Co ma w domu i kto jest jego sąsiadem? Gdzie jeździ na wakacje? I jakie ma relacje z ojcem, który go nie wychowywał? Takich wyznań po Szycu się nie spodziewaliśmy

To pierwszy taki wywiad Borysa Szyca i chyba pierwszy taki wywiad w ogóle w polskiej prasie. Śmiały? Tak. Kontrowersyjny? Na pewno dużo w nim tez, z którymi ciężko się zgodzić. Wbijający w fotel? Tak, zwłaszcza zdjęcia. Z półnagimi kobietami, na klozecie, na zainscenizowanym spotkaniu AA. Specjalnie dla Was prezentujemy najlepsze fragmenty.
Borys Szyc Borys Szyc VIVA!

Alkohol

Pierwsze pytanie, które Roman Praszyński zadał Borysowi Szycowi, stanowi godne otwarcie mocnej rozmowy.

Lubi pan alkohol - pyta dziennikarz "Vivy!"
Oczywiście, że tak. W nadmiarze pewnie. Dlatego nie znajdzie pan tu, gdzie siedzimy, czyli u mnie w domu - alkoholu.

Borys SzycKapif

Borys Szyc w środowisku miał opinię osoby, która lubi dobrą zabawę, podlewaną niemałymi ilościami alkoholu.

Zrobiłem rachunek sumienia... Zobaczyłem, jakie rzeczy mi się popsuły, co potraciłem. Co mogłem zyskać, a czego w ogóle nie zauważyłem. Doszedłem do wniosku, że rachunek wychodzi absolutnie na minus. Więc po co? Skoro życie jest takie ładne! I jest córka. (...) Pewnie parę ról straciłem [przez alkohol - przyp. red.]. (...) Może ten alkohol  i to całe moje popapranie wzięło się z literatury rosyjskiej? Chciałem być całe życie takim czechowskim Płatonowem. Te kobiety, które za nim szaleją! I każda chce go uratować. Ale on wie, że jego nie da się uratować, bo tak naprawdę to on nie jest wart tego życia. Nie jest wart niczyjej miłości. (...) Bardzo długo utożsamiałem się z tą postacią.
Borys Szyc Borys Szyc VIVA!

Kobiety

Wielką słabością Borysa Szyca są kobiety.

Zawsze byłem strasznie kochliwy. Kochałem kobiety i kocham. Są żywym dowodem na istnienie Boga. To niemożliwe, żeby kiedyś coś zlazło z drzewa i zmieniło się w kobietę. (...) Jestem fetyszystą kompletnym [stóp - przyp. red.]. Gdy widzę, kobiece stópki, piękne - wiem, że musiały być z innej gliny lepione.

Borys Szyc, Kaja ŚródkaKapif

Aktor ma za sobą wiele związków, m.in. z Kają Śródką, czy Zofią Ślotałą.

Gdy zostajesz porzucony oglądasz się w tył. Zastanawiasz się, co się wydarzyło? Zwłaszcza jeżeli kogoś kochałeś, gdy ci na tej osobie naprawdę zależało. Wtedy to boli. Potem spotykasz ją, gdy ma już swoją rodzinę z kimś innym. (...) Pozostaje mały żal do siebie. Tęsknota za czymś, co się nie wydarzyło. A mogło. Myślisz: Czy to mogło być moje życie?
Kobiety chcą się czuć najważniejsze na świeci, i to zrozumiale. Ale przy mnie z rozdania nie mają szans. Gdzieś wychodzimy i po chamsku mnie najpierw witają, zamiast przywitać się z kobietą. Wszędzie Ja. (...) Saramonowicz powiedział, że nie znał nikogo, kto by miał takie parcie, żeby wygrać. W każdej dziedzinie (...) Dlaczego we wszystkim muszę być najlepszy? Wtedy z każdym walczę. Zawsze musiałem mieć przeciwnika. Może dlatego niektóre moje związki się nie udawały? Bo stawiałem sobie dziewczynę za przeciwnika.

30.08.2013 Warszawa Pamietnik pani Hanki - pokaz prasowy N/Z: Borys Szyc fot. Adam Jankowski/REPORTERREPORTER/fot.Jankowski/REPORTER

Problemy w związku rodzi niewierność.

Cudzołóstwo? - pyta dziennikarz.
Wyłącznie. Przecież ślubu nie brałem. Nie powiem, żebym był przywiązany do przestrzegania czystości. Grzeszenie wręcz sprawia mi przyjemność. (...) Zdarzało mi się zdradzić. W moim zawodzie mam mnóstwo pokus. Jednak jak prawdziwie kochałem, to nie zdradzałem. Co musi się psuć, żeby takie myśli zaczęły się pojawiać.

Zofia Ślotała, Borys SzycKAPiF

Gdy jednak chodzi o jego aktualną partnerkę, jest czujny.

W związkach dopytuję, sprawdzam. Kontroluję. Czyli muszę być niepewny siebie.
Ile było takich "prawdziwych"? - dopytuje Praszyński.
To lepiej przemilczę. Mówi się, że kocha się tylko raz.

borys szyc, zosia ślotała, galaGala MEN/Piotr Porębski

Borys Szyc z córką Sonią Borys Szyc z córką Sonią WBF

Córka

Owocem związku z Anną Bareją jest córka Sonia.

Moja Sonia ma już 9 lat, teraz bardziej [niż zabawki -przyp. red.] kręci ją iPod, iPad. (...) Dziewczyna jest uzdolniona artystycznie. Tańczy śpiewa. Chodzi na zajęcia do Akademii Młodych Talentów. (...)Wożę ją na zajęcia i wzruszam się, gdy widzę, jak rozwija swoje talenty. Zabrałem ją też do teatru, pokazałem scenę, kulisy. Oczarował ją ten świat. Wkręciła się.

Anna Bareja z córką SoniąKapif

Córka zmieniła jego życiowe priorytety.

Dla Soni staram się być odpowiedzialny. To najważniejsza osoba w moim życiu. Dbam o nią jak o nikogo innego. Córka to jedyna kobieta, której całe życie jestem wierny.

Borys Szyc i jego córka SoniaKapif

Borys Szyc. Borys Szyc. Kapif

Ojciec

Borys Szyc wychowywał się bez ojca.

Ukształtowany przez kobiety. Żyłem bez ojca. (...) Niesamowite, że zostałem hetero. Na szczęście, jako 7-latek trafiłem na plan "Kingsajzu", gdzie zobaczyłem gołą Kasię Figurę. Chyba to ukształtowało moje życie erotyczne. (...) Jezu! Człowiek nie wiedział, co to onanizm, nie wiedział co z tym zrobić. A ciało buzowało.

Aktor posługuje się panieńskim nazwiskiem matki. W dowodzie ma jednak podwójne. Figura ojca była jednak ważna w jego życiu.

(...) Zawsze szukałem w życiu starszego kolegi. Odpowiednika ojca. (...) Dlatego przez całe życie lgnąłem do starszych kolegów, przyjaciół rodziny. Szukałem mentora.

Z ojcem Szyc nie zerwał kontaktów.

Był tu niedawno, spędziliśmy razem trzy dni. Oprowadziłem go po moim warszawskim świecie. Staramy się po partnersku ze sobą gadać. Dużo czasu upłynęło. (...) Ojca długo nie było. Potem pomógł mi przy zdawaniu do szkoły teatralnej. Przyjeżdżałem z Łodzi do Warszawy na konsultacje co sobotę. Mieszkałem u niego. (...) wtedy powiedzieć "tata" było dziwnie.  Czułem się nieswojo.
Borys Szyc. Borys Szyc. Borys Szyc z mamą/ Fot. Kapif

Rodzina

Szyc stawia na pierwszym miejscu rodzinę. Jest gotów jej bronić nawet siłą.

Jestem porywczy. Generalnie ze wszystkimi chcę być na dobrej stopie, ale mam pewne zasady. Złości mnie wkraczanie w moją prywatność. Obrażanie mojej rodziny. Gdyby ktokolwiek zrobił coś złego mojej córce, myślę, że mógłbym zabić.

Borys Szyc, Przepis na życiemat. promocyjne/Przepis na życie

Aktor ma na swoim koncie kilka siłowych zatargów z paparazzi. Za każdym razem, jak sam podkreślił, wygrywał sprawy w sądzie. Jednak niektóre sytuacje pamięta do końca życia.

Przeżyłem najgorszą rzecz w życiu. Wypadek z moją córką. Dachowanie samochodu. Tuż po tym, jak wysiadłem ze złamanym kręgosłupem i wyjmowałem ryczącą Sonię, obok stał facet z aparatem przy twarzy i robił mi zdjęcia (...) Potem ten, który posiada [serwis, na jakim zostały opublikowane] udzielił w tygodniku wywiadu o moralności. I mówił, co w tym złego, przecież wypadek Szyca z córką to supermateriał. Z chęcią spotkałbym się z nim i ten supermateriał wcisnął mu głęboko w gardło.

Borys SzycWBF

Choć sam większością medialnych doniesień o sobie stara się nie przejmować, to jednak zgoła inaczej reaguje na wszelkie pomówienia mama Szyca.

Bardziej przeżywa to moja mama. Ma naturę zabijaki. (...) Ostatnio wściekła się na Kubę Wojewódzkiego, bo coś chlapnął w swoim programie. Zaprosił młodych aktorów z "Kamieni na szaniec" i zapytał ich, czy się nie boją, że teraz jest fajnie, a później zostaną przez media strąceni do rynsztoka. Jak Borys Szyc. Mama zaraz do mnie dzwoni i spuściłaby mu lanie.

Swoistą odskocznią dla aktora są podróże oraz rozmowy z zaprzyjaźnionymi księżmi.

Mam dwóch księży ukochanych, do których mogę się z wszystkim zwrócić. Jeden to ksiądz Wojtek Drozdowicz z Bielan. Z nim mogę o wszystkim porozmawiać. To nie jest typowa spowiedź, tylko rozmowa. Czuję, że mogę z nim rozmawiać otwarcie.
Borys Szyc Borys Szyc WBF

Zawód

Borys Szyc jest uznawany za jednego z najlepszych aktorów w Polsce. Tym bardziej krytycy nie mogli się pogodzić z jego rolą w filmie "Kac Wawa".

Niesamowite, o żadnym filmie tyle się nie mówiło. Chyba przebił "Kanał" i " Ziemię obiecaną". Wydaje mi się, że to nadmuchana bańka medialna, znam parę gorszych filmów. (...) Jak zobaczyłem siebie na okładce "Newsweeka": "Najgorszy polski aktor", zrobiło mi się smutno. Tym bardziej że o tym, że Catherine Deneuve wręczyła mi w Montrealu główna nagrodę za rolę w filmie "Kret", mało kto napisał.

Borys SzycWBF

Szyc nie żałował gorzkich słów.

Jestem przekonany, że nie będę do końca życia mieszkał w Polsce. (...) Nikomu nie zależy, żeby budować międzynarodowy sukces. Najlepiej się szybko nachapać i tyle.
Doszedłem do ściany. Mam cały ten drób - Kaczki, Orły, Montreal. Kurczę, załóżmy, że taka osoba jak ja jest we Francji. Pewnie siedzielibyśmy tam na Lazurowym w wielkiej wilii. Pewnie grywałbym co jakiś czas w Hollywood. Grywałbym u światowych reżyserów. (...) Numer 20 we Francji to więcej niż nasz numer jeden. (...) Ile talentów się przepiło z tej frustracji? przekonani o sile i talencie, który odbija się o ścianę.

Szyc nazywa aktorstwo "życiowym marzeniem". Miał jednak chwile zwątpienia w zawód.

Był czas, kiedy zaczęło mnie nudzić bycie aktorem. Dotarło do mnie, ile ciągnie się z nim głupoty, idiotyzmu.

Borys SzycWBF

Nie wypiera się jednak także tego, że kiedyś woda sodowa uderzyła mu do głowy.

Otumaniło mnie. Straciłem czujność. Pojawiały się jakieś osoby, które niby są przyjaciółmi (...). Pewnie parę osób potraktowałem z góry.
Borys Szyc Borys Szyc WBF

Sam o sobie

Borys Szyc jest "potwornym", jak sam się określił, gadżeciarzem.

Kocham wszystkie moje stare kamery, aparaty fotograficzne, zwoje kabli z rożnych tworzyw, przeróżnej maści roboty (...). Cieszy mnie otwieracz do puszek na baterie, spieniacz do kawy z dwom końcówkami (...). Mogę wysłać do swojego pieca SMS, żeby zmienił temperaturę w mieszkaniu, kiedy mnie nie ma.

Borys SzycWBF

Pieniędzy nie trzyma długo w portfelu.

Lubię mięć pieniądze, żeby wydawać je na przyjemności (...). Dla mnie to mój ukochany dom na Saskiej Kępie, gdzie sobie teraz siedzimy. To mój skarb. Dobudowałem górę, mam tam salę kinową  -  to było moje dziecięce marzenie o prywatnym kinie. W okolicy mieszka sporo znajomych aktorów, reżyserów - na przykład Janek Hryniak z Martą Kieślowską, Roma Gąsiorowska z Michałem Żurawskim, wielu bliższych i dalszych znajomych związanych ze sztuką. Zbieramy się u mnie w parę osób, dzieciaki latają, my gotujemy. Latem w ogródku robimy grilla.

Borys SzycKapif

Szyc, oprócz domu w Warszawie, ma także mieszkanie w Sopocie. Nierzadko ucieka od zgiełku jeszcze dalej.

Kupiłem sobie małe mieszkanko w Sopocie. Uwielbiam to miasto (...) To jest moja ucieczka, spokój. (...) Ale z racji mojego prywatnego więzienia, w którym żyję - mojej osoby - najbardziej lubię polecieć gdzieś dalej. Ostatnio odkryłem Barcelonę. Moją oazą jest Toskania, gdzie bywam co roku. Sprawdzona firma wynajmuje dla mnie piękny, stary toskański dom. Jedziemy w parę osób.  (...) Tam dajemy upust naszym talentom kulinarnym. Zawsze znajdujemy willę blisko małego miasteczka, żeby był targ. Robimy zakupy, gotujemy.
Więcej o:
Komentarze (7)
Co ma w domu i kto jest jego sąsiadem? Gdzie jeździ na wakacje? I jakie ma relacje z ojcem, który go nie wychowywał? Takich wyznań po Szycu się nie spodziewaliśmy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • konfucjusz

  Oceniono 42 razy 40

  o niczym tak nie marzymy jak o widoku pana Szyca na kibelku...to już nie można normalnych zdjęć sprzedawać?

 • pannamigootka

  Oceniono 33 razy 23

  Myje zęby w vive ? Szkoda ,że jeszcze sobie tyłka nie podciera ,bo mielibyśmy pełny obraz Borysa Szyca

 • fatfree

  Oceniono 31 razy 19

  Burak w czystej postaci ,kasa kasa kasa wszystko na sprzedaż jak nisko upadłeś człowieku.

 • muminos1975

  Oceniono 34 razy 14

  On i rusin, jak ich widzę, widzę poczciwe gęby ludzi z PGR :) no nie wiem dlaczego.

  on taki byczek w koszuli w kratę i gumiakach (a'la żeniac), ona ew, na zlewni mleka, ew. jako sklepowa (a'la bronka od czereśni :)

 • mad_hatter

  Oceniono 3 razy 3

  a córka tańczy, śpiewa i stepuje.. i nie dokończę co jeszcze bo to w późniejszym wieku może robić

 • white_lake

  Oceniono 5 razy 3

  wzruszyłam się do łez tymi rozmowami z księdzem, ech, nie ma to jak wrażliwa dusza w ciele twardziela, pardon, buraka
  i jeszcze to "robimy grilla w ogrodzie", niby artysta, a taki swojski, taki nasz :)
  co do planów wyjazdowych i kariery zagranicznej - a jedź sobie i krzyż na drogę, panie Szyc, tylko może najpierw jakiegoś języka obcego wypadałoby się nauczyć, co?
  Andrzej Seweryn dokonał tej sztuki, ale to intelektualista

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX