Nie żyje ojciec najbogatszego Polaka. To od niego Jan Kulczyk dostał swój pierwszy milion

zuz
19.02.2013 10:11
Henryk Kulczyk

Henryk Kulczyk (AG)

Henryk Kulczyk miał 87 lat.

Rodzinna tragedia dotknęła Jana Kulczyka najbogatszego Polaka. We wtorek rano w Poznaniu zmarł jego ojciec Henryk Kulczyk.

Henryk Kulczyk, Jan Kulczyk ojciecAG

Henryk Kulczyk pochodził z Wałdowa koło Sępólna Krajeńskiego na Pomorzu. W czasie wojny był żołnierzem AK. Po 1945 wrócił do rodzinnej tradycji i zajął się handlem.  Jednak, pracując jako kupiec, nie miał zbyt dużych szans na sukces w PRL-u. Dlatego w 1956 roku wyjechał do Berlina, gdzie założył firmę Aussenhandelsgesellschaft GmbH., która z Polski sprowadzała grzyby i jagody. W latach 70. interes rozwijał się. Firma eksportowała z Niemiec do Polski maszyny rolnicze, a do Niemiec z Polski sprowadzała płody rolne.

Jak podaje portal Gryfino.info, w 1977 roku do ojca w Berlinie dołączył Jan Kulczyk. Razem założyli polonijną firmę Inter-Kulpol w Komornikach. Początkowo zajmowali się handlem z Bułgarią, Czechosłowacją i Kubą, a potem ich firma montowała domki z drewna w Berlinie Zachodnim.

Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka Jana Kulczyka, zmarł w wieku 87 latMateriały Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego

Trzeba dużo pracować, a swą pracę kochać. Tylko wtedy można osiągnąć sukces. W zasadzie wszystko mi się udało. Oczywiście, miałem trochę szczęścia. Bez niego jest o wiele trudniej . To szczęście miałem także w czasie wojny, gdy walczyłem w szeregach AK na Pomorzu - czytamy na Poznan.gazeta.pl.

Henryk Kulczyk angażował się też w działania filantropijne. Pomagał w budowie Centrum Zdrowia Dziecka w Berlinie Zachodnim. Wspierał też polskie szpitale i przychodnie lekarskie.

W 2004 roku Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznało Henrykowi Kulczykowi statuetkę Honorowego Hipolita za działalność gospodarczą, społeczną i charytatywną, podaje Poznan.gazeta.pl.

 

02.07.2012 WARSZAWA . BIZNESMEN JAN KULCZYK PODCZAS PODPISANIA UMOWY DOT. 20 MILIONOWEJ DAROWIZNY NA BUDOWE GLOWNEJ WYSTAWY MUZEUM HISTORII ZYDOW POLSKICH . REKORDOWA DOTACJE PRZEKAZAL DOM INWESTYCYJNY JANA KULCZYKA . FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: JAN KULCZYK MUZEUM ZYDOW POLSKICH DOTACJA PORTRETFot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

 

Jego syn, Jan Kulczyk, od wielu lat najbogatszy Polak wiele zawdzięcza swojemu ojcu.

Pierwszy milion dolarów dostałem od ojca - cytuje wspomnienia Jana Kulczyka Poznan.gazeta.pl.

Henryk Kulczyk zmarł w wieku 87 lat.

zuz

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (6)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  mozela

  Oceniono 19 razy 17

  W 1956 wyjechal do Berlina i otworzyl tam biznes. Taa..., normalna rzecz, przeciez wtedy wszyscy mogli bez problemu wyjezdzac na Zachod. A czemu nie ma slowa, ze byl radca handlowym w ambasadzie. I to wszystko byly zolnierz AK ? To zupelnie jak z Rajmundem, ojcem strasznych blizniakow. Ci akowcy mieli naprawde dobrze z wladza ludowa.

 • avatar

  pudelek.pl

  Oceniono 31 razy 13

  Państwo Hazarowie. Bez ustawianych przetargów i dawania w łapę nie doszli by do takiej majętności. Najczęściej powtarzane pytanie: Dlaczego w "tamtych czasach" Nikt nie mógł wyjechać do Berlina, a Kulczyk jeździł jak przez wolną granicę? He he

 • avatar

  naz_niepoprawna

  Oceniono 20 razy 12

  Ale na opowiadanie bajek jest zdecydowanie za wcześnie.

  Na gazeta.pl, skąd przeklejono tego newsa, komentowanie zablokowane :)

 • avatar
 • avatar

  do_podziwu

  Oceniono 18 razy -10

  Zmarl przedsiebiorca , prowadzil dzialalnosc charytatywna ,odznaczany , nagradzany i szanowany.
  Załozył po wojnie trzy firmy, a kiedy wszystkie zostały znacjonalizowane, wyemigrował w 1956 r. do Niemiec. Zalozyl tam firme i majac mozliwosc -swobodnego przekraczania granicy z Polska - prowadzil interesy -biznes Niemiecko-Polski.Pochodzi z rodziny przedsiebiorcow ,w czasie wojny zolnierz AK. ciekawy zyciorys.
  Tylko syn jego jest najbogatrzym Polakiem - i zmarlemu dostaje sie , w wypadku Plotka od userow -za syna. @RUSSEL kwestionuje AK -tylko dlatego -ze Kulczyk (podaj link. do wiadomosci ,ktore tak AKurat posiadasz)
  @PUDELEK te pytanie ,co Ty sobie powtarzasz - bo za leniwy jestes znalesc odpowiedz .

  Mozna by powiedziec -napisac troche szacunku dla zmarlego. To co napisalem o Panu Henryku , przeczytalem ,nikt do tej pory tego nie kwestionowal - dlaczego ma to byc klamstwo?.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX