Pamiętacie Elżbietę Starostecką, słynną 'Trędowatą'? Dziś ma prawie 70 lat!

W latach 70. kochały się w niej miliony Polaków. Drobna, eteryczna brunetka była niczym senne, ulotne marzenie. Z ekranów zniknęła równie szybko jak się pojawiła. Ale nadal jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek. Jak wygląda?
Elżbieta Starostecka Elżbieta Starostecka screen tvp.info

Elżbieta Starostecka

Elżbieta Starostecka przyszła na świat w 1943 roku w Rogowie koło Radomska. Część rodziny pięknej aktorki zginęła w drugiej wojnie światowej. Od dziecka wiedziała, że zostanie aktorką. Skończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi (1965).

Na ekranie debiutowała w 1963 roku. Grała m. in. w "Lalce", "Rzeczpospolitej babskiej", "Promie", "Nocach i dniach". Można ją zobaczyć także w seksownym wydaniu barowej tancerki w "Jak rozpętałem drugą wojnę światową".

Elżbieta Starostecka, Jak rozpętałem II wojnę światowąscreen YouTube

W 1977 rok dostała nagrodę "Złote Grono" na LLF w Łagowie dla najpopularniejszego aktora ówczesnego sezonu filmowego. W latach 80. wycofała się z życia filmowego i przestała zabiegać o role.

Elżbieta Starostecka, Elżbieta Starostecka, "Trędowata" screen YouTube

Elżbieta Starostecka

W świadomości Polaków już na zawsze pozostanie Stefcią Rudecką, słynną "Trędowatą" z ekranizacji książki Heleny Mniszkówny o tym samym tytule. Właśnie w tym filmie w 1976 roku,  jako skromna dama do towarzystwa, rozkochała w sobie przystojnego ordynata Michorowskiego (w tej roli Leszek Teleszyński). To był najsłynniejszy mezalians w polskim kinie.

Elżbieta Starostecka, Leszek Teleszyński, Trędowatascreen YouTube

Delikatna Stefcia jednak nie zniosła towarzyskiego ostracyzmu i podupadła na zdrowiu.

Elżbieta Starostecka, Wiktor Zborowski, Elżbieta Starostecka, Wiktor Zborowski, "Jej mężowie" FORUM

Elżbieta Starostecka

Elżbieta Starostecka była też słynną aktorką teatralną. Na teatralnych deskach zadebiutowała w 1965 roku. Występowała w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Nowym w Łodzi. A od 1972 roku zachwycała swoim kunsztem aktorskim mieszkańców stolicy. Grała w Teatrze Rozmaitości (1972-80) i Teatrze Ateneum (od 1980r. ). Ostatni raz pojawiła się w 2003 roku w sztuce "Pan inspektor przyszedł" Johna Boyntona Priestley.

Elżbieta Starostecka Elżbieta Starostecka KAPIF

Elżbieta Starostecka

Starostecka ma na koncie także karierę piosenkarki. Nagrała kilka piosenek, między innymi "Za rok, może dwa", z którą wystąpiła na festiwalu w Opolu w 1978 roku.

Ale najbardziej znana jest "Precz z moich oczu", która pochodzi z "Trędowatej".

Nagrała także kolędy w aranżacji Włodzimierza Korcza. Zaistniała także w kultowym Kabarecie Starszych Panów, gdzie nagrała cztery utwory.

Elżbieta Starostecka, Alicja Majewska Elżbieta Starostecka, Alicja Majewska KAPIF

Elżbieta Starostecka

Starostecka była u szczytu kariery. Cenioną ją zarówno jako aktorkę, jak i piosenkarkę. Jednak postanowiła to wszystko porzucić dla miłości i rodziny. W łódzkim teatrze poznała słynnego kompozytora Włodzimierza Korcza. Do Warszawy przyjechali już jako małżeństwo. Są razem ponad 40 lat.

Elżbieta Starostecka i Włodzimierz KorczKAPIF

Elżbieta Starostecka, Włodzimierz Korcz Elżbieta Starostecka, Włodzimierz Korcz KAPIF

Elżbieta Starostecka

Trudno uwierzyć ale Elżbieta Starostecka w październiku skończy 70 lat! Ma dwójkę dorosłych dzieci: 30-letnią Annę i o 10 lat starszego Kamila. Mieszka z mężem na warszawskim Żoliborzu i niezbyt często pojawia się na salonach. Wyjątek zrobiła z okazji niedawnego jubileuszu piosenkarki Danuty Błażejczyk. I...

Elżbieta Starostecka, Lekarze Elżbieta Starostecka, Lekarze mat promocyjne X-News TVN

Elżbieta Starostecka

... chyba zatęskniła za filmem, bo teraz pojawiła się w serialu TVN "Lekarze". Gra matkę Maksa Kellera. Partneruje jej Daniel Olbrychski. Oglądacie?

Elżbieta Starostecka, Lekarzemat. promocyjne X-News TVN

Więcej o:
Komentarze (44)
Pamiętacie Elżbietę Starostecką, słynną 'Trędowatą'? Dziś ma prawie 70 lat!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • sisi123....

  Oceniono 346 razy 332

  kompletnie wiek niczego jej nie odebrał. Piękna jak dawniej

 • diorentynka

  Oceniono 282 razy 268

  Ta kobieta jest przepiękna. Niezależnie od wieku. Eteryczna, delikatna, w jej twarzy jest niesamowita wrażliwość. Wspaniała!

 • wysokieprogi

  Oceniono 201 razy 191

  Sentymentalna,eteryczna ,a jakże wiarygodnie zagrała barową tancerkę w "Jak rozpętałem II Wojnę..." Pomogła jej w tym nie tylko uroda,ale i doskonały kunszt aktorski. Nadal patrzy się na nią z przyjemnością.

 • pandzik

  Oceniono 147 razy 143

  Niesamowita. Piękna jak dawniej.

 • stanislaw13

  Oceniono 137 razy 119

  Starzeje się pięknie i z klasą !
  Chwała jej za to że się nie naciąga , nie botoksuje , nie cementuje i inne uje ...:-)

 • zasraniec

  Oceniono 108 razy 100

  wygląda uroczo jak na swoje lata albo raczej wygląda lepiej jak niejedna w jej wieku

 • szary212

  Oceniono 102 razy 90

  jezu jak świetnie wygląda - śmiem twierdzić, że teraz lepiej, niż za młodu - wtedy miała bardziej mdłe, nijakie rysy, teraz twarz jest bardziej wyrazista - super....

 • szaron_stoln

  Oceniono 78 razy 68

  Można? Można.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX