Kim jest tak naprawdę i jak wyglądała kiedyś? Kobieta z brodą sensacją i zwyciężczynią Eurowizji

Piękna suknia, długie włosy, staranny makijaż i... broda. Tak prezentowała się na Eurowizji reprezentantka Austrii, Conchita Wurst, najsłynniejsza w tym kraju drag queen. Co o niej wiemy?
1 Conchita Wurst Conchita Wurst AP/Frank Augstein

Conchita Wurst

Zmagania konkursowe na festiwalu Eurowizji zapadną nam w pamięć zapewne nie tylko z powodu radosnego, kolorowego występu "dziewczyn Donatana". Na scenie w Kopenhadze zaprezentowała się tajemnicza postać w złotej sukni, starannym makijażu, z długimi ciemnymi włosami i... gęstą, czarną brodą. Zaśpiewała sentymentalną balladę "Rise Like A Phoenix", trochę jak z czołówki filmu o Jamesie Bondzie. To Conchita Wurst, czyli Conchita Kiełbasa, najsłynniejsza austriacka drag queen.

Conchita WurstAP/Frank Augstein

2 Conchita Wurst Conchita Wurst REUTERS/LEONHARD FOEGER

Thomas Neuwirth

Conchita Wurst to tak naprawdę Thomas Neuwirth, austriacki piosenkarz pop, od 2011 roku występujący również jako drag queen. Neuwirth urodził się 6 listopada 1988 roku w Gmunden, studiował modę na Graz School Of Fashion, którą ukończył w 2011 roku i przeniósł się do Wiednia, gdzie obecnie mieszka. Odmienna orientacja płciowa przysparzała mu wielu kłopotów, dlatego postanowił wymyślić swoje alter ego. Nazwał je "Conchita Wurst".

Zawsze była obecna. W trakcie drugiego okresu dojrzewania lubiłem mówić "Conchita". Jest ona częścią mnie, odkąd pamiętam, choć nie ma swojej nazwy. Żaden nastolatek nie ma gotowej twarzy - powiedział w wywiadzie dla Wiwibloggs.com.

Conchita WurstREUTERS/LEONHARD FOEGER

3 Conchita Wurst Conchita Wurst Screen z Instagram.com/Conchitawurst

Sekret pięknego wyglądu

Wbrew pozorom, przemiana w Conchitę nie zajmuje artyście zbyt dużo czasu.

Żeby się zmienić w Conchitę, potrzebuję godziny, ale muszę powiedzieć, może niesłusznie, że mam dobre geny i naprawdę nie muszę zbyt wiele robić ze swoim ciałem, jak chodzenie na fitness czy coś w tym stylu.

Gdyby nie broda, złudzenie mogłoby być całkowite. Do tego intrygujący zapach.

Uwielbiam perfumy Shirley Bassey - zdradziła Conchita.

Conchita WurstScreen z Instagram.com/Conchitawurst

Conchita WurstScreen z Instagram.com/conchitawurst

4 Conchita Wurst Conchita Wurst AP/Frank Augstein

Rise Like A Phoenix

Na festiwalu w Eurowizji Conchita Wurst zaśpiewała piosenkę "Rise Like A Phoenix" ("Powstań jak Feniks"), inspirowaną osobistymi doświadczeniami.

Piosenka opowiada o bólu i nienawiści, które odczuwasz, kiedy jesteś w złej sytuacji. To konflikt zarówno z kimś innym, jak i ze sobą samym. Najważniejszą rzeczą w złych doświadczeniach jest to, że możesz się na nich uczyć i dzięki nim rozwijać. I to jest sekret mojej piosenki: nigdy się nie poddawaj i zachowaj wiarę, że wszystko dobrze się skończy. Możesz upaść, ale trzeba powstać ponownie.

W przypadku drag queen kostium jest wyjątkowo ważny. Tuż przed występem Conchita nie chciała zdradzić, w czym wystąpi.

To będzie sukienka i będzie błyszczeć jak słońce - powiedziała tylko.

Teraz wiemy, że rzeczywiście tak było.

Conchita WurstAP/Frank Augstein

5 Conchita Wurst Conchita Wurst AP/Mogens Flindt

Spełnienie marzeń

Występ na konkursie Eurowizji był dla Conchity Wurst jak spełnienie marzeń.

Kocham Eurowizję. Moja idolka, Celine Dion, w 1988 roku wygrała konkurs. Ja się urodziłam w 1988 roku, dlatego zawsze wiedziałam, że też muszę tam wystąpić - mówiła Conchita w rozmowie z portalem Esc-plus.com.

Kiedy się dowiedziała, że będzie w tym roku reprezentować Austrię, nie posiadała się z radości.

To jest NIESAMOWITE. Jestem pełna energii i motywacji. Jestem strasznie podekscytowana i nie mogę się doczekać występu w Kopenhadze - wyznała portalowi Wiwibloggs.com.

Conchita WurstREUTERS/TOBIAS SCHWARZ

6 Conchita Wurst Conchita Wurst REUTERS/LEONHARD FOEGER

Kobieta z brodą

Image "kobiety z brodą" to świadoma kreacja. Conchita Wurst daje w ten sposób wyraz poparcia dla mniejszości seksualnych, które walczą o swoje miejsce w społeczeństwie.

Chcę pokazać ludziom, że mogą być tym, kim pragną. Jeżeli chcę być kobietą z brodą, wolno mi to zrobić. Oczywiście znajdą się ludzie, którzy tego nie zrozumieją, ale dla mnie jest to ok. Myślę, że ważne dla każdego jest to, że ludzie nie muszą mnie kochać, ale powinni zaakceptować, tak jak ja akceptuję fakt, że nie każdemu będzie się to podobać. Powinniśmy się akceptować nawzajem, bez względu na pochodzenie, orientację seksualną czy cokolwiek innego - mówiła Conchita w wywiadzie dla Abitofpopmusic.wordpress.com.

Od jakiegoś czasu Rosja zachowuje się bardzo restrykcyjnie wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej. Czy wobec tego należało zbojkotować rosyjską delegację na Eurowizję?

To temat bardzo bliski mojemu sercu - przyznała artystka. - Walczę o tolerancję na co dzień i sądzę, że powinniśmy spojrzeć na to szerzej. Odmawianie Rosji udziału to nie jest właściwa droga. To nie wina wykonawcy, że istnieją takie prawa - powiedziała dla Oikotimes.com.

Conchita WurstREUTERS/TOBIAS SCHWARZ

Conchita WurstREUTERS/TOBIAS SCHWARZ

7 Conchita Wurst Conchita Wurst

Instagram

Conchita Wurst jest niesłychanie aktywna na Instagramie. Jej profil jest pełny klasycznych "selfie".

Conchita WurstScreen z Instagram.com/conchitawurst

Conchita WurstScreen z Instagram.com/conchitawurst

Conchita WurstScreen z Instagram.com/conchitawurst

Conchita WurstScreen z Instagram.com/conchitawurst

Conchita WurstScreen z Instagram.com/conchitawurst

8 Conchita Wurst Conchita Wurst Screen z Youtube.com

Wcześniej

I teraz najlepsze. Jesteście ciekawi, jak Conchita Wurst wyglądała wcześniej? W 2006 roku Thomas Neuwirth wziął udział w programie muzycznym "Starmania", w którym dotarł aż do finału i ostatecznie zajął drugie miejsce. To było na 5 lat przed "narodzinami" Conchity.

Conchita WurstScreen z Youtube.com

Conchita WurstScreen z Youtube.com

Komentarze (284)
Kim jest tak naprawdę i jak wyglądała kiedyś? Kobieta z brodą sensacją i zwyciężczynią Eurowizji
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • konrado12344

  Oceniono 3657 razy 2775

  Podstawowa sprawa: myślę że większości nie przeszkadza to że na eurowizji występuje drag queen. Nie one pierwsza i nie ostatnia. Chodzi o natarczywe promowanie jednego wykonawcy właśnie w imię.. hmm nie wiem czego? Ale w końcu to tylko głupi duńczycy czego się można spodziewać po narodzie "neutralnych" tchórzy. Ta ustawka z płytą i orgazm prowadzącej "szoł" gąski w trakcie rozmowy z conchitą były żałosne. Nie mówiąc o polskim komentatorze który tylko ok 100 razy przypomniał widzom że conchita MUSI wygrac eurowizję. Nie wspomnę o żałosnym "losowym" podaniu wyników i wszyskie kamery na zatrwożoną conchitę, random order my ass!!!! Piosenka była przeciętna, gdyby ją zaśpiewał przygrubawy koleś z wąsem nikt by jej nawet nie zauważył. Prawda jest taka że we wczorajszym konkursie jedyna piosenka, która wybijała się ponad europejską disco-miernotę była własnie piosenka "my słowianie". Ale wg europejskiej awangardy piekna kobieta z cudownym buistem to seksizm a koleś przebrany za kobietę z brodą to szczyt europejskiej tolerancji i wg głupich duńczyków trzeba to koniecznie powiedzieć bezmyślnemu motłochowi. Szkoda że na eurowizji nie można głosować przeciwko konkretnej piosence - możecie być pewnie że conchita ocierała by się o końcową piątkę, tak by europejczycy pokazali gdzie mają nachalną promocję.

 • fanizymiko

  Oceniono 1999 razy 1623

  Koleś w sukience pokona "zdrowe" Słowianki:)))

  A Bruksela narzeka na wymieranie Europejczyków.

 • koja

  Oceniono 1504 razy 1082

  Thomas Neuwirth nie osiągnął sukcesu jako normalny facet więc zapuścił sobie brodę, ubrał sukienkę i proszę, ma to czego chciał. Krytykują Polskę za seksistowski występ. Lepiej być seksi niż dziwolągiem. Conchita"Kieubasa" albo jest bardzo cwany,albo ma bardzo zryty beret. Ciekawi mnie,które kraje to kupią i dadzą mu najwyższą notę?

 • Oceniono 440 razy 328

  a pamiętacie Miriam? piekna kobieta z penisem, tutaj piekna/ piekny koleś z penisem i z broda, tylko po co ta broda to jest transseksualista, czy facet z brodą i penisem czy to i to, misz masz mam w głowie, pogubiłam się,

 • cerrie

  Oceniono 557 razy 237

  No dobra. Jeśli już ktoś chce być innej płci. To jak dla mnie powinien wybierać, czy chce być facetem czy kobietą. No bo tak to trudno nawet wiedzieć jak się zachowywać w stosunku do takiej osoby, w jakichkolwiek kontaktach z nią. No bo nie wiadomo czy traktować ją jako kobietę czy mężczyznę. Ale może dlatego iż jestem kobietą z krwi i kości, trudno mi jest zrozumieć takiego człowieka. Ja ponieważ zostałam wychowana wśród ludzi o określonej orientacji seksualnej, więc trudno by mi było się odnaleźć w kontekście człowieka o dwóch płciach.

 • te_cafe

  Oceniono 315 razy 227

  Gdyby nie te sztuczne rzęsy... byłby brzydszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX