Premiera filmu w cieniu rodzinnej tragedii. Poznaj historię braci Skolimowskich

Stronili od show-biznesu, bardzo rzadko pojawiali się na salonach. Michał i Józef - zdolni synowie słynnego ojca. Niestety, młodszy nie dożył premiery filmu, który przygotowywał z bratem 8 lat.
Michał Skolimowski. Michał Skolimowski. Kapif

Warszawa

Bracia Skolimowscy nad "Ixjaną" pracowali 8 lat. 19 listopada w kinie Atlantic na premierze zjawił się jednak tylko jeden - Michał. Trzymał zdjęcie młodszego o dwa lata Józefa, który nie dożył tej ważnej chwili. Zmarł w maju, w Indiach, wskutek sepsy. Józef Skolimowski udał się w podroż po Azji, żeby zbierać materiał do najnowszego filmu. W Indiach nagle ciężko zachorował i zmarł po zaledwie dwóch tygodniach - podaje Film.wp.pl.

Jego pogrzeb odbył się 14 maja na warszawskich Powązkach i miał charakter prywatny. W ostatniej drodze towarzyszyli mu żona, brat i rodzice - czytamy w "Życiu na gorąco".
Michał Skolimowski z żoną i bratową. Michał Skolimowski z żoną i bratową. Reuters

Rzym

Kilka dni przed polską premierą, 14 listopada w Rzymie, na 7. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, na pokazie "Ixjany" Michałowi Skolimowskiemu towarzyszyła żona Anna i bratowa Magda. Oczywiście do zdjęć pozował z fotografią brata.

Jerzy i Józef Skolimowscy. Jerzy i Józef Skolimowscy. Fot. Sławomir Kamiński / AG

Bracia Skolimowscy

Michał i Józef są synami wybitnego aktora i reżysera, Jerzego Skolimowskiego oraz jego drugiej żony, aktorki Joanny Szczerbic. Starszy jest Michał, urodził się w 1968 roku, a Józef dwa lata później. Cała rodzina przeniosła się na Zachód. Mieszkali w Londynie, we Włoszech i w Kalifornii. Senior rodu realizował kolejne filmy, bardzo dobrze przyjmowane przez krytyków. W jednym z nich, "Najlepszą zemstą jest sukces" z 1984 roku, zagrali jego synowie oraz żona. Na początku lat 90. Jerzy Skolimowski wrócił do Polski i nakręcił "Ferdydurke". Później był film "Cztery noce z Anną", a dwa lata temu nagradzany na świecie "Essential Killing". Obecnie reżyser, z partnerką Ewą Piaskowską, mieszka na Mazurach.

Michał Skolimowski. Michał Skolimowski. AP

Kariera na własny rachunek

Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Synowie Jerzego Skolimowskiego także wybrali artystyczną ścieżkę kariery. Ale chcieli wszystko robić na własny rachunek, nie pomagając sobie znanym nazwiskiem.

Józef w wieku 20 lat rzucił studia, by poświęcić się malarstwu - na pierwszą wystawę czekał 10 lat. Mniej więcej wtedy, chcąc się odróżnić od sławnego ojca, przyjął pseudonim Joseph Kay - nietrudno w tym dostrzec nawiązanie literacki do Józefa K., bohatera powieści Franza Kafki "Proces" - czytamy w "Życiu na gorąco".

Pierwszą wspólną produkcją braci był "Motyw cienia" z 1993 roku. Wspólnie napisali scenariusz, a reżyserią zajął się młodszy brat.

Jerzy Skolimowski, Michał Skolimowski Jerzy Skolimowski, Michał Skolimowski KAPIF

Co o nich wiadomo

O braciach Skolimowskich i ich życiu wiadomo niewiele. Stronili od show-biznesu, imprez branżowych i wywiadów. Nie wypowiadali się nawet o własnym filmie - wywiadów dotyczących "Ixjany" udzielał producent, Jacek Samojłowicz.

Żona Michała ma na imię Anna, Józefa Magda. Młodszy z braci od lat walczył z depresją.

Tylko najbliżsi wiedzieli, że Józef od wielu lat zmagał się z depresją. Miał napady lęku, paniki, tygodniami nie wychodził z domu - czytamy w "Życiu na gorąco".

Wielka szkoda, że tak wcześnie odszedł...

Michał SkolimowskiAP

Więcej o:
Komentarze (8)
Premiera filmu w cieniu rodzinnej tragedii. Poznaj historię braci Skolimowskich
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • lenore

  Oceniono 14 razy 10

  Wzruszajace to drugie zdjecie. Wspolczuje im tego dramatu.

 • Gość: rororo

  Oceniono 1 raz 1

  Współczuję im z samego dna serca.Coś wiem o stracie bliskich.Z tym żyjemy do końca naszych dni.

 • gagula

  Oceniono 28 razy -6

  oj no nieprzyjemna sprawa :/

 • arahat

  Oceniono 47 razy -9

  pierwszy raz o nich slysze...

 • zenio.karaluch

  Oceniono 79 razy -11

  Czy WSZYSTKIE dzieci mniej lub bardziej znanych artystów muszą też koniecznie i bezwzglednie "próbować sił" w filmie, piosence i tak dalej? Dość żenujące jest pogrywanie zmarłym bratem w Zyciu na gorąco...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 69 razy -11

  Pisaliście o tym - teraz edycja i wisi jako nowy news i poczyszczone komentarze.

  Wtedy napisałem, że nie znam tych - jakże rzekomo wybitnych - twórców. Do tej pory nie poznałem.

 • saugdenstock

  Oceniono 107 razy -63

  na czole sobie te zdjęcia niech przykelją

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX