Waris Dirie

Waris Dirie mat. promocyjne

Podziel się

Swoje niezwykłe życie modelka opisała w książce "Kwiat pustyni", która doczekała się również ekranizacji filmowej. W wieku 5 lat Dirie przeżyła koszmar - była obrzezana. Jej dwie siostry zmarły przez te brutalne praktyki. Teraz walczy o zniesienie rytuału obrzezania kobiet w krajach trzeciego świata. O tym okropnym doświadczeniu opowiedziała także Kindze Rusin, w wywiadzie przeprowadzonym z okazji premiery filmu:

Kiedy przeżyłam to na własnej skórze, te tortury związane z obrzezaniem, zdałam sobie sprawę, że otaczający mnie świat jest zły. Nie pamiętam dokładnie w jakim byłam wieku, ale to bez znaczenia. Zostawili mnie na ziemi i odeszli. Wtedy przyrzekłam sobie na własne życie, że zrobię wszystko co w mojej mocy, że gdy tylko będę wystarczająco silna i dorosła, to będę z tym walczyć.

Tak to straszne przeżycie opisała w książce:

Popatrzyłam między nogi i zobaczyłam, jak znachorka szykuje się do roboty. Patrząc na mnie tępym wzrokiem, sięgnęła do torby zrobionej z kawałka starego sukna. Śledziłam jej ruchy, bo bardzo byłam ciekawa, czym będzie mnie ciąć. Spodziewałam się jakiegoś wielkiego noża, ale ona wyciągnęła mały płócienny woreczek, wyłowiła z niego złamaną żyletkę i zaczęła ją dokładnie oglądać. Słońce było jeszcze pod horyzontem. Wokół nas pojawiały się już kolory i choć szczegóły obrazu były rozmazane, na wyszczerbionym ostrzu dostrzegłam zaschniętą krew. Znachorka splunęła na żyletkę i zaczęła ją wycierać o suknię. W tym momencie zrobiło mi się ciemno przed oczami - to matka przesłoniła mi je szarfą.
A potem dowiedziałam się, jak to jest, gdy ci wycinają część ciała. Słyszałam odgłosy tępego narzędzia rżnącego w tę i nazad moją własną skórę. Kiedy to sobie przypomnę, wprost nie mogę uwierzyć, że sama to przeżyłam. Zupełnie jakby chodziło o kogoś innego. Nie da się tego opisać słowami żadnego języka. To tak, jakby ci ktoś obcinał na żywca rękę albo nogę, tyle że ta ręka czy noga jest najbardziej czułą częścią twojego ciała. Mimo to nawet nie drgnęłam, bo pamiętałam o Aman i wiedziałam, że nie ma odwrotu. No i chciałam, żeby mama była ze mnie dumna. Siedziałam jak skamieniała, wmawiając sobie, że im mniej się będę ruszać, tym krócej to będzie trwało. W końcu jednak nogi przestały mnie słuchać i zadrgały niepokojąco. Zaczęłam prosić Boga, żeby się to wszystko skończyło. Wysłuchał mnie - zemdlałam.
Wszystkie zdjęcia
Komentarze (2)
Jako 5-latka została obrzezana. Wyrwała się z piekła i dziś jest znaną modelką. Waris Dirie gościem "Top Model"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • annaza

    Oceniono 20 razy 16

    Czytałam książkę , jej przeżycia są straszne. Ale to jak potrafiła sobie poradzić w życiu jako nie wykształcona nastolatka budzi mój podziw. Podobno mieszka w Polsce nad morzem

  • browaryr

    Oceniono 8 razy -6

    ze tych dzikusow nikt do tej pory nie spacyfikował-co za ku.wa ciemniaki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane