Podziel się

W Hybrydach wypadało bywać, jeśli chciało się otrzeć o tzw. środowisko, czyli tych, którzy się liczą w towarzyskich elitach stolicy. Z reguły skupiał się tam studencki, artystyczny światek jednak jego granice, podobnie jak dziś, były dość elastyczne i łatwo do niego wkroczyć.

PRLScreen z youtube.com

Stałym bywalcem Hybryd i innych tego typu modnych miejsc był rotmistrz Andrzej Rzeszotarski. Mimo że większość modnych lokali była przeznaczona dla studenckiej braci, to jednak pieniądze czyniły bramkarzy łaskawymi. Pokazywanie się w modnych knajpach, świetne ubrania i samochody, szybko sprawiły, że 50-letni utracjusz zaczął być rozpoznawany i wpuszczany wszędzie na tzw. twarz. Z czasem zadbał też i o artystyczne dodatki.

Za Rzeszotarskim jak cień snuł się eseista i aktor Adam Pawlikowski, znany z filmu "Popiół i diament", który swym szlachetnym profilem przyciągał dziewczyny i uświetniał zabawy Rzeszotarskiego w jego wytapetowanym pięćsetkami mieszkaniu - pisze Janusz Głowacki w swojej książce "Z głowy".

Jednak nie tylko artysta przyciągał uwagę, lecz także nieosiągalne atrybuty bogacza, które kłuły w oczy swoim zachodnim błyskiem.

Rotmistrz miał czerwonego długiego forda z odkrywanym dachem i olbrzymiego kierowcę o ksywce Cegła. Jak duch z lepszego świata przesuwał się tym fordem po Nowym Świecie, wzbudzając rozpaczliwą tęsknotę i zazdrość nas, studiujących nędzarzy - opisuje dalej Głowacki.

Historia Rzeszotarskiego, choć jest intensywnie zabarwiona i błyszcząca, kończy się tragicznie. Zmiany w politycznych i milicyjnych układach pozbawiły go całego majątku i dotychczasowego życia.

Stracił wszystko. Jeszcze przez parę lat uczył w szkole geografii. Potem wyskoczył przez okno z piątego piętra - czytamy w książce "Z głowy".
Wszystkie zdjęcia
Komentarze (31)
Jak zaczęła się kariera 16-letniej 'Miss Stodoły', kim był Henio Meloman i jak bawiła się Ewa Frykowska. PRL też miał swoich celebrytów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • elmi

  Oceniono 79 razy 75

  Historia Rzeszotarskiego, choć jest intensywnie zabarwiona i błyszcząca" jest także zupełnie nieprawdziwa. Ponieważ bardzo lubię Janusza Głowackiego "Z głowy", a przy okazji interesuje się kawalerią udało mi się porozmawiać z Panem Markiem Rzeszotarskim synem rotmistrza (Adama nie Andrzeja, Janusz Głowacki pomylił imię Rzeszotarskiego). Prawdziwy rtm. Rzeszotarski walczył oczywiście w 1939, a w czasie Powstania Warszawskiego był dowódcą Zgrupowania "Żmija" - Niemcy zabili mu w czasie Powstania żonę i kilkuletniego syna. Człowiek, którego opisuje Głowacki, to był jakiś cwaniaczek, który podszywał się pod rtm. Robił to z sukcesem przez pewien, ale w końcu został "skarcony" przez byłych AKowców, podwładnych rtm. Reszotarskiego z Powstania i podobno od tej pory już się nie podszywał. Ja rozumiem, że tutaj Plotek i do rzetelnego dziennikarstwa daleko, ale nie szargajcie dobrego imienia tego zasłużonego człowieka!

 • trudek46

  Oceniono 108 razy 62

  Och kochany,wesoły i bezpieczny PRL,jakie to były czasy mieć dwadzieścia lat pracować bawić się i cieszyć życiem,darmowe wczasy nad morzem,bezpłatna i dobra słuzba sdrowią,porządna milicja i skuteczne ZOMO,gdzie uczciwy człowiek wracał "szczęsliwie" z pracy do domu o każdej porze,a złodziej,bandyta siedział w pierdlu,a dzisiaj,pięć lat na berobociu,/tylko praca dorywcza/zakłady pracy polikwidowane,na zabawę nie stać,o wczasach zapomnieć,policjant przyjeżdża raz na tydzien ja ma paliwo do auta,złodzieje grasuja po osiedlu,moralnośc upadła,więc z czego się cieszyc nawet na bełta nie ma.To wypowiedż spotkanego pdczas wyjazdu na wczasy miejscowego człowieka, spotkanego przy osieglowym sklepie,ale te opinie są coraz liczniejsze i głośniejsze.

 • lia

  Oceniono 78 razy 60

  Jak to możliwe, że pisząc o Ewie Frykowskiej autor zestawienia pisze, że była osobą łatwą, z którą każdy playboy chciał się zaznajomić, a nie pisze ani słowa o tym, że była w sumie postacią tragiczną, gdyż jej mąż zginął wraz z Sharon Tate w willi Romana Polańskiego, a jej syn (czyli ojciec Mai Frykowskiej) zginął śmiercią samobójczą (sic!) zadając sobie śmierć poprzez dźgnięcie nożem w willi swojej kochanki Karoliny Wajdy?

 • haroszka

  Oceniono 66 razy 54

  Świetny tekst, nasi współcześni celebryci mają okres ważności krótszy do soczków 1dniowiowych....

 • karliga

  Oceniono 58 razy 30

  jakie kobiety kiedys byly piekne naturalna... cudne w swej prostocie a teraz? ... ;|

 • kazio.maciolka

  Oceniono 35 razy 29

  a morelle to nie pseudonim, lecz nazwisko po mezu francuzie, wy niedouczone matołki z plotka.

 • andypedy

  Oceniono 31 razy 17

  Kazde miasto mialo swoje legendy.
  Wybiorcza karmi nas "prowincjuszy" opowiesciami z wlasnego podworka nie wysciubiajac nosa poza wlasny krag towarzyski Hybryd.

  Przypomina mi to wreczanie sobie nawzajem medali przez zasluzonych...styropianowcow.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 39 razy 17

  Co za zmiana? Koniunktura inna przyszła, że nagle redachtorownia się w PRLu lubuje? Zawsze pisaliście o siermiężnych czasach nie mając nawet o nich pojęcia, a teraz apoteoza gwiazd tamtego okresu. No tak, pewnie wycierając chodniki warszawskie do łbów wpadło wam słówko "vintage" i się teraz zastanawiacie co z tym zrobić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane