Jak znani bronią Nergala

Adam Darski ma wielu przeciwników ale i zwolenników. Sprawdź, kto stoi murem za jurorem programu 'The Voice Of Poland'.
Minister Sławomir Nowak i Adam Nergal Darski. Minister Sławomir Nowak i Adam Nergal Darski. KAPiF

Sławomir Nowak

Minister Sławomir Nowak w rozmowie z Onet.pl przyznał:

Czuję do niego naturalną sympatię. Nergal w TVP mi nie przeszkadza. To mój ziomal!

 

Piasek. Piasek. Mat. prasowe

Andrzej Piaseczny

W obronę kolegi stanął Andrzej Piaseczny, który całą sytuację skomentował w wywiadzie dla Fakt.pl powiedział:

Ktokolwiek kocha Boga pod jakimkolwiek imieniem czy też ma różne inne upodobania, póki nie szkodzi ludziom, jest do przyjęcia! To nie jest program, który w jakikolwiek sposób dotyka spraw religii i wiary. Nergal jest w tym programie po prostu jurorem, który odnosi się do muzyki i to jest program o muzyce. W moim z nim relacjach, nie było żadnych rozmów na temat religii i Boga.

Parę dni później juror dał upust nerwom na swoim oficjalnym Facebooku:

Mam problem. Całe dorosłe życie namawiałem do udziału w wyborach. I tym razem będę namawiał, problem jednak polega na tym, że kiedy do Sejmu dostaną się ludzie tak mocno zamknięci na różnorodność ludzką, jak ci którzy przegłosowali dzisiaj w komisji kultury uchwałę w sprawie Nergala. Będę namawiał jeszcze mocniej. Są ludzie, są serca, jak napisał poeta. Żal, że niektóre z nich krwawią głupotą. Idźmy na wybory i wybierajmy prawdziwą światłość i miłość w miejsce ciemnogrodu. Jesus loves all of us!
Bartosz Węglarczyk. Bartosz Węglarczyk. KAPiF

Bartosz Węglarczyk

Dziennikarka Monika Olejnik, w felietonie dla "Gazety Wyborczej", porównała Nergala do Johna Galliano i przyznała, że rozczarował ją wyrok sądu - uniewinniający piosenkarza. Całą sytuacją zdenerwował się dziennikarz Bartosz Węglarczyk, który skrytykował słowa Olejnik:

Po pierwsze - nie można porównywać satanizmu z antysemityzmem. Pozostawiam na boku kwestię, czy Nergal naprawdę jest satanistą, bo w takim razie trzeba by założyć, że każdy reżyser i scenarzysta filmu o morderstwie jest mordercą, a każdy autor piosenki o narkotykach jest narkomanem. Ważne jest jednak to, że i we Francji, i w Polsce publiczne głoszenie antysemityzmu jest zabronione. Głoszenie miłości do szatana - jeszcze nie.
Po drugie - Nergal dopuścił się swego potwornego czynu na zamkniętej imprezie. Ludzie zapłacili za to, by usłyszeć, jak Nergal wychwala szatana. Płacąc za bilet doskonale wiedzieli, czego oczekiwać i godzili się na to. Nergal wypełnił jedynie oczekiwania publiczności, z którą zawarł umowę - wy płacicie za bilet, ja wam daję spektakl. Katolicy mają prawo się czuć obrażeni przez Nergala. W wolnym kraju każdy ma prawo się czuć obrażony przez każdego. Dobrze by było jednak trzymać się przy tym faktów. Nergal nie złamał prawa. Galliano - i owszem.
Tomasz Nałęcz. Tomasz Nałęcz. KAPiF

Tomasz Nałęcz

Prezydencki minister Tomasz Nałęcz stanął w obronie Nergala, twierdząc, że nie widzi nic złego w tym, że Nergal jest jurorem w "The Voice Of Poland". W wywiadzie udzielonym Monice Olejnik mówi:

Trzeba się wystrzegać w kraju demokratycznym takich potępień, jak chociażby wczorajsza uchwała komisji sejmowej do spraw kultury, która stygmatyzuje pana Darskiego, przypisując mu jakieś cechy zupełnie arbitralnie, nie wiadomo w oparciu o jakie podstawy. Na tym polega demokracja, że obok siebie mogą funkcjonować różni ludzie.
Jeśli telewizja uznała pana Darskiego za przydatnego w takim programie, to niby dlaczego nie. Nie chcę wchodzić w tę kontrowersję, jeśli chodzi o dyskusję religijną. Tu dotykamy bardzo delikatnej kwestii - przestrzeni wolności artystycznej. Najbardziej niebezpieczne rzeczy w historii rodziły się wtedy, kiedy większość dopuszczała w przestrzeni publicznej tylko swoje zachowania, wszystkie inne uważała za naganne, niedopuszczalne.
Jestem za tym, aby nikomu w Polsce, jeżeli to nie łamie prawa, nie zamykać ust i nie skazywać na taką publiczną banicję.
Zbigniew Hołdys. Zbigniew Hołdys. KAPIF

Zbigniew Hołdys

Do dyskusji na temat Nergala włączył się też Zbigniew Hołdys. W felietonie "Zabić Nergala żywcem" pisze:

I oto znowu pojawia się święta inkwizycja, która pod pretekstem moralnej wyższości ściga człowieka za jego kreację i widzenie świata. Nikomu krzywdy nie zrobił, gra świetnie na gitarze, pilotuje znakomity zespół rockowy - ale tłum woła "oślepić!". Boję się tego tłumu na równi z ekstremistami islamskimi. Z bojownikami IRA, którzy wysadzali w powietrze domy niewinnych ludzi. Z gitowcami, którzy cięli żyletkami twarze hipisów za długie włosy.
Nergal znajduje się w potrzasku. Gdybyśmy mieli na podorędziu wehikuł czasu i przenieśli całe to zdarzenie w okolice średniowiecza ? rozeźlony lud z wyżej wymienionych grup społecznych już by znosił gałęzie na ognisko.Akty zemsty, prawa wojny i wreszcie religijny amok nie znają litości. Tymczasem mamy XXI wiek. Dawno nikt nikogo na stosie nie spalił, choć obłąkanych nie brakuje.
Adam Nergal Darski i Agnieszka Pomaska. Adam Nergal Darski i Agnieszka Pomaska. AG

Agnieszka Pomaska

Kolejny już z PO poseł który, stoi murem za Nergalem. Agnieszka Pomaska, pomorska posłanka PO na Facebooku napisała:

Mi z kolei Nergal kojarzy się bardziej z walką z okrutną chorobą i z tym, że angażował się w pozyskiwanie dawców szpikow, być może ratując tym samym życie innym. Z resztą poznałam go w tym właśnie czasie. Duży szacun.
Ryszard Bańkowicz. Ryszard Bańkowicz. Screen gazeta.pl

Ryszard Bańkowicz

Przewodniczący Rady Etyki Mediów- Ryszard Bańkowicz, uważa że ocena Nergala zależy od światopoglądu, a ten bywa różny.

Filozofia życiowa Adama Darskiego ma wielu zwolenników i nie godzi w misyjność telewizji publicznej, która powinna uwzględniać różnorodność światopoglądową odbiorców. Nergal nie łamie zasad etyki mediow.
10 podwójnych zaproszeń na koncert Tymona Tymańskiego i jego gości w ramach trasy koncertowej 'Polskie gówno' w niedzielę 29 stycznia w chorzowskim MDK Batory (godz. 19). Kod nagrody 09 10 podwójnych zaproszeń na koncert Tymona Tymańskiego i jego gości w ramach trasy koncertowej 'Polskie gówno' w niedzielę 29 stycznia w chorzowskim MDK Batory (godz. 19). Kod nagrody 09 KAPiF

Tymon Tymański

Tymon Tymański w swoim felietonie dla "Gazety Wyborczej", napisał:

Choć nie utożsamiam się z aktem niszczenia Biblii, jestem zaprzysięgłym antyklerykałem i moje poglądy mogą być zbliżone do poglądów kolegi Darskiego. Uważam Jezusa za świetnego faceta i tak dalej (zresztą John Lennon wyraził tę skomplikowaną myśl w sposób lakoniczny i celny, jak na geniusza przystało: "Jezus był w porządku, ale jego uczniowie byli gruboskórni oraz pospolici. Moim zdaniem to oni zrujnowali chrześcijaństwo"). A jednak katolicyzm postawiłbym na trzecim miejscu podium globalnych dopustów historii, zaraz po faszyzmie i komunizmie...

Ks. Adam Boniecki

Głos rozsądku zabrał również Ks. Adam Boniecki:

To jest takie nieodparte poczucie, że tu jest jakaś gra wyborcza, gdzie chodzi o to, żeby przejąć telewizję i powiedzieć, że trzeba zmienić dyrekcję.Zachowuje się kulturalnie i delikatnie. Jeśli czymś zaszokował, to właśnie tym, że nie szokuje.
Nergal prezentuje pewien satanizm, ale media zrobiły z niego szatana. Nie jest też satanistą, bo musiałby wierzyć w szatana. On się od tego odżegnuje rękami i nogami.
Więcej o:
Komentarze (57)
Jak znani bronią Nergala
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • browaryr

  Oceniono 5 razy 5

  dooobraa-powiedzmy krotko-niech kazdy wierzy w co chce-aby nie robil z tego szopki-wszystko w nadmiarze szkodzi-a fanatyczna wiara w cokolwiek=wojna.

 • clockworkorange

  Oceniono 7 razy 3

  @lojzo Ja byłam zniesmaczona jak o piątej nad ranem pielgrzymka postanowiła iść pod moim oknem i śpiewać przez megafon (przypominam CISZA NOCNA od 22 do 6 obowiązuje wszystkich, a nie tylko wybranych). Zniesmaczona jestem jak katolicy obrażają innowierców czy ateistów. Zniesmaczona jestem pedofilią w kościele. I byłabym tak samo zniesmaczona jakby ktoś porównał Ciebie do Hitlera. Ale to już chyba kwestia wychowania i wrażliwości.

 • clockworkorange

  Oceniono 3 razy 3

  @lojzo Ja nie toleruję pedofilii. Czemu w KK jest pedofilia? Czemu nikt tego nie potępia i nie usiłuje zmienić tego stanu rzeczy?

  Masz rację, ciemność jest o wiele bardziej uwodzicielska jak ciemnota. Aczkolwiek ja, jako innowierca nie czuję się uwiedziona ani przez jedno ani przez drugie.

 • maniek2

  Oceniono 2 razy 2

  czemu biskupi mówią że NERGAL to satanista pszecierz to zwykły człowiek.I bardzo go lubię ;) ;)

 • clockworkorange

  Oceniono 6 razy 2

  @majaeczka To chyba miało być do mnie. Autobus czy tramwaj o 4 -5 rano nie śpiewa pieśni religijnych pod moim oknem w trakcie ciszy nocnej ;) Hałas jest na tyle dopuszczalny, że nie budzi mnie ani okolicznych mieszkańców. Pielgrzymka natomiast obudziła całą dzielnicę, nie licząc się z tym, że niektórzy mają małe dzieci, na rano do pracy, czy po prostu chcą się wyspać. Ale jak rozumiem, im wolno drzeć się po nocach, prawda? Nie przeszkadzają mi procesje, czy pielgrzymki, jeżeli odbywają się o rozsądnych porach i nie przeszkadzają nikomu w spaniu. Równi i równiejsi... ehh...

 • wredna_baba

  Oceniono 4 razy 2

  Meller - facet, który żyje m.in. ze sprzedaży gazetki z gołymi dupami. Najwyraźniej zapomniał, że KK ostro potępia pornografię i zaraz jak skończy z Nergalem może się zabrać za niego.

 • bossanoga

  Oceniono 6 razy 2

  Niech jakaś znana osoba powtórzy na głos zdanie, które często pojawia się w Internecie: "Z Nergala taki satanista, jak z koziej dupy trąbka". Może w końcu trafi.

 • reki335

  Oceniono 4 razy 2

  po pierwsze jaki satanista? to zwykła komercja, z niego taki satanista jak z Mikulskiego agent wywiadu J-23

 • browaryr

  Oceniono 2 razy 2

  hej cinek-juz mnie ponioslo-bo wiesz jak nieraz w ciula lecieli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX