Pamiętacie 'Kogo witam, kogo goszczę' i 'Magda odsłoni 4 litery'? Co słychać u gospodarzy kultowych teleturniejów

Uwierzycie, że kiedyś miliony ludzi śledziły przed telewizorami teleturnieje, w których głównymi nagrodami był walkman, weekend we dwoje nad morzem albo polonez caro? Jak wyglądają dzisiaj gospodarze słynnego 'Koła fortuny' lub 'Pirata'?
Stanisława Ryster Stanisława Ryster Fot: PAT

Stanisława Ryster i "Wielka gra"

To najstarszy, i jak dotąd najdłużej emitowany w polskiej telewizji teleturniej. "Wielką grę" po raz pierwszy pokazano w 1962 roku i emitowano bez przerwy do 2006 roku. W jury zasiadali "nudni" profesorowie, zawodnicy koniecznie musieli występować w marynarkach lub eleganckich garsonkach, a pytania wymagały wysokiego stopnia erudycji. Dzisiaj taką formułę wielu widzów uznałoby za przestarzałą, ale przez 30 lat w każde sobotnie popołudnie miliony ludzi śledziły zmagania zawodników. Pierwszym prowadzącym program był jego twórca, Ryszard Serafinowicz. Kiedy w 1969 roku wyemigrował do Kanady, zastąpiła go jego dotychczasowa asystentka, Joanna Rostocka. W 1973 roku gospodarzem "Wielkiej gry" został Janusz Budzyński, a w 1975 roku pojawiła się ostatnia i najsłynniejsza prowadząca, Sławomira Ryster. Dziennikarka przez cały czas pilnowała, żeby jej goście byli należycie ubrani.

Nie przychodzi się w sobotę z wizytą do telewidzów, do ekspertów - którzy srokom spod ogona nie wylecieli - w rozchełstanej koszuli, z tłustym brzuchem na zewnątrz - tłumaczyła dziennikarka w rozmowie z "Wysokimi obcasami".

W 2006 roku, z powodu niskiej oglądalności, "Wielka gra" została definitywnie zdjęta z anteny. Niemal całe życie zawodowe Stanisławy Ryster to właśnie ten teleturniej. Dziennikarka skończyła prawo, była dwukrotnie zamężna. 72-letnia gwiazda telewizji czasami pojawia się na imprezach. W 2012 roku była gościem na gali rozdania nagród Wiktory.

Stanisława RysterWBF

Stanisława RysterKapif

 

Magda Masny, Wojciech Pijanowski. Magda Masny, Wojciech Pijanowski. FORUM/Roman Kotowicz

Wojciech Pijanowski i "Koło fortuny"

"Koło fortuny" było pierwszym polskim teleturniejem powstałym po upadku komunizmu i wzorowanym na zachodnich tego typu produkcjach. Program, pokazywany w latach 1992-1998, prowadził Wojciech Pijanowski, a nagrody w rodzaju kolorowego telewizora lub poloneza caro były szczytem marzeń dla milionów Polaków. Z wypowiedzi, którą przytacza Dziennik.pl wynika, że słynne koło, które kręciło się w turnieju, było jedną wielką prowizorką.

Teraz, po tylu latach, mogę powiedzieć, jak to koło było zbudowane. Z tyłu koła była felga z małego fiata (...) zwykła, stalowa! Do tego było przytwierdzone koło. Miało to jakieś gumowe hamulce, które miały je zatrzymywać. Koło jednak nie chciało w ogóle stanąć. Gdy tylko lekko się je puściło, kręciło się jak perpetuum mobile. Gdyby je mocniej rozkręcić, moglibyśmy na tydzień wyjść ze studia i by nie stanęło. Oprócz tego był cały system zapalania żaróweczek pod polami, na których były umieszczone litery.  Komputer wariował i zapalał nam nawet te pola, gdzie liter nie było.

Pijanowskiemu asystowała Magda Masny. Niektóre jego wypowiedzi do asystentki stały się już kultowe: "Magda, pocałuj pana" (gdy jeden z uczestników nadstawił policzek) albo "A teraz Magda odsłoni cztery litery". W latach 2007-2009 reaktywowano "Koło fortuny" z Krzysztofem Tyńcem jako gospodarzem, jednak program nie był już tak chętnie oglądany, jak w pierwszej edycji.

Wojciech Pijanowski, wieloletni pracownik TVP, ma dwie wielkie pasje: golf i gry. To on w 1975 roku wprowadził zmiany w "Wielkiej grze", które obowiązywały już do końca istnienia turnieju. Dziennikarz nie tylko gra w gry, ale wymyśla własne. Wraz ze swoim ojcem, krytykiem filmowym Lechem Pijanowskim, napisał książę "Gry świata", zbiór ponad 3 tysięcy gier z różnych kontynentów i epok. Obecnie jest w trakcie pisania autobiografii. Jest też członkiem Polskiego Związku Golfa.

Wojciech PijanowskiKapif

Wojciech PijanowskiKapif

Rafał Rykowski Rafał Rykowski Youtube.com

Rafał Rykowski i "Piraci"

Absolutny klasyk, pomimo prostej formuły: ot, telewidzowie dzwonią i grają w statki. W latach 2001-2002 Rafał Rykowski brawurowo poprowadził aż 500 odcinków "Piratów", a jego słynne "Kogo witam, kogo goszczę" do dzisiaj jest kojarzone z programem. A co z autorem tego hasła? Rykowski niedawno przyłożył rękę do przygotowania "Święta ryby" w Bydgoszczy, imprezy gastronomicznej w której najlepsi restauratorzy będą walczyli o trofeum w postaci "Złotej Rybki". Jego hobby to golf i dobre wino w towarzystwie przyjaciół.

Rafał RykowskiYoutube.com

Krzysztof Ibisz Krzysztof Ibisz Youtube.com

Krzysztof Ibisz i "Awantura o kasę"

Czy jest jakiś program, którego nie prowadził Krzysztof Ibisz? Popularny i wiecznie młody prezenter w latach 2002-2005 był gospodarzem "Awantury o kasę", "Gry w ciemno" i "Rosyjskiej ruletki" w Polsacie. Jednak sławę zdobył już wcześniej, prowadząc w latach 1993-1996 teleturniej pod wpadającym w ucho tytułem "Czar par". 28-letni wtedy Ibisz miał już za sobą również doświadczenie polityczne - od 1991 roku przez 2 lata był posłem na Sejm z ramienia Polskiej Partii Przyjaciół Piwa. W "Awanturze o kasę" były poseł miał sporo zabawy, ponieważ kiedy ktoś podał błędną odpowiedź, Ibisz mówił: "źle!" - i delikwent dosłownie zapadał się pod ziemię, zjeżdżając specjalnym tunelem pod podłogę. W ciągu dziesięciu lat prezenter prawie się nie zmienił, ale gdyby ktoś nie wiedział, jak teraz wygląda (są tacy?), na wszelki wypadek przypominamy.

Krzysztof IbiszWBF

Warto sobie również przypomnieć "Czar par" z eleganckim Ibiszem i archaiczną, jak na dzisiejsze czasy scenografią.

Krzysztof Ibisz, Czar parYoutube.com

Krzysztof Ibisz, Czar parYoutube.com

Zygmunt Chajzer Zygmunt Chajzer Youtube.com

Zygmunt Chajzer i "Idź na całość"

To był wielki przebój telewizji Polsat. Do dzisiaj wiele osób pamięta spacerującego między publicznością pierwszego gospodarza teleturnieju, Zygmunta Chajzera oraz maskotkę, którą dostawali przegrywający, czyli "Zonka". Program produkowano w latach 1997-2001.

Chajzer to prawdziwy weteran telewizyjnych show. Na początku lat 90. prowadził telewizyjną loterię "Teletombola". Potem był gospodarzem teleturniejów "Na zawsze razem", "Grasz czy nie grasz", "Gwiezdny cyrk", "Moment prawdy", "Chwilę prawdy" czy "Ananasy z naszej klasy". Występował również jako uczestnik w programach "Gwiazdy tańczą na lodzie" i "Taniec z gwiazdami". Jest wielkim fanem siatkówki. Istnieje możliwość, że w obecnym roku znowu zobaczymy go w "Idź na całość", ponieważ do pokazywania teleturnieju przymierza się TV Puls.

Zygmunt ChajzerKapif

zygmunt chajzerYOUTUBE.COM

Jacek Kawalec Jacek Kawalec Youtube.com

Jacek Kawalec i "Randka w ciemno"

W czasach, kiedy nie było internetowych portali randkowych, wymarzoną miłość można było znaleźć w telewizji. Wystarczyło wziąć udział w programie "Randka w ciemno", prowadzonym w telewizyjnej Jedynce przez Jacka Kawalca. Program emitowano od 1992 roku aż 13 lat.

Prowadzenie teleturnieju przyniosło Kawalcowi ogromną popularność. Pozwoliła mu ona kontynuować współpracę z telewizją, a do niedawna oglądaliśmy go w "Ranczu". Aktor podobno pracuje teraz nad jakimś projektem muzycznym, którego szczegóły obiecuje podać już niedługo.

Wszystko się wyjaśni na wiosnę. Warto czekać! - zdradził portalowi Fakt.pl.

Tak Jacek Kawalec wygląda teraz.

Jacek KawalecKAPiF

Janusz Weiss Janusz Weiss Fot. Lukasz Giza / Agencja Gazeta

Janusz Weiss i "Miliard w rozumie"

W latach 1993-2005 telewizyjna Jedynka pokazywała "Miliard w rozumie", teleturniej nie tylko dla "jajogłowych", ale także dla tych, którzy szukali ciekawej, niebanalnej rozrywki "na poziomie". Jego gospodarzem był elegancki i zawsze opanowany Janusz Weiss, którego pamiętamy również z radia ZET. To tam prowadził kultową audycję "Dzwonię do pana/pani w bardzo nietypowej sprawie".

W ubiegłym roku głośne stało się zwolnienie Weissa z "Zetki" po 23 latach pracy. Obecnie dziennikarz pracuje w radiowej Jedynce oraz w TVN24, gdzie oglądamy go w "Szkle kontaktowym".

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, Zach??ta, 22.11.2012, fot. WBF/Eryk SchmittWBF

teleturniej, stare teleturnieje, lata 90, polskie teleturniejefot. pewex.pl

21.10.2010 WARSZAWA , ZACHETA , JANUSZ WEISS PODCZAS ROZDANIA NAGROD RADIA ZET IM. ANDRZEJA WOYCIECHOWSKIEGO DZIENNIKARZ 20 - LECIA . FOT. WOJCIECH OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: NAGRODY WOYCIECHOWSKIEGOFot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta

Piotr Gąsowski Piotr Gąsowski Youtube.com

Piotr Gąsowski i "Kalambury"

Pamiętacie "Kalambury"? - teleturniej, w którym rywalizowały ze sobą drużyny złożone z gwiazd. W latach 90. zyskał sobie ogromną popularność, także ze względu na prowadzącego, Piotra Gąsowskiego. W 2013 roku, po 15 latach przerwy, program wrócił na antenę, oczywiście znowu z Gąsowskim w roli gospodarza.

Piotr GąsowskiWBF

Piotr GąsowskiKapif

Agata Młynarska Agata Młynarska Youtube.com

Agata Młynarska i "Krzyżówka szczęścia"

Sukienka w kratę i ogromny kołnierzyk? To pokazuje, jak bardzo zmieniła się dzisiaj telewizyjna moda. A teleturnieje mające charakter łamigłówek były niezwykle popularne w latach 90.  Jednym z nich była prowadzona przez Agatę Młynarską "Krzyżówka szczęścia". Zasady były proste. Uczestnicy odgadywali hasła krzyżówki, a kiedy trafili na pola premiowe, wygrywali nagrody rzeczowe. Program w latach 1995-2003 pokazywały różne kanały, między innymi Telewizja Polonia. Obecnie Agata Młynarska prowadzi w TVP1 "Świat się kręci".

Agata MłynarskaKapif

 

Kazimierz Kaczor Kazimierz Kaczor Youtube.com

Kazimierz Kaczor i "Va Banque"

Kazimierz Kaczor w latach 1996-2002 w telewizyjnej Dwójce prowadził teleturniej "Va Banque". Cechą charakterystyczną tego teleturnieju, dla wielu kłopotliwą, był obowiązek odpowiadania w trybie pytającym, na czym wykładało się wielu zawodników. Na przykład na pytanie: "Był to syn Mieszka I oraz pierwszy koronowany władca Polski", należało odpowiedzieć: "Kim był Bolesław Chrobry?". Z kolei Kazimierza Kaczora zapamiętaliśmy z gestu, jakim żegnał się z widzami - składał wtedy palce w literkę V. Obecnie aktor ma 73 lata i wygląda tak.

Kazimierz KaczorKapif

Kazimiera Szczuka Kazimiera Szczuka Kapif

Kazimiera Szczuka i "Najsłabsze ogniwo"

Teleturniej "Najsłabsze ogniwo", który TVN nadawało w latach 2004-2006 przyniósł ogromną popularność prowadzącej go Kazimierze Szczuce, pisarce, krytyczce literackiej i dziennikarce. Program dał się zapamiętać z dosyć bezwzględnych reguł, twardo egzekwowanych przez prowadzącą: uczestnicy eliminowali jednego spośród siebie, niekoniecznie tego, kto odpowiadał najsłabiej. Obecnie Kazimiera Szczuka jest znaną działaczką feministyczną, publicystką i członkinią "Krytyki Politycznej".

04.04.2013 Lodz . Kazimiera Szczuka w czasie spotkania w swietlicy krytyki politycznej ( dot. ksiazki prof. Marii Janion ).Fot . Marcin Stepien / Agencja GazetaFot. Marcin Stepien AppleMarkCC

 

Krzysztof Tyniec Krzysztof Tyniec East News

Krzysztof Tyniec i "Idź na całość"

Zygmunta Chajzera zastąpił w teleturnieju "Idź na całość" Krzysztof Tyniec, prawdziwy człowiek-orkiestra: konferansjer, tancerz, piosenkarz, aktor telewizyjny i teatralny.

Był taki okres, że po trzech latach ogromnych sukcesów "Idź na całość" trochę trzeba było tę formułę zmienić. Ja byłem też zmęczony właśnie takim sposobem rozgrywania tego teleturnieju. Doszliśmy więc do wniosku, że będzie lepiej, jeśli odejdę, a zastąpił mnie Krzysztof Tyniec. Ten program prowadził on jeszcze przez rok, potem niestety oglądalność spadła drastycznie - mówił w wywiadzie dla Media2.pl Zygmunt Chajzer.

W latach 80. Krzysztof Tyniec występował również w programach muzycznych "Fasola" i "Tik-Tak", odtwarzając rolę Pana Fasoli. Wciąż jest aktywny zawodowo. Jego głos doskonale znają dzieci, ponieważ aktor dubbinguje postacie z bajek, na przykład w "Teraz Miki" czy "Łowcach smoków".

Krzysztof TyniecKapif

Marcin Meller Marcin Meller Youtube.com

Marcin Meller i "Agent"

"Agent" był swoistą hybrydą: połączeniem teleturnieju, reality show i gry terenowej. Grupa ludzi ma wykonać określone zadanie, jednak wśród nich jest "kret", osoba, która ma za zadanie przeszkadzać pozostałym tak, by się nie zorientowali, kto sabotuje ich działania. "Agenta" prowadził Marcin Meller, a TVN emitował show w latach 2000-2002. Łącznie powstało 3 sezony programu. Po zakończeniu produkcji tego niezwykle kosztownego show (odcinki kręcono między innymi we Francji i Portugalii), Marcin Meller prowadził program "DD TVN", pisał felietony dla "Wprost" i "Newsweeka" oraz był redaktorem naczelnym polskiej edycji "Playboya". Niedawno Marcin Meller wydał książkę, "Między wariatami".

Marcin MellerWBF

Krzysztof Surgowt Krzysztof Surgowt Youtube.com

Krzysztof Surgowt i "Rambit"

Kompletnie dzisiaj zapomniany teleturniej z lat 80. ubiegłego stulecia, "Rambit", warto przypomnieć choćby dlatego, że miał wymiar edukacyjny, a jego uczestnikami były drużyny szkolne. "Rambit" sprawdzał nie tylko wiedzę zawodników, ale również ich kondycję, ponieważ konkurencje rozgrywały się na dwóch płaszczyznach: sportowym i naukowym. Pomysłodawcą i prowadzącym część naukową teleturnieju był Krzysztof Surgowt. Związał się on później z biznesem, został między innymi członkiem zarządu firmy Astra CEE i specjalistą od cyfryzacji telewizji.

Krzysztof SurgowtYoutube.com

 

Więcej o:
Komentarze (32)
Pamiętacie 'Kogo witam, kogo goszczę' i 'Magda odsłoni 4 litery'? Co słychać u gospodarzy kultowych teleturniejów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kwiat_lotosu

  Oceniono 194 razy 182

  "WIELKA GRA" to był wspaniały program! Dziecięciem byłam wtedy, ale i tak oglądałam z wielką fascynacją i zaangażowaniem. Pani Stanisława to klasa sama w sobie! Dziś jedynym teleturniejem, który warto oglądać jest TYLKO i AŻ "Jeden z dziesięciu".

 • rurku

  Oceniono 83 razy 71

  "Życiowa szansa" była lepsza od "Awantury o kasę". Szkoda, że już nie ma "Wielkiej Gry" czy "Miliard w rozumie". Chciałbym powrotu tych niektórych teleturniejów.

 • Maciej Kosiński

  Oceniono 61 razy 53

  Jeszcze jeden teleturniej ,dla dzieci."Szalone liczby"prowadzony przez Duśke Trafankowską i Januarego Brinov'a.Uczył matematyki - na serio!!!

 • rabarbara

  Oceniono 38 razy 22

  O Wielkiej Grze napisaliście bujdy a wystarczyło sprawdzić, choćby w Wikipedii.

  Prowadzący Ryszard Serafinowicz (1962–1969)
  Joanna Rostocka (1969–1973)
  Janusz Budzyński (1973–1975)
  Stanisława Ryster (1975–2006)
  Data premiery 1962

 • starveling

  Oceniono 23 razy 21

  Autor tego tekstu nigdy nie oglądał 'Awantury o kasę' - gdzie widział zawodnika zapadającego się pod podłogę? Warto przypomnieć sobie 'Aok', bowiem jest powtarzana w Polsat2.

 • ashydro

  Oceniono 25 razy 19

  Twarz Młynarskiej na zdjęciu tytułowym bezcenna.

 • forfiter_jr

  Oceniono 49 razy 19

  Zapomnieliście dopisać, że Chajzer prowadził również... Reklamy proszku do prania.

 • tomaszlis1

  Oceniono 27 razy 13

  S jak Tadeusz :) Awantura o kasę była fajna.

 • tomaszlis1

  Oceniono 13 razy 3

  S jak Tadeusz :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX