Polskie IKONY lat 90. Oni KSZTAŁTOWALI nasz SHOW-BIZNES

Lata 90. otworzyły wielu gwiazdom drzwi do popularności. Jedni przetrwali próbę czasu, inni zniknęli. Przypominamy ikony tamtych czasów.
1

Bogusław Linda

Bogusław Linda

Dzięki "Psom" Pasikowskiego Bogusław Linda stał się w 1992 roku pierwszym twardzielem polskiego kina. Kultowa kreacja Franza Maurera weszła do kanonu kinematografii, a teksty z filmu na stałe weszły do słownika milionów Polaków. Postać wrażliwego twardziela Linda wykreował w dwóch kolejnych częściach "Psów", a także w "Sarze".

Obecnie Bogusław Linda rzadziej pojawia się na ekranach. Wrócił do reżyserii teatralnej, która była jego głównym kierunkiem w szkole aktorskiej.

2

Liroy

Liroy

Piotr Marzec, szerzej znany pod pseudonimami "Liroy" i "Scyzoryk", to dla wielu jeden z synonimów polskiej muzyki lat 90. Mimo że Marzec nie był najlepszym raperem w raczkującym środowisku hip-hopowym, udało mu się odnieść największy sukces komercyjny. Jego "Alboom" z 1995 roku rozszedł się w liczbie 500 tysięcy sztuk. W dużej mierze dzięki niemu media poważnie zainteresowały się rapem.

21.01.2004 KIELCE PIOTR MARZEC - LIROY - KONFERENCJA PRASOWA FOT. JAROSLAW KUBALSKI / AGENCJA GAZETA

Brutalny, często kontrowersyjny przekaz piosenek Liroy'a spowodował, że kielecki raper miał równie wielu fanów, co przeciwników. Nigdy nie udało mu się powtórzyć sukcesu pierwszych dwóch płyt: "Scyzoryka" i "Alboomu". Rynek muzyczny wyglądał już nieco inaczej. Mimo to Marzec odnalazł się w nowej rzeczywistości. Nagrywał między innymi z Lionelem Richiem, a także z Kayah i Moniką Brodką. Dla wielu jest uważany za klasyka gatunku. Nadal nagrywa.

3

Shazza

Warszawa 1995 r. Magdalena Pankowska, Shazza. fot. Magic Media / FORUM  ###ZAKAZ PUBLIKACJI W INTERNECIE###

O ile w środowisku hip-hopowym opinie o zasługach "Scyzoryka" są różne, o tyle pozycji Shazzy jako królowej disco-polo nikt nie kwestionuje. Solową karierę zaczęła w 1992 roku, wydając pierwszą kasetę, przeznaczoną na rynek amerykański. Twórczością Magdaleny Pańkowskiej (bo tak się naprawdę nazywa) zachwyciła się Polonia w USA. Duży sukces za oceanem zaowocował kolejną pozycją, tym razem dystrybuowaną nad Wisłą. Chociaż krytycy muzyczni krzywili się na tandetną muzykę i banalne teksty, publiczność była innego zdania. Shazza sprzedała ponad pół miliona nośników ze swoją muzyką, po drodze tworząc takie ever-greeny jak "Baio Bongo" i "Pieski małe dwa". W 2000 roku Pańkowska pojawiła się nawet na okładce Playboya. Jej rozbierana sesja przyczyniła się do ogromnego zainteresowania marcowym wydaniem czasopisma.

Shazza

W 2001 roku piosenkarka postanowiła zerwać ze stylistyką disco-polo. Jej płyta "Jestem sobą" nie odniosła jednak sukcesu komercyjnego - nowi słuchacze kojarzyli Shazzę z "muzyką chodnikową", a dawni słuchacze nie byli zachwyceni jej nowym obliczem. Zmęczona kolejnymi porażkami wokalistka wyjechała do USA i odcięła się od swojej dawnej twórczości. Obecnie pracuje nad autobiografią.

4

Edyta Bartosiewicz

Edyta Bartosiewicz w 1995 roku

Edyta Bartosiewicz zaczęła osiągać spektakularne sukcesy w 1992 roku. Jej pierwsza solowa płyta - "Love" - szybko pokryła się złotem. Dwa lata później powstała płyta "Sen". Tytułowa piosenka stała się wielkim przebojem i przyczyniła się do niezwykłego sukcesu wydawniczego. "Sen" stał się platynową płytą, która rozeszła się w ponad 300 tysiącach egzemplarzy. Następny krążek, "Szok'n'show", zawierający hit "Szał", sprzedawał się równie dobrze.

W 1997 i 1998 ukazały się płyty "Dziecko" i "Wodospady", które ugruntowały pozycję artystki na polskim rynku muzycznym.

Edyta Bartosiewicz

Po wydaniu "Wodospadów" o Bartosiewicz przycichło. Współpracowała z Edytą Górniak przy płycie "Perła", a także z Kazikiem Staszewskim, Anitą Lipnicką i Justyną Steczkowską. Data wydania nowej płyty opóźniała się coraz bardziej. Początkowo powrót był zapowiadany na 2002 rok, ale krążek nie ukazał się do dzisiaj. W 2010 roku Bartosiewicz dała świetnie przyjęty koncert z okazji Orange Warsaw Festival, ponownie rozbudzając nadzieje fanów na triumfalny powrót. Póki co nie nastąpił.

5

Norbi

Norbi

Norbert Dudziuk, znany pod pseudonimem Norbi, był muzycznym objawieniem 1997 roku. Jego debiutancki album "Samertajm" stał się bardzo popularny dzięki nieśmiertelnemu hitowi "Kobiety są gorące". Większość z nas kojarzy Norbiego właśnie dzięki tej piosence.

Norbi

Dudziuk kontynuował karierę sceniczną z mniejszym powodzeniem. Oprócz "Samertajm" wydał jeszcze 4 płyty. Ostatnia, z 2005 roku, była składanką jego największych przebojów. Norbi nadal jest popularny. Bierze udział w koncertach sylwestrowych, pojawia się też na branżowych imprezach. Jego optymizm i pozytywne spojrzenie na świat są równie zaraźliwe jak refren piosenki "Kobiety są gorące".

6

Jacek Kawalec i "Randka w ciemno"

Jacek Kawalec

Lata 90. to nie tylko gwałtowny rozwój muzyki popularnej. Złotą erę przeżywała również telewizja. Pojawienie się pierwszych zagranicznych formatów przyciągnęło przed telewizory miliony Polaków. TVP postawiła na "Randkę w ciemno".

Show kojarzący pary pojawił się w ramówce w 1992 roku i szybko stał się szalenie popularny. Twarzą "Randki" był Jacek Kawalec, jeden z pierwszych showmanów w dziejach rodzimej telewizji. Jego nienaganna fryzura i wzorzyste koszule w jakiś sposób doskonale oddają klimat początku nowej dekady.

23.06.2007 PLOCK CINEMAGIC FOT PIOTR AUGUSTYNIAK / AGENCJA GAZETA

Kawalec prowadził program do 1998 roku, kiedy zastąpił go młodszy Tomasz Kammel. Dzięki popularności zdobytej w "Randce" Kawalec kontynuował współpracę z telewizją jako aktor serialowy. Ostatnio mogliśmy oglądać go w "Ranczu".

7

Zygmunt Chajzer i "Idź na całość"

Zygmunt Chajzer

Przez długi czas czołowym show Polsatu było "Idź na całość". Nadawany od 1997 roku teleturniej był w pewnym momencie popularniejszy od "Wiadomości" TVP. Dzięki niemu Zygmunt Chajzer stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci w kraju.

Prowadził program do 2000 roku. Krzysztof Tyniec, który przejął od Chajzera rolę gospodarza, nie potrafił dorównać jego charyzmie. Niedługo potem "Idź na całość" wypadło z ramówki.

Chajzer kontynuował współpracę z Polsatem jako prowadzący teleturnieju "Grasz czy nie grasz" i programu "Gwiezdny cyrk". Pojawił się również w TVN-owskiej "Chwili prawdy". Jego kariera telewizyjna nie wygląda obecnie najlepiej - zaczął pojawiać się w telezakupach. Jest jednak uznanym dziennikarzem radiowym, prowadzącym "Lato z radiem" na falach Programu I Polskiego Radia.

8

Jarosław Jakimowicz

Jarosław Jakimowicz

Kino rozrywkowe lat 90. to nie tylko "Psy" i Bogusław Linda. Wielkim hitem 1995 roku były "Młode wilki", opowiadające o młodych złodziejach samochodów, próbujących osiągnąć sukces na drodze bezprawia w pierwszych latach III RP. Główną rolę zagrał Piotr Szwedes, jednak publiczność najlepiej zapamiętała nieco starszego Jarosława Jakimowicza, który stworzył postać bezczelnego i pewnego siebie "Cichego".

Jola Rutowicz, Jarosław Jakimowicz

Kariera aktorska Jakimowicza nie rozwijała się najlepiej. Oprócz drugiej części "Młodych wilków" grywał głównie w serialach. W 2008 roku zwyciężył w piątej edycji reality-show "Big Brother", w którym rywalizował z innymi celebrytami. Później przez jakiś czas prowadził wspólnie z Jolą Rutowicz program J&J na antenie TV4. Para podsycała plotki o swoim romansie, jednak nie udało im się dostać do pierwszej ligi polskiego show-biznesu.

9

Marek Kondrat i "Ekstradycja"

Marek Kondrat, razem z Cezarym Pazurą i Bogusławem Lindą, należał do trójki aktorów, którzy zdobyli wielką popularność dzięki "Psom". O ile w hicie Pasikowskiego Kondrat wcielił się w czarny charakter, o tyle wyprodukowana 1995 roku "Ekstradycja" pozwoliła mu pokazać się w innym świetle. Kreacja komisarza Olgierda Halskiego z serialu emitowanego przez TVP była wzorem niezłomności i twardego charakteru polskiego policjanta nowych czasów.

23.09.2011 LODZ , AKTOR MAREK KONDRAT OTWIERA SWOJ SKLEP Z WINAMI '' WINARIUM '' PRZY UL TUWIMA FOT. MALGORZATA KUJAWKA / AGENCJA GAZETA  SLOWA KLUCZOWE: HANDEL WINO BIZNES

Trzy serie "Ekstradycji", a także udział w takich hitach jak "Dzień świra", "Pułkownik Kwiatkowski" i "Kiler" zrobiły z Kondrata czołową postać polskiego kina. Aktor kilka lat temu wycofał się z branży. Od czasu do czasu pojawia się w reklamówkach telewizyjnych. Jego pasją jest wino. Dzięki zaangażowaniu w nowe hobby prowadzi dobrze prosperujące sklepy z winem.

Komentarze (19)
Polskie IKONY lat 90. Oni KSZTAŁTOWALI nasz SHOW-BIZNES
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • gazetazaborcza

  Oceniono 46 razy 46

  Marek Kondrat zdobył wielką popularność dzięki "Psom"?? To chyba Cię na świecie nie było jak w kinach puszczali "CK Dezerterzy" :P

 • zebrzec

  Oceniono 45 razy 31

  edyta bartosiewicz w jednym rzedize ze smieciowym norbim czy innym kiczowatym jakimowiczem to nieporozumienine... jeszce papieza dodajcie i pawla nastule..:(

 • weronkasoffia

  Oceniono 20 razy 18

  chajzer spalił się na reklamach

 • nimm2

  Oceniono 17 razy 15

  ja bym do tej listy koniecznie dodała Panią Chylińską. lata 90 to przecież czas kultowego O.N.A!

 • tini

  Oceniono 4 razy 2

  Pan Konrad ma sklep rownież w Szczecinie, ale niestety świeci pustkami. Nie za dobra lokalizacja na nowej-starej starówce, której notabene w mieście nie ma!

 • Gość: BS

  0

  Jacek Kawalec spłonął żywcem na wizji. To, co żyje, to jego HOLOGRAM, zafałszowana STRUKTURA ego RZECZYWISTÄSCI

 • Gość: wikorz

  Oceniono 1 raz -1

  nie dzięki Psom a Ekstradycji

 • kkmm

  Oceniono 15 razy -3

  oj bogus jak ja cie kochałam;) i te twoja siłe i styl mowienia ach;)lubie takich facetow obecnie linda kondrat baaaardzo fajni mescy nie widze w nich uplywajacych lat;)
  aaaaa ale alanka kocham najbardziej zeby nie było ze nie wiem czego chce haha;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX