;

Nie żyje ojciec najbogatszego Polaka. To od niego Jan Kulczyk dostał swój pierwszy milion

Henryk Kulczyk

Henryk Kulczyk (AG)

Henryk Kulczyk miał 87 lat.

Rodzinna tragedia dotknęła Jana Kulczyka najbogatszego Polaka. We wtorek rano w Poznaniu zmarł jego ojciec Henryk Kulczyk.

Henryk Kulczyk, Jan Kulczyk ojciecAG

Henryk Kulczyk pochodził z Wałdowa koło Sępólna Krajeńskiego na Pomorzu. W czasie wojny był żołnierzem AK. Po 1945 wrócił do rodzinnej tradycji i zajął się handlem.  Jednak, pracując jako kupiec, nie miał zbyt dużych szans na sukces w PRL-u. Dlatego w 1956 roku wyjechał do Berlina, gdzie założył firmę Aussenhandelsgesellschaft GmbH., która z Polski sprowadzała grzyby i jagody. W latach 70. interes rozwijał się. Firma eksportowała z Niemiec do Polski maszyny rolnicze, a do Niemiec z Polski sprowadzała płody rolne.

Jak podaje portal Gryfino.info, w 1977 roku do ojca w Berlinie dołączył Jan Kulczyk. Razem założyli polonijną firmę Inter-Kulpol w Komornikach. Początkowo zajmowali się handlem z Bułgarią, Czechosłowacją i Kubą, a potem ich firma montowała domki z drewna w Berlinie Zachodnim.

Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka Jana Kulczyka, zmarł w wieku 87 latMateriały Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego

Trzeba dużo pracować, a swą pracę kochać. Tylko wtedy można osiągnąć sukces. W zasadzie wszystko mi się udało. Oczywiście, miałem trochę szczęścia. Bez niego jest o wiele trudniej . To szczęście miałem także w czasie wojny, gdy walczyłem w szeregach AK na Pomorzu - czytamy na Poznan.gazeta.pl.

Henryk Kulczyk angażował się też w działania filantropijne. Pomagał w budowie Centrum Zdrowia Dziecka w Berlinie Zachodnim. Wspierał też polskie szpitale i przychodnie lekarskie.

W 2004 roku Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznało Henrykowi Kulczykowi statuetkę Honorowego Hipolita za działalność gospodarczą, społeczną i charytatywną, podaje Poznan.gazeta.pl.

 

02.07.2012 WARSZAWA . BIZNESMEN JAN KULCZYK PODCZAS PODPISANIA UMOWY DOT. 20 MILIONOWEJ DAROWIZNY NA BUDOWE GLOWNEJ WYSTAWY MUZEUM HISTORII ZYDOW POLSKICH . REKORDOWA DOTACJE PRZEKAZAL DOM INWESTYCYJNY JANA KULCZYKA . FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: JAN KULCZYK MUZEUM ZYDOW POLSKICH DOTACJA PORTRETFot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

 

Jego syn, Jan Kulczyk, od wielu lat najbogatszy Polak wiele zawdzięcza swojemu ojcu.

Pierwszy milion dolarów dostałem od ojca - cytuje wspomnienia Jana Kulczyka Poznan.gazeta.pl.

Henryk Kulczyk zmarł w wieku 87 lat.

zuz

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (7)
Nie żyje ojciec najbogatszego Polaka. To od niego Jan Kulczyk dostał swój pierwszy milion
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • mozela

  Oceniono 21 razy 19

  W 1956 wyjechal do Berlina i otworzyl tam biznes. Taa..., normalna rzecz, przeciez wtedy wszyscy mogli bez problemu wyjezdzac na Zachod. A czemu nie ma slowa, ze byl radca handlowym w ambasadzie. I to wszystko byly zolnierz AK ? To zupelnie jak z Rajmundem, ojcem strasznych blizniakow. Ci akowcy mieli naprawde dobrze z wladza ludowa.

 • pudelek.pl

  Oceniono 33 razy 15

  Państwo Hazarowie. Bez ustawianych przetargów i dawania w łapę nie doszli by do takiej majętności. Najczęściej powtarzane pytanie: Dlaczego w "tamtych czasach" Nikt nie mógł wyjechać do Berlina, a Kulczyk jeździł jak przez wolną granicę? He he

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 20 razy 12

  Ale na opowiadanie bajek jest zdecydowanie za wcześnie.

  Na gazeta.pl, skąd przeklejono tego newsa, komentowanie zablokowane :)

 • russel

  Oceniono 27 razy 9

  AK i Kulczyk. AK urat.

 • Gość: anonim

  Oceniono 2 razy -2

  straszni ludzie jesteście. człowiek zmarł a wy brudy pierzecie.

 • do_podziwu

  Oceniono 20 razy -12

  Zmarl przedsiebiorca , prowadzil dzialalnosc charytatywna ,odznaczany , nagradzany i szanowany.
  Załozył po wojnie trzy firmy, a kiedy wszystkie zostały znacjonalizowane, wyemigrował w 1956 r. do Niemiec. Zalozyl tam firme i majac mozliwosc -swobodnego przekraczania granicy z Polska - prowadzil interesy -biznes Niemiecko-Polski.Pochodzi z rodziny przedsiebiorcow ,w czasie wojny zolnierz AK. ciekawy zyciorys.
  Tylko syn jego jest najbogatrzym Polakiem - i zmarlemu dostaje sie , w wypadku Plotka od userow -za syna. @RUSSEL kwestionuje AK -tylko dlatego -ze Kulczyk (podaj link. do wiadomosci ,ktore tak AKurat posiadasz)
  @PUDELEK te pytanie ,co Ty sobie powtarzasz - bo za leniwy jestes znalesc odpowiedz .

  Mozna by powiedziec -napisac troche szacunku dla zmarlego. To co napisalem o Panu Henryku , przeczytalem ,nikt do tej pory tego nie kwestionowal - dlaczego ma to byc klamstwo?.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX