Irena Jarocka nie żyje

Przegrała walkę z rakiem.
Irena Jarocka. Irena Jarocka. Agencja Wyborcza.pl

Zmarła Irena Jarocka

To smutna wiadomość dla nas wszystkich. W wieku 66 lat, dziś około godziny 14 w Warszawie, zmarła jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek Irena Jarocka. Artystka zmagała się z chorobą nowotworową. Niestety, przegrała nierówną walkę o życie. Przypomnijmy sobie najważniejsze momenty w jej karierze.

irena jarocka

Irena Jarocka. Irena Jarocka. Agencja Wyborcza.pl

Debiut w Opolu

Urodziła się 18 sierpnia 1946 roku w Srebrnej Górze. Talent muzyczny objawił się u niej w dzieciństwie. Przyszła gwiazda polskiej estrady uczęszczała w liceum do klasy muzycznej, gdzie uczyła się u znanej śpiewaczki operowej, profesor Haliny Mickiewiczówny. Debiutowała jako 20-latka w gdańskim klubie "Rudy Kot". Wkrótce wystąpiła na festiwalu w Opolu. Publiczność pokochała jej melodyjny głos i wrażliwość artystyczną.

Irena Jarocka

Wiele lat później Irena Jarocka odsłoniła w Opolu, do którego wracała co kilka lat, swoją gwiazdę.

Irena Jarocka. Irena Jarocka. www.irenajarocka.pl

Rozkwit kariery

Kariera artystki nabrała rozpędu w latach 70. ubiegłego wieku. Irena Jarocka wyjechała do Francji, gdzie doskonaliła swój warsztat w konserwatorium przy paryskiej Olimpii. Szybko zjednała sobie serca publiczności w Polsce i za granicą. Grała koncerty po obu stronach oceanu, występując z takimi gwiazdami, jak Michel Sardou, Charles Aznavour i Mireille Mathie. W Polsce współpracowała m.in. z Czerwonymi Gitarami i Budką Suflera.

irena jarocka

 

Irena Jarocka. Irena Jarocka. Agencja Wyborcza.pl

Przygoda z filmem

Irena Jarocka zagrała też z powodzeniem w filmie. Partnerowała słynnemu Andrzejowi Kopiczyńskiemu na planie filmu "Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka" Jerzego Gruzy. Artystka wykonała też kilka piosenek ze ścieżki dźwiękowej do "Motylem...".

andrzej kopiczynski, irena jarocka

Irena Jarocka. Irena Jarocka. Agencja Wyborcza.pl

Wspomnienie o artystce

Choć artystka długo mieszkała w Stanach Zjednoczonych, często występowała na polskich scenach. Miała wiele planów na przyszłość. Działała na rzecz Echo International, organizacji promującej zdrowie kobiet. Pisała też autobiografię. Niestety, ostry atak nowotworu nie pozwolił jej dokończyć książki. Będziemy zawsze ciepło wspominać Panią Irenę, jej słynne "Kawiarenki" i refleksyjne "Wymyśliłam cię".  Była nie tylko świetną piosenkarką, ale też piękną kobietą, która walczyła z chorobą do samego końca. Artystka zostanie pochowana na warszawskich Starych Powązkach.

irena jarocka

Więcej o:
Copyright © Agora SA