Polacy na konklawe: "mały papież", watykański minister, przeciwnik mediów Rydzyka i... Kto z naszych wybiera papieża?

Dziś pierwszy dzień konklawe. Zobacz kardynałów, którzy wybiorą nowego papieża. Który chciał, aby pod Pałacem Prezydenckim zaprzestano instrumentalnego traktowania krzyża? Który naraził się środowiskom gejowskim, a który nazywany jest "małym papieżem"?

Konklawe

Za drewnianymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej, 115 kardynałów elektorów będzie obradowało nad godnym kandydatem na następcę św. Piotra. Spośród ośmiu kardynałów z Polski, czterech przekroczyło 80. rok życia, a to nie pozwala im na udział w tym wyjątkowym zgromadzeniu.

Polish Cardinal Stanislaw Dziwisz, archbishop of Krakow and the private secretary of late Pope John Paul II, center, attends a Mass celebrated by Pope Benedict XVI, not pictured, to mark the third anniversary of the late pontiff, in St. Peter's Square, at the Vatican, Wednesday, April 2, 2008. Benedict celebrated the Mass with members of the College of Cardinals, including Dziwisz, who was at John Paul II's side for almost 40 years. Other cardinals are from left, Spanish Cardinal Eduardo Martinez Somalo, who was the camerlengo (prelate who takes care of matters dealing with papal death) when John Paul II died, Polish Cardinal Zenon Grocholewski, Spanish Cardinal Julian Herranz, Brazilian Cardinal Claudio Hummes, and Indian Cardinal Ivan Dias. (AP Photo/Plinio Lepri)Fot. Plinio Lepri AP

Kim są Polacy, którzy wybiorą nową Głowę Kościoła?

Kard. Stanisław Dziwisz Kard. Stanisław Dziwisz Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski

Jest rodowitym góralem. Urodził się w 1939 roku w Rabie Wyżnej na Podhalu. Ukończył seminarium w Krakowie. W 1966 r. został kapelanem abp. Karola Wojtyły, później obronił doktorat. W 1978 r. wyjechał do Watykanu, by zostać osobistym sekretarzem Jana Pawła II. Bliski związek z polskim następcą św. Piotra dawał mu duże wpływy w Watykanie. Za czasów pontyfikatu Jana Pawła II często nazywany był wręcz "małym papieżem".

Stanisław Dziwisz, Jan Paweł IIFot. PIOTR WOJCIK/ AGENCJA GAZETA

Jego znaczenie rosło wraz z pogarszaniem się stanu zdrowia Jana Pawła II. Z tego też powodu mógł mieć w kurii wielu przeciwników. Jednocześnie jednak jest postacią doskonale znaną w świecie włoskiej i międzynarodowej polityki - czytamy na tokfm.pl.

Po śmierci papieża Polaka w 2005 roku, stał się wykonawcą jego testamentu. A dwa miesiące później został metropolitą krakowskim. Było to dla wielu zaskoczeniem, gdyż przyjęło się, że po śmierci papieża, jego sekretarz udaje się na emeryturę.

W 2006 r. Benedykt XVI oficjalnie mianował go kardynałem, choć uważa się, że Dziwisz już trzy lata wcześniej został kardynałem in pectore (z łac. "w sercu"), czyli w tajemnicy - czytamy notce biograficznej Dziwisza, przygotowanej przez portal tokfm.pl.

Stanisław Dziwisz, Benedykt XVIFot. PLINIO LEPRI ASSOCIATED PRESS

Jest barwną i kontrowersyjną postacią.  To on zgodził się na pochówek tragicznie zmarłych Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu, czy też na przekazanie relikwii Jana Pawła II wielu parafiom i osobom prywatnym.

Uznawany jest także za głowę liberalnej frakcji w polskim Kościele, będącej w opozycji do tzw. "Kościoła toruńskiego". Nie brakuje mu odwagi. Mimo iż większość hierarchów kościelnych poparła w wyborach z 2007 roku PiS, nie obawiał się spotkać z Donaldem Tuskiem.

Później krytykował jednak polityków PO za popieranie in vitro. W 2011 r. inicjatywy zmierzające do zalegalizowania związków partnerskich nazwał "zasadniczym nieporozumieniem". Znany jest z krytycznego stosunku do mediów ojca Tadeusza Rydzyka. Pięć lat temu prosił nawet Episkopat, by baczniej przyjrzał się działalności redemptorystów.

Kardynał Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego

Pochodzi z Bródek w Wielkopolsce. Urodził się w 1939 roku. Skończył seminarium duchowne w Poznaniu i szybko wyjechał do Rzymu studiować prawo kanoniczne. Tam zrobił też błyskotliwą karierę. Jest najwyższym rangą Polakiem w Watykanie.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych znawców prawa kanonicznego na świecie. Wciąż pracuje naukowo. Zna sześć języków, po łacinie opowiada nawet dowcipy. Jest zagorzałym konserwatystą - czytamy notce biograficznej Grcholewskiego, przygotowanej przez portal tokfm.pl.

Sukcesywnie piął się po drabinie kościelnej hierarchii. W Stolicy Apostolskiej był notariuszem, kanclerzem, sekretarzem i w końcu prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, najwyższego organu władzy sądowniczej w Kościele katolickim.

30.12.2007 POZNAN OSTROW TUMSKI KATEDRA POZNANSKA 25 ROCZNICA SWIECEN BISKUPICH KS. KARDYNAL ZENON GROCHOLEWSKI FOT. TOMASZ KAMINSKI / AGENCJA GAZETAFot. Tomasz Kaminski / AG

Od 1999 roku pełni funkcję prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, czyli watykańskiego ministra edukacji. Do jego zdań należy nadzór nad wszystkimi katolickimi uczelniami, szkołami i seminariami na świecie.

W Polsce jest niedoceniany, w rzeczywistości to jedna z najważniejszych postaci w Kościele. Kardynalską nominację otrzymał od Jana Pawła II w 2001 r. Blisko współpracował z kard. Wojtyłą, uczył go prawa, wspólnie pracowali nad kodeksem prawa kanonicznego - czytamy na tokfm.pl.

W 2006 roku został honorowym obywatelem Poznania:

04.07.2006 POZNAN PL. KOLEGIACKI URZAD MIASTA SALA BIALA WRECZENIE HONOROWEGO OBYWATELSTWA MIASTA POZNANIA  JEGO EKSCELENCJI KS. KARDYNAL ZENON GROCHOLEWSKI N/ PO PRAWEJ RYSZARD GROBELNY PREZYDENT MIASTA POZNANIA , W SRODKU GRZEGORZ GANOWICZ FOT. TOMASZ KAMINSKI /  AGENCJA GAZETAFot. Tomasz Kaminski / AG

Znany jest jako zatwardziały konserwatysta. Nie lubią go szczególnie środowiska mniejszości seksualnych. W 2005 r. Kongregacja Wychowania Katolickiego zamknęła bowiem dostęp do seminariów duchownych gejom.

Nawet jeśli homoseksualista nie grzeszy, to i tak nie może być księdzem - mówił wtedy kard. Grocholewski.

Jego zdaniem geje są zbyt niedojrzali, aby być "duchowymi ojcami" wiernych.

Kardynał Kazimierz Nycz Kardynał Kazimierz Nycz fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Kardynał Kazimierz Nycz , metropolita warszawski

Urodził się w 1950 r. w Starej Wsi na Śląsku. Obronił doktorat z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1988 r. został biskupem pomocniczym arcybiskupa metropolity krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego. Ten podobno szykował go na swego następcę. Jednak ostatecznie funkcję tę powierzono kardynałowi Dziwiszowi.

16.03.2012 GNIEZNO . KARD. KAZIMIERZ NYCZ METROPOLITA WARSZAWSKI  PODCZAS IX ZJAZDU GNIEZNIENSKIEGO PT. EUROPA OBYWATELSKA ROLA I MIEJSCE CHRZESCIJAN . CENTRUM KONGRESOWE MUZEUM POCZATKOW PANSTWA POLSKIEGO .  FOT. PIOTR SKORNICKI / AGENCJA GAZETA  SLOWA KLUCZOWE: CHRZESCIJANIE IX ZJAZD GNIEZNIENSKI KATOLICY KOSCIOL KATOLICKIFot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Nycz w 2004 r. objął diecezję koszalińsko-kołobrzeską. Trzy lata później podlegać mu zaczęła archidiecezja warszawska. Dał się poznać jako sprawny reformator i zarządca. Zreformował administrację podległej mu kurii archidiecezjalnej, odblokował budowę Świątyni Opatrzności Bożej, a także zaczął sprawnie współpracować z mediami. Postrzegany jest jako osoba otwarta na dialog.

kardynał Kazimierz NyczFot. Sławomir Kamiński / Agencja

Zasłynął tym, że publicznie sprzeciwił się instrumentalnemu traktowaniu krzyża przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.

Uważa się go za przeciwnika mediów związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem, nigdy jednak nie potępił otwarcie Radia Maryja - czytamy na portalu tokfm.pl.
Kardynał Stanisław Ryłko, Zjazd Gnieźnieński, 16 marca 2012 r. Kardynał Stanisław Ryłko, Zjazd Gnieźnieński, 16 marca 2012 r. Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

Kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich

Urodził się w 1945 r. w Andrychowie niedaleko Wadowic. Święcenia kapłańskie przyjął od ówczesnego biskupa Karola Wojtyły. Podobnie jak Stanisława Dziwisza, łączyły go bliskie relacje z Janem Pawłem II. Pisał papieskie przemówienia i koordynował organizację Światowych Dni Młodzieży na przełomie lat 80. i 90.

To właśnie przyszły papież wysłał młodego kapłana na studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk społecznych, specjalizując się w tematyce roli świeckich w Kościele - czytamy w tokfm.pl.

Kardynał Ryłko swym doświadczeniem w pracy z młodzieżą wspierał też następcę Wielkiego Polaka - Benedykta XVI. To właśnie dzięki Ryłce ostatni papież skutecznie ocieplił swój wizerunek podczas spotkania z młodymi w Kolonii osiem lat temu. Uznawany jest za przedstawiciela światopoglądowego centrum.

kardynał Stanisław RyłkoReuters fot. Alessandro Bianchi

On także jest wspaniałym przykładem błyskotliwej kariery w Stolicy Piotrowej. W drugiej połowie lat 80. został kierownikiem biura Sekcji Młodzieżowej Papieskiej Rady ds. Świeckich. Dziesięć lat temu został przewodniczącym całej rady, czyli "papieskim ministrem ds. młodzieży". Kardynałem jest od sześciu lat.

Więcej o:
Copyright © Agora SA