Witold i Rita Gombrowiczowie w Vence 1967

Witold i Rita Gombrowiczowie w Vence 1967 EAST NEWS/WITOLD PACZOWSKI

Podziel się

Rita Gombrowicz przyszła na świat jako Ritą Labrosse w 1935 w Pierrefonds w Kanadzie. Była grzeczną, spokojną dziewczyną, interesowała się literaturą. Chodziła do katolickiej szkoły z internatem. Studiowała literaturę francuską na Uniwersytecie w Montrealu, potem przeniosła się na Sorbonę. Na Uniwersytecie w Nicei obroniła doktorat.

 

PHOTO: MUZEUM LITERATURY/EAST NEWS Witold i Rita Gombrowiczowie, Vence 1967.  WITOLD MARIAN GOMBROWICZ (1904-1969) - POLISH NOVELIST, SHORT STORY WRITER, DRAMATIST. Witold Marian Gombrowicz (1904 - 1969) - polski powiesciopisarz, nowelista i dramaturg.EAST NEWS/BOHDAN PACZOWSKI

 

Spotkanie o 30 lat starszego pisarza było dla niej przełomem. Okazało się wywrotowe także dla samego Gombrowicza. On miał 65 lat, a ona 29 lat. Ujrzeli się po raz pierwszy na konferencji Abbaye de Royaumont w 1964 roku i od razu połączyła ich nić porozumienia. Rita wyznała, że już podczas tamtego spotkania zdradził jej swoje najskrytsze tajemnice:

Już na samym początku opowiedział mi wszystko, łącznie z detalami dotyczącymi swego życia seksualnego. Wszystko - zdradziła w rozmowie w Kultura.newsweek.pl.

 

PHOTO: MUZEUM LITERATURY/EAST NEWS Witold i Rita Gombrowiczowie, Vence 1967.  WITOLD MARIAN GOMBROWICZ (1904-1969) - POLISH NOVELIST, SHORT STORY WRITER, DRAMATIST. Witold Marian Gombrowicz (1904 - 1969) - polski powiesciopisarz, nowelista i dramaturg.EAST NEWS/BOHDAN PACZOWSKI

 

Piękna doktor literatury okazała się dla Gombrowicza powierniczką tajemnic i znakomitym kompanem do poważnych rozmów:

To było w roku 1964, w Royaumont, gdzie spotkaliśmy się po raz pierwszy. Było tam czterech czy pięciu młodych chłopców, sieroty, pracowali w kuchni. Nazywano ich po prostu les petits garçons de la cuisine, czyli chłopcami kuchennymi. Witold powiedział mi: "Ci wszyscy intelektualiści, którzy otaczają nas w Royaumont - nie ma sensu o nich gadać. Jedyne osoby naprawdę coś tutaj warte to les petits garçons de la cuisine!". Nie bardzo rozumiałam, o co mu chodzi. I wtedy zaczął mi opowiadać. Że to mu przypomina lata jego dzieciństwa: Małoszyce i Bodzechów. I że to stanowiło punkt wyjścia jego homoseksualizmu - wyjaśniła w Kultura.newsweek.pl.

Witold GombrowiczFotografie z archiwum Muzeum Literatury

Gombrowicz uwielbiał towarzystwo młodszych od siebie osób i często przebywał w ich towarzystwie. To go zbliżyło też i do Rity.

Był fascynującym człowiekiem i zawsze bardzo podobał się młodym ludziom. Gombrowicz umiał być bardzo zabawny, miał w sobie dziecko i poetę zarazem - wyjaśniła wdowa w Wiadomosci.gazeta.pl.

Inteligentny, sarkastyczny pisarz, który nie bał się ostrych ocen - tym właśnie ujął młoda Ritę.

Byłam zafascynowana literaturą, choć jak się poznaliśmy w ogóle nie znałam jego twórczości. Witold różnił się od innych intelektualistów, zachowywał się jak książę incognito. To mnie zafascynowało - dodała.

 

PHOTO: MUZEUM LITERATURY/EAST NEWS Witold i Rita Gombrowiczowie, Vence 1967.  WITOLD MARIAN GOMBROWICZ (1904-1969) - POLISH NOVELIST, SHORT STORY WRITER, DRAMATIST. Witold Marian Gombrowicz (1904 - 1969) - polski powiesciopisarz, nowelista i dramaturg.EAST NEWS/WITOLD PACZOWSKI

 

Zanim Gombrowicz spotkał swoją żonę, unikał trwałych relacji, a już tym bardziej z kobietami!

Gombrowicz nie miał najmniejszego pojęcia, co to znaczy być z kimś innym, dzień w dzień. Bo nigdy wcześniej z nikim nie żył - zdradziła Rita w Kultura.newsweek.pl

Witold Gombrowicz. Vence, 1966. Fot. Bohdan Paczowski.Fot. Bohdan Paczowski

Co prawda wcześniej przez kilka związany był w Argentynie z Alejandro Rússovichem, ale nawet wtedy potrzebował przestrzeni dla siebie. Mieszkali razem, ale i osobno:

W tym samym pensjonacie, ale nie w tym samym pokoju... Ale ma pan rację, związek, który najbardziej przypomina związek ze mną, to relacja z Rússovichem. Nawet liczba lat jest taka sama - dodała.
Wszystkie zdjęcia
Komentarze (4)
Jak wyglądała w młodości i co naprawdę łączyło ją z wielkim pisarzem? 'Dzieci nie chciał, nie lubił ich'
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • muzzyczny2

  Oceniono 39 razy 9

  Ani dodawać w tej Agorze nie potraficie, ani pisać poprawnie!

  Zabierzcię się lepiej za czyszczenie waszych kibli, a panią sprzątającą dajcie do pisania artykułów, bo zapewne większą wiedzę i umiejętności od Was posiada, zwłaszcza w rachowaniu!!!

 • evamade

  Oceniono 40 razy 2

  ach jacy jesteście mądrzy niesamowicie ! złapaliście redaktora na pisarskiej omyłce ! ojej !!! aście się zaperzyli, a unieśli, a przejęli ! a zawalu nie dostańcie od tego ~:))))))

 • zbawicielnik

  Oceniono 49 razy -31

  Gombrowicz - pierwszy psychol rzeczpospolitej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane