Irena Jarocka nie żyje

Przegrała walkę z rakiem.
Irena Jarocka. Irena Jarocka. Agencja Gazeta

Zmarła Irena Jarocka

To smutna wiadomość dla nas wszystkich. W wieku 66 lat, dziś około godziny 14 w Warszawie, zmarła jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek Irena Jarocka. Artystka zmagała się z chorobą nowotworową. Niestety, przegrała nierówną walkę o życie. Przypomnijmy sobie najważniejsze momenty w jej karierze.

irena jarocka

Irena Jarocka. Irena Jarocka. Agencja Gazeta

Debiut w Opolu

Urodziła się 18 sierpnia 1946 roku w Srebrnej Górze. Talent muzyczny objawił się u niej w dzieciństwie. Przyszła gwiazda polskiej estrady uczęszczała w liceum do klasy muzycznej, gdzie uczyła się u znanej śpiewaczki operowej, profesor Haliny Mickiewiczówny. Debiutowała jako 20-latka w gdańskim klubie "Rudy Kot". Wkrótce wystąpiła na festiwalu w Opolu. Publiczność pokochała jej melodyjny głos i wrażliwość artystyczną.

Irena Jarocka

Wiele lat później Irena Jarocka odsłoniła w Opolu, do którego wracała co kilka lat, swoją gwiazdę.

Irena Jarocka. Irena Jarocka. www.irenajarocka.pl

Rozkwit kariery

Kariera artystki nabrała rozpędu w latach 70. ubiegłego wieku. Irena Jarocka wyjechała do Francji, gdzie doskonaliła swój warsztat w konserwatorium przy paryskiej Olimpii. Szybko zjednała sobie serca publiczności w Polsce i za granicą. Grała koncerty po obu stronach oceanu, występując z takimi gwiazdami, jak Michel Sardou, Charles Aznavour i Mireille Mathie. W Polsce współpracowała m.in. z Czerwonymi Gitarami i Budką Suflera.

irena jarocka

 

Irena Jarocka. Irena Jarocka. Agencja Gazeta

Przygoda z filmem

Irena Jarocka zagrała też z powodzeniem w filmie. Partnerowała słynnemu Andrzejowi Kopiczyńskiemu na planie filmu "Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka" Jerzego Gruzy. Artystka wykonała też kilka piosenek ze ścieżki dźwiękowej do "Motylem...".

andrzej kopiczynski, irena jarocka

Irena Jarocka. Irena Jarocka. Agencja Gazeta

Wspomnienie o artystce

Choć artystka długo mieszkała w Stanach Zjednoczonych, często występowała na polskich scenach. Miała wiele planów na przyszłość. Działała na rzecz Echo International, organizacji promującej zdrowie kobiet. Pisała też autobiografię. Niestety, ostry atak nowotworu nie pozwolił jej dokończyć książki. Będziemy zawsze ciepło wspominać Panią Irenę, jej słynne "Kawiarenki" i refleksyjne "Wymyśliłam cię".  Była nie tylko świetną piosenkarką, ale też piękną kobietą, która walczyła z chorobą do samego końca. Artystka zostanie pochowana na warszawskich Starych Powązkach.

irena jarocka

Więcej o:
Komentarze (35)
Irena Jarocka nie żyje
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • aldonathebest

  Oceniono 23 razy 21

  Kiedy dowiedziałam się o jej śmierci dzisiaj popłakałam się szczerze. Wraz z Panią Ireną umarła moja młodość, fascynacja jej muzyką i piosenkami. Kochałam i nadal kocham Odpływające Kawiarenki, które nagrywałam jeszcze na magnetofon szpulowy. Teksty piosenek takie prosto z życia bez wulgaryzmów, a poruszaja serca do dziś. Wielka strata dla świata muzyki. Odchodzą coraz częściej wartościowi ludzie. Ludzie, ktorym moje pokolenie zawdziecza mądrość, kulturę i solidne wychowanie. Niech Pani będzie lepiej po drugiej stronie Tęczy... [*]

 • gagula

  Oceniono 22 razy 20

  i znowu nowotwór ! on zniszczy całe człowieczeństwo ! Przykro mi czytać już drugi w tym dniu artykuł o tym że znowu to cholerstwo zabrało kogoś z tego świata !

 • rabarbara

  Oceniono 21 razy 19

  Smutno, bardzo smutno.

 • dorisekxd

  Oceniono 19 razy 17

  Wielka strata dla nas wszystkich. To była wspaniała kobieta, piękna, delikatna, kulturalna. Wszystko w jej urodzie było na swoim miejscu i w odpowiedniej wielkości. Kochałem się w niej "zaocznie" w czasach mojej młodości. Jej pięknych oczu nigdy nie zapomnę. Miała cudowny, delikatny głos. Nie obrażając dzisiejszych wykreowanych, czasami sztucznie "gwiazd", nie dorastają do niej. Niech odpoczywa w spokoju, którego czasami w jej życiu brakowało. Będzie mi jej brakować i myślę, że nie tylko mnie.

 • sansa

  Oceniono 20 razy 16

  "Kawiarenki, kawiarenki,
  porwą gdzieś w siódme niebo aż stolik nasz."

  Mimo, że to siódme niebo, to o wiele za wcześnie...

 • chlopskirozum

  Oceniono 21 razy 15

  odchodzi coraz bardziej era talentu i urody, nadchodzi era botoksu, producentów-manipulantów i gołych tyłków w roli głównej. A niedouczona ciemnota to kupuje. Idealny materiał na przyszłych niewolników. Matrix chętnie ogląda, tylko wniosków nie potrafi wyciągnąć.

 • rita123

  Oceniono 21 razy 15

  wspaniale śpiewała ,pamiętam ją z mojej młodości .te dawne gwiazdy miały wszystko co trzeba żeby być gwiazdami ,prawdziwy talent ,głos i prezencje ,te piosenki znam i pamiętam do dzisiaj ,a dzisiaj ??/szkoda nawet mówić

 • iza111

  Oceniono 19 razy 15

  Zawsze twierdzę że uroda kobiety kryje się w oczach, Irena Jarocka była tego najlepszym przykładem, piękna urodą niebanalną, nienachalną, elegancka i spokojna. I tak też odeszła spokojnie i z klasą. Biję brawo pani Ireno, biję brawo.................................................................................................................................................................. .

 • monic1710

  Oceniono 16 razy 14

  Ogromna strata - odeszła kobieta z klasą, ikona polskiej muzyki :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX