Obrzezane, gwałcone, bite. Wyrwały się z piekła i są sławne

Dla nich kraj lat dziecinnych nie kojarzy się dobrze. W młodości przeżyły prawdziwe piekło. Były bite, gwałcone lub... obrzezane. Postanowiły poprawić swój los. Uciekły, ciężko pracowały, a teraz są sławne.
Waris Dirie Waris Dirie AG

Waris Dirie

Waris Dirie jest światowej sławy modelką. Obecnie mieszka w Gdańsku, ale urodziła się w Somalii w rodzinie muzułmańskich nomadów. W jej plemieniu tradycja nakazuje, by małe dziewczynki przeszły osobliwy zabieg, który z reguły wykonywany jest w brutalny sposób: jako pięcioletnia dziewczynka została obrzezana  i pozostawiona samotnie na pustyni. Przeżyła, chociaż jej dwie siostry umarły w wyniku tych praktyk. Wtedy przyrzekła sobie, że będzie silna:

W dniu, w którym zostałam okaleczona, kiedy przeżyłam na własnej skórze te tortury związane z obrzezaniem [...]. Zostawili mnie na ziemi i odeszli. Wtedy przyrzekłam sobie, na własne życie, że zrobię wszystko co w mojej mocy, że jeśli będę tylko wystarczająco silna i dorosła, to będę z tym walczyć - powiedziała  Kindze Rusin w wywiadzie dla DDTVN.

Gdy Waris miała czternaście lat, nakazano jej małżeństwo z o pięćdziesiąt lat starszym mężczyzną. Wtedy uciekła z domu. Najpierw do dalszej rodziny w Mogadiszu, następnie do Londynu, gdzie znalazła pracę jako służąca. Miała szczęście. Tam odkrył ją jeden z największych fotografów mody, Terrence Donovan. Rozpoczęli współpracę. W 1987 roku zdjęcie Waris znalazło się na okładce kalendarza Pirelli. Świat mody stał przed nią otworem. Chodziła na pokazach w Mediolanie, Nowym Jorku i Paryżu, wzięła udział w dziesiątkach kampanii reklamowych.

Waris Diriemat. promocyjne

O swoich przeżyciach opowiedziała po raz pierwszy w wywiadzie do "Marie Claire" w 1997 roku. Wspomnienia spisała w książce "Kwiat pustyni", która została zekranizowana. Napisała też "Córkę nomadów", "Przełamać tabu", "List do matki. Wyznanie miłości" i "Czarną kobietę, biały kraj", które zostały przetłumaczone na wiele języków.

Waris Diriemat. promocyjne

Jest ambasadorem ONZ i walczy o zniesienie rytuału obrzezania kobiet w krajach trzeciego świata. Ma dwóch synów.

27.08.2011 ZIELONA GORA , AUTORKA KSIAZKI " KWIAT PUSTYNI " WARIS DIRIE PODCZAS FESTIWALU FILMOWA GORA . FOT. AGNIESZKA WOCAL / AGENCJA GAZETA DLOZI strony lokalne GW - Zielona Góra SLOWA KLUCZOWE: PISARKA FESTIWAL FILMOWY SOMALIJKA DZIALACZKA SPOLECZNA MODELKA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOZI strony lokalne GW - Zielona GóraFot. Agnieszka Wocal / Agencja Gazeta

Bakira Hasecic Bakira Hasecic ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/AMEL EMRIC

Bakira Hasecic

Bakira Hasečić jest muzułmańską Bośniaczką z Wiszegradu. W swoim kraju, podczas czystek etnicznych w trakcie wojny domowej, przeżyła prawdziwe piekło. Została zgwałcona na posterunku policji przez żołnierzy, później przewieziono ją w inne miejsce, by gwałcić dalej. Jej siostra zmarła w obozie gwałtu. Ona przeżyła. Postanowiła walczyć o prawa człowieka w Bośni.

Zbiorowe gwałty były wykorzystywane jako strategiczna broń do wprowadzenia czystek etnicznych [...].  Wszystko, co mogli robić, zabijanie, gwałt, rabunek, robili to - czytamy słowa Hasecic na Theglobeandmail.com.

Bakira jest prezesem organizacji zrzeszającej ofiary wojennych gwałtów i tortur. Prowadzi kampanię na rzecz praw kobiet, które są ofiarami przestępstw popełnionych w czasie wojny. Gromadzi informacje o gwałcicielach i przestępcach wojennych, zgłasza swoje tropy policji. Jest odpowiedzialna za zatrzymacie Milana Lukicia, który został uznany za winnego popełnienia mordów i gwałtów.

Ayaan Hirsi Ayaan Hirsi AP

Ayaan Hirsi Ali

Ayaan Hirsi Ali jest muzułmanką, która krytykuje islam. Urodziła się w Somalii, ale teraz jest holenderskim politykiem z ramienia Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji. To także dziennikarka zajmująca się feminizmem. Z Somalii uciekła razem z rodziną, gdy miała naście lat. Jej ociec, dr Hirsi Magan przeciwstawił się dyktatorowi Mohamedowi Siad Barre. Mieszkała w Arabii Saudyjskiej, Etiopii i Kenii, gdzie skończyła szkołę. Gdy miała 22 lata, zmuszono ją do poślubienia wyznawcy islamu, dalekiego i bogatego kuzyna z Kanady. Osman Musa nie doczekał się jednak żony. Ayaana w oczekiwaniu na wizę do Kanady przebywała w Niemczech i stamtąd uciekła do Holandii. Otrzymała status uchodźcy i obywatelstwo. Rozpoczęła studia z zakresu socjologii i polityki na uniwersytecie w Leiden.

Nie zostało we mnie zbyt wiele z Somalii, ten kraj jest uszkodzony na tyle, że nie mogę o nim marzyć. Jest jedna rzecz, jaka mnie z nim łączy to skłonność do myślenia, że jeśli jesteś muzułmanką, musisz być silna - powiedziała w wywiadzie dla Guardian.co.uk.

Member of parliament for the Liberal Party, Ayaan Hirsi Ali in a pensive mood as the newly elected parliament convened for the first time in The Hague Thursday Jan. 30, 2002. Muslim groups staging protests were enraged that Ayaan Hirsi Ali, a self-described "ex-Muslim" of Somali origin who has made remarks deemed insulting to Islam, was allowed to be sworn in. (AP Photo/Serge Ligtenberg) AP/SERGE LIGTENBERG

Jako dziecko, a przede wszystkim dziewczynka w kulturze Islamu, była zmuszana do pracy. Każdy bunt był karany fizycznie i uchodził za zdradę rodziny. Przełamała tabu, jest zwolenniczką oświaty seksualnej i zniesienia kary śmierci. Uchodzi za jednego z najbardziej radykalnych polityków. Napisała książkę "Niewierna" i scenariusz do filmu "Submission".

Ayaan Hirsi, SubmisjaAP

 

Sada Mire Sada Mire EAST NEWS/Jason Bye

Dr Sada Mire

Dr Sada Mire uciekła z domu jako 14-letnia dziewczynka. W rodzimym Mogadiszu, w Somalii panowała wojna. Sada postanowiła ratować swoje życie i wyruszyła w niezwykłą, jak dla dziecka, podróż do Szwecji. Teraz jest archeologiem i dokonała kilku niesamowitych odkryć. Chociaż ma dopiero 35 lat odkryła wiele zabytków, które zostały objęte ochroną UNESCO, np. malowidła skalne sprzed 5000 lat.

Nie dość, że uciekła przed okrucieństwem wojny, to teraz tam wróciła i jako jedna z niewielu kobiet w tym kraju może pochwalić się skończonymi studiami i to z nietypowej dziedziny. Teraz broni somalijskie zabytki przed zniszczeniem, chce przeciwdziałać systematycznemu rabowaniu i robieniu z nich magazynów broni.

Sada Mirescreen z YouTube

 

Została wychowana w stolicy Somalii, Mogadiszu, i nadal pamięta pierwsze bomby, która eksplodowały w jej ogródku, gdy zdążyła wrócić z  podlewania kwiatów. Postanowiła uciec z matką i rodzeństwem. Ukryły się na górze ciężarówki, która należała do krewnego. Udało się im uniknąć bandytów, którzy szantażują kobiety gwałtem i grożą, że je wydadzą uchodźcom. By mieć, co jeść, sprzedały całą biżuterię.

Byliśmy po prostu stadem. Nie myślałyśmy o niczym, a matka trzymała nas razem byśmy czuły się bezpiecznie - czytamy w Bbc.co.uk.

Gdy dotarły do Szwecji, poprosiły o azyl. Dostały go. To był zupełnie nowy świat, ze śniegiem i lodem, ale dzięki niemu przeżyła. Teraz pracuje dla Somalii. W tym kraju nie ma żadnego muzeum. Nadal jest niebezpiecznie, więc razem z nią jeżdżą strażnicy uzbrojeni w AK-47.

Asha Hagi Elmi Asha Hagi Elmi EAST NEWS/Bobby Bank

Asha Hagi Elmi

Asha Hagi Elmi jest somalijską działaczką pokojową. Założyła pozarządową organizację non-profit dla kobiet SSWC, która wspiera kobiety w przezwyciężeniu marginalizacji, przemocy i ubóstwa w ich społeczności:

To organizacja dla kobiet i dzieci, które odczuwają złość, ból i frustrację przez to, co przeszły - mówi Hagi w Africansuccess.org - one to widzą i ja wiem, że pewnego dnia będę zabita. Wolałabym umrzeć dla moich córek, działając dla nowej Somalii.

Hagi urodziła się w 1962 roku, skończyła studia z ekonomii i administracji biznesu. W 2000 roku wraz z innymi kobietami założyła szósty klan, klan kobiety, jako alternatywę do pięciu pozostałych klanów zdominowanych przez mężczyzn. Reprezentuje ich prawa na konferencjach pokojowych. Została członkiem tymczasowego parlamentu federalnego. Jest obecnie w Komitecie Politycznym Wysokiego Szczebla, który ma zapobiegać rebeliom.

Moje dzieciństwo w Somalii było takie jak wszystkich, chociaż miałam przywilej chodzenia do szkoły koranicznej, jako dziecko-dziewczyna, co nie było powszechnym zjawiskiem [...]. Zaangażowałam się, gdy wybuchła wojna w Somalii, w 1991 roku. Bezbronne kobiety i dzieci były najczęstszymi ofiarami wojny i wszelkich przestępstw - powiedziała w wywiadzie dla Rightlivelihood.org.

Samia Yusuf Omar Samia Yusuf Omar EAST NEWS/Abdurrahman Warsameh

Samia Yusuf Omar

Samia Yusuf Omar była somalijską lekkoatletką, która reprezentowała swój kraj w 29. Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, biegła na 200 m. Wprawdzie ukończyla zawody jako ostatnia, ale widzowie podziękowali jej oklaskami.

Była najstarszą z sześciorga rodzeństwa. Pochodziła z biednej rodziny i widziała wiele okrucieństwa. W Somalii trwała wojna domowa. Jej ojca zabito podczas ostrzału w Magadiszu.

Samia Yusuf Omarscreen z YouTube

Wbrew muzułmańskiej tradycji, według której kobiety nie powinny uprawiać sportów, zaczęła trenować biegi. Gdy biegała po ulicach Magadiszu, milicja wielokrotnie usiłowała ją zatrzymać. W jej kraju kobiety uprawiające sport uchodzą za wyzwolone, a takie zachowania należy tępić.

Wzięła udział w Mistrzostwach Afryki w Lekkoatletyce, później były Igrzyska Olimpijskie. Po nich wróciła do kraju, skąd w 2010 roku wyjechała do Etiopii w nadziei na rozwój kariery sportowej. Za wszelką cenę chciała uciec do Europy, by tam przygotowywać się do Igrzysk w Londynie. Nie miała jednak szczęścia. Zginęła podczas próby wyemigrowania. Łódź, która transportowała uchodźców z Libii do Włoch utonęła.

Ella Fitzgerald Ella Fitzgerald FACE TO FACE/REPORTER/MediaPunch/face to face

Ella Fitzgerald

Ella Fitzgerald przeszła prawdziwą szkołę życia. Zanim stała się sławną królową jazzu, spała na ulicach. Jej matka umarła, gdy Ella była jeszcze nastolatką. Ojciec ją molestował. Postanowiła zdobyć pieniądze na życie pracując dla mafii i w burdelu. Na szczęście dla niej została złapana przez policję i wysłana do szkoły specjalnej dla dziewczyn. Ella jednak uciekła stamtąd. Musiała zamieszkać na ulicy.

Nie ważne jest to, skąd jesteś, liczy się to, gdzie zmierzasz - zwykła mawiać Ella.

Stan ten utrzymywał się aż do 1934 roku, kiedy zadebiutowała w Apollo Theater. Po dwóch latach od tego wydarzenia była już gwiazdą. Jej życie to książkowy przykład spełnionego American dream. Zaznała biedy, uprzedzeń rasowych i przemocy, jednak potrafiła zawalczyć o swoje lepsze jutro.

Iman Mohamed Abdulmajid Iman Mohamed Abdulmajid EastNews

Iman Mohamed Abdulmajid

Iman Mohamed Abdulmajid jest Somalijką, modelką i aktorką oraz żoną Davida Bowiego. Iman miała więcej szczęścia niż inne kobiety z Somalii. Chociaż jej kraj jest pogrążony w wojnie, ona urodziła się w bogatym domu. Jej ojciec był dyplomatą i ambasadorem, matka ginekologiem. Mogła się uczyć i skończyła studia polityczne. Włada pięcioma językami.

Wraz z BBC współtworzyła film "Dziennik Somalii". Twierdzi, że jej celem było to, abo Somalijczycy mogli się sami wypowiedzieć:

Ludzie znają głównie obrazy  głodujących dzieci. Chciałam pokazać, że Somalijczycy nie są narodem żebraków, że kultura, religia, muzyka i nadzieja wciąż tam są - powiedziała w wywiadzie dla Ventures-africa.com.

Iman Mohamed AbdulmajidAG


Jeszcze w trakcie studiów w Nairobi została odkryta przez Petera Bearda, amerykańskiego fotografa. Przeniosła się do Stanów Zjednoczonych i rozpoczęła karierę modelki. Jej zdjęcia trafiły na okładkę "Vogue'a" i innych prestiżowych pism. Była muzą Versace, Calvina Kleina, Donny Karan oraz Yves Saint-Laurenta. Założyła własną firmę kosmetyczną, która produkuje kosmetyki do makijażu dla kobiet o różnych kolorach skóry. Jest zaangażowana w działalność charytatywną.

Oprah Winfrey Oprah Winfrey AP/Chris Pizzello

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey, królowa amerykańskiej telewizji też była molestowana w dzieciństwie. Jej rodzice rozstali się, gdy ona była jeszcze dzieckiem. Gdy miała 9 lat wraz ze swoim rodzeństwem została pod opieką wujka. On wykorzystał ją seksualnie i prosił by nikomu o tym nie mówiła. Za zachowanie tajemnicy kupił jej lody. Kilka lat po tym zdarzeniu ponowił gwałt na Oprah.

Oprah Winfrey zosta?a nagrodzona odzanczeniem Centrum Kennedyego , one of the recipients of the 2010 Kennedy Center Honors, laughs during a reception in the East Room of the White House in Washington, Sunday, Dec. 5, 2010. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta)AP/Manuel Balce Ceneta

Jej matka, Vernita nie mogła znieść zachowania Oprah, która po tym zdarzeniu zaczęła omijać szkołę i kraść pieniądze. Wysłała ją do ojca. Niedługo po tym okazało się,  że Oprah jest w ciąży i to już w siódmym miesiącu. Aby nie obciążać budżetu ojca, poszła do pracy. Urodziła chłopca, ktory zmarł po dwóch tygodniach - czytamy na Guardian.co.uk.

Więcej o:
Komentarze (7)
Obrzezane, gwałcone, bite. Wyrwały się z piekła i są sławne
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • gagula

  Oceniono 10 razy 6

  To jest właśnie Islam.

 • princess_leya

  Oceniono 12 razy 6

  Co za bydlaki! Wykastrować co do jednego.

 • lenore

  Oceniono 5 razy 5

  Czytalam 'Kwiat pustyni' i wygladalo na to, ze Iman i jej rodzina nie kiwneli palcem,zeby pomoc Waris, anie w trakcie jej pobytu w UK, ani podczas wyjazdu.

 • ladyblabla

  Oceniono 11 razy 1

  akurat oprah to sobie wszystko wymyslila na potrzeby slawy...

 • riva

  Oceniono 2 razy 0

  Lubię nawet gdy mężczyzna jest obrzezany, ale w przypadku dziewczynek jest to straszne,wogóle niepotrzebne okrucieństwo

 • forfiter_jr

  Oceniono 15 razy -3

  Brakuje K. Figury...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 16 razy -8

  Wszyscy znamy te historie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX