabkowskiej ją z nią zdradzal

 • Gość: summer'68

  Oceniono 6 razy 6

  Coś mi się kojarzy, że ten cały Sixteen czy Seventeen to była jakaś nawiedzona sekta. Pamięta ktoś? Był na pewno reportaż w Dużym Formacie.

 • Gość: gosciowa

  Oceniono 5 razy 5

  Fajnie wyglada, o wiele lepiej niz 20lat temu.

 • Gość: Anka

  Oceniono 5 razy 3

  Uwielbiałam jej głos! A ona? Szczera, delikatna. Pozdrawiam serdecznie!

 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz 1

  😂

 • Gość: 10:00

  0

  Trochę jak Madeleine Stowe. Wypiękniała.

 • Gość: Dyskopoldek

  0

  Najbardziej znana była z zespołu "Dystans". Chociaż zespół był traktowany jako disco polo, to teksty pisali dla niego m.in. Andrzej Mogielnicki, Jacek Cygan czy Felicjan Andrzejczak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX