Życie nie oszczędzało Darii Trafankowskiej. Mąż zostawił ją dla koleżanki, z którą pracowała w 'Na dobre i złe'. Później walczyła z rakiem

Daria Trafankowska przegrała walkę z rakiem 9 kwietnia 2004 roku. Aż trudno uwierzyć, że od śmierci uwielbianej przez Polaków aktorki minęło 15 lat. Z okazji rocznicy śmierci artystki, przypominamy, jak wyglądało jej życie. Okazuje się, że Trafankowska przed śmiercią mierzyła się z wieloma problemami.
Daria Trafankowska Daria Trafankowska AKPA

Daria Trafankowska - początki kariery

Daria Trafankowska z aktorstwem związana była od dziecka. Już jako mała dziewczynka brała udział w teatralnych przedstawieniach. 

Nie pamiętam swojego pierwszego występu, ale oglądam się na zdjęciach: miałam wtedy 3 latka i grałam pazia w sztuce, w której Mama była królową. Pamiętam za to mój debiut w filmie 'Dziadki-niejadki', gdy miałam 6 lat. I bardzo bym chciała zdobyć ten film, już prywatnie, żeby zobaczyć co po 40 latach zostało we mnie z dziecka - przyznała w jednym z wywiadów. 

Po tym jak ukończyła wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, zagrała w wielu filmach czy serialach. Widzowie mogli zobaczyć ją w takich produkcjach, jak: 'Zdjęcia próbne', 'Polskie drogi', 'Spirala', 'Dom' czy 'Tato'. 

Aktorka przez lata pracowała też w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatrze Narodowym oraz w Teatrze Powszechnym.

Daria Trafankowska Daria Trafankowska AKPA

Daria Trafankowska jako siostra Dusia

Wielką popularność zdobyła jednak dopiero w 1999 roku dzięki serialowi 'Na dobre i złe', gdzie wcieliła się w postać oddziałowej szpitala w Leśnej Górze - Danuty Dębskiej. 

Mam jedną cechę siostry Danuty: jestem energiczna i staram się robić to, do czego się zobowiązałam. Ale generalnie jestem osobą miękką, daję sobą kierować, często idę na kompromis. W ogóle nie znoszę konfliktów i zawsze staram się mediować. A siostra Danuta jak trzeba to się i poawanturuje... Mogłabym nauczyć się od niej tej konsekwencji w działaniu. Umiejętności panowania nad sytuacją. Tego, by nie poddawać się manipulacjom - przyznała

Daria Trafankowska
Screen: archiwum.nadobre.tvp.pl

Daria Trafankowska
Screen: archiwum.nadobre.tvp.pl

Daria Trafankowska
AKPA

Daria Trafankowska, Małgorzata Foremniak, Artur Żmijewski Daria Trafankowska, Małgorzata Foremniak, Artur Żmijewski MICHAL SKORUPSKI/East News

Daria Trafankowska na planie "Na dobre i złe"

Chodź widzowie pokochali Trafankowską za rolę siostry Dusi, to jednak życie na planie 'Na dobre i złe' nie należało do najłatwiejszych. W tym właśnie czasie okazało się, że przed aktorką rozwód. Były mąż - Waldemar Dziki - zostawił ją dla Małgorzaty Foremniak. 

Jakby tego było mało, obie panie musiały przez lata współpracować ze sobą podczas produkcji serialu o lekarzach z Leśnej Góry. 

Trafankowska nie czuła jednak do Małgorzaty Foremniak nienawiści. Pogodziła się z tym, że została rozwódką i zaprzyjaźniła się z nową żoną byłego męża. 

Daria Trafankowska Daria Trafankowska KAPIF.pl

Choroba

U szczytu popularności Trafankowska usłyszała od lekarzy, że ma raka trzustki. Aktorka dzielnie walczyła z nowotworem i nie poddawała się.  Przez cały czas choroby zachowywała pogodę ducha, nie pokazywała światu, że cierpi.

Doświadczam takiej życzliwości i takiej miłości, że właściwie nie mam innego wyjścia, jak wyzdrowieć - wyznała w trakcie jednego z ostatnich wywiadów. 

U jej boku był nie tylko syn Wit, ale też nowy mężczyzna, z którym miała ułożyć sobie życie. 

Daria Trafankowska Daria Trafankowska KAPIF.pl

Problemy z pieniędzmi

Trafankowska w ostatnich latach życia zmagała się też z problemami finansowymi - nie było jej stać na własne mieszkanie, a nawet samochód.  Mimo to zawsze była otwarta na drugiego człowieka i nikomu nie nie odmówiła pomocy. 

Od dziecka mam zakodowane poczucie, że jak ktoś wyciąga rękę i o coś prosi, to nie wolno mu odmówić - wyznała. 

Nigdy nie opuszczał jej też optymizm:

Uważam się za osobę bardzo szczęśliwą. Nikogo nie omijają trudy życia, natomiast w tych próbach, którym musiałam sprostać, dostałam wiele wsparcia. Nigdy nie czułam się osamotniona. Zawsze byli przy mnie moi bliscy i przyjaciele - powiedziała w rozmowie z  ks. Wiesławem Aleksandrem Niewęgłowskim.
Daria Trafankowska z synem Daria Trafankowska z synem Wlodarski/REPORTER/East News

Daria Trafankowska - samotna matka

Daria Trafankowska po rozwodzie sama opiekowała się synem Witem. W tej roli sprawdzała się znakomicie. Okazuje się też, że nie chciała obarczać jedynaka swoją chorobą, dlatego często ukrywała swój stan i podkreślała, że w końcu wyzdrowieje. 

Przez cały czas trwania choroby była bardzo dzielna. Nie wiem, jak ona to robiła, ale mimo widocznego cierpienia nigdy nas, rodziny, tym cierpieniem nie obciążała. Zwłaszcza mnie starała się trzymać od swojej choroby z daleka. Dziś wiem, że chroniła mnie, żebym się nie zadręczał i miał przekonanie, że po prostu wszystko skończy się dobrze. Na co dzień przekonywała mnie i wszystkich dookoła, że przecież zdrowieje. Ale były chwile, w których rozmawiała ze mną "tak na wszelki wypadek" jakby się coś stało, o różnych sprawach, które trzeba było załatwić. Dawała rady na przyszłe moje życie - wyznał syn artystki w pracy Małgorzaty Puczyłowskiej "Być dzieckiem legendy".
Daria Trafankowska Daria Trafankowska JACEK PIOTROWSKI/AP

Śmierć

Aktorka leczyła się w klinice w Austrii. Niestety, tamtejsi specjaliści również nie potrafili jej pomóc. Aktorka przegrała walkę z rakiem trzustki. Pochowano ją 15 kwietnia 2004 roku w Warszawie, na Cmentarzu Powązkowskim. Miała zaledwie 50 lat. 

AG

Więcej o:
Komentarze (24)
Życie nie oszczędzało Darii Trafankowskiej. Mąż zostawił ją dla koleżanki, z którą pracowała w "Na dobre i złe". Później walczyła z rakiem
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Art

  Oceniono 42 razy 42

  Ja pamietam Panią Darię z fantastycznego programu dla dzieci „szalone liczby”. Fantastyczny format edukacyjny.

 • Gość: Marta90

  Oceniono 27 razy 25

  Moja Mama też miała 50 lat , gdy umierała na przerzuty raka do mózgu... miałam 16 lat.. to było najgorsze przeżycie w moim życiu, gdy widziałam jak się męczy i odchodzi... A Pani Daria niezmiernie ciepła kobieta...Wielka szkoda ,Wielka...

 • Gość: mix

  Oceniono 26 razy 24

  Była moją sąsiadką z ulicu Orlej. Zawsze z dwoma nieodłącznymi atrybutami: psem bokserem i papierosem. To była bardzo fajna babka.

 • Gość: Jrtuu

  Oceniono 19 razy 19

  Zawsze była uśmiechnięta o taką ją zapamiętajmy. RIP

 • Gość: Ja też

  Oceniono 16 razy 16

  A moja córka też ma na imię Daria , i to właśnie po Pani Trafankowskiej programie jak mówili do niej Dusia, tak mi się spodobało że też mam Dusie.

 • Gość: starveling

  Oceniono 13 razy 13

  W serialu nie była siostrą Dusią, lecz Danutą, Danką. Dusią była prywatnie dla koleżanek i kolegów z uczelni, desek teatralnych i planów filmowych.

 • Olo Baj

  Oceniono 11 razy 11

  Boże to już 15 lat asz się niechce wierzyć

 • Gość: gość

  Oceniono 7 razy 7

  to nie tak.. Daria miała swoje sliczne mieszkanko WŁASNE, niedaleko Placu Bankowego, na Orlej - była tam u niej na herbatce. Chciala też kupić mieszkanie dla syna, stąd udził w reklamie. Ale nie zdążyla...

 • Gość: grdi

  Oceniono 5 razy 5

  Daria Trafankowska pod koniec życia związała się z gościem, który zabił swoją kochankę w ósmym miesiącu ciąży. Dostał 25 lat, ale po 11 latach został wypuszczony za sprawą aktu łaski Aleksandra Kwaśniewskiego, który uległ presji środowiska świata kultury. Teraz ten gość pracuje w Polsacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX