Odbył się pogrzeb Wojciecha Kilara. Pożegnała go żona prezydenta i ministrowie

Tłumy na pogrzebie mistrza.

W niedzielę chwilę po godzinie 10 przy akompaniamencie muzyki organowej wprowadzono do archikatedry urnę z prochami kompozytora. Czuwaniu przy urnie towarzyszyła muzyka w wykonaniu orkiestry Aukso i Filharmonii Śląskiej. O godzinie 11 rozpoczęła się msza święta, której przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Przed mszą odczytano list kondolencyjny minister kultury Francji Aurelie Filippetti, która stwierdziła, że wraz ze śmiercią Wojciecha Kilara kultura europejska utraciła jedną z najznakomitszych postaci, której dzieła na trwałe wpisały się w światową historię muzyki. Podkreśliła też jego zasługi dla kultury francuskiej, czego wyrazem było nadanie mu w ubiegłym roku Legii Honorowej - najwyższego francuskiego odznaczenia dla cudzoziemców. "Dobry człowieku, odpoczywaj w pokoju'' - podają Wiadomości.gazeta.pl.

Pogrzeb Wojciecha Kilara.Agencja Gazeta

W uroczystościach pogrzebowych udział wzięły osobistości ze świata polityki i kultury m.in. żona prezydenta, Anna Komorowska, wicepremier Elżbieta Bieńkowska, były premier Jerzy Buzek, minister kultury Bogdan Zdrojewski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, reżyser Krzysztof Zanussi i dyrygent Antoni Witt.

Wojciech Kilar był światłem ze Śląska, był polską perła w koronie światowej muzyki. Był też dobrym człowiekiem, który hojną ręką dzielił się z ubogimi - tak mówiono o zmarłym kompozytorze podczas uroczystości pogrzebowych w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla.

Pogrzeb Wojciecha Kilara.Agencja Gazeta

Wojciech Kilar zmarł w niedzielę 29 grudnia w Katowicach po ciężkiej chorobie nowotworowej, w wieku 81 lat.

aga

Więcej o: