Zmarła Jadwiga Kaczyńska, matka Lecha i Jarosława. Miała 87 lat

Odeszła Jadwiga Kaczyńska.

Jadwiga Kaczyńska nie żyje. Tę informację podało dziś Radio Maryja. Matka Jarosława i Lecha Kaczyńskich miała 87 lat.

23.12.2005 WARSZAWA 23.12.2005 WARSZAWA  WARSZAWA INAUGURACJA PREZYDENT LECH KACZYNSKI MATKA JADWIGA KACZYNSKA FOT TOMASZ WAWER / AGENCJA GAZETAfot. Tomasz Wawer / AG

 

Matka zmarłego prezydenta od dłuższego czasu miała problemy z krążeniem i chorobami układu oddechowego. Jak podaje Fakt.pl, na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem Jadwigę Kaczyńską przyjęto do warszawskiej kliniki wojskowej przy ul. Szaserów. Była w tak ciężkim stanie, że nawet na Wigilię nie mogła zostać wypisana i całe święta spędziła w szpitalu.

O złym stanie jej zdrowia prasa pisała już przy okazji katastrofy smoleńskiej. Wiadomość o śmierci jednego z jej synów przekazano jej z miesięcznym opóźnieniem, gdy była w lepszej kondycji.

Kiedy jej stan zdrowia się poprawiał, pytała się o niego każdego dnia. Czekała na Lecha - mówiła w "Polsce. The Times" Elżbieta Jakubiak, posłanka PiS. - Była to dla niej niezwykle dramatyczna wiadomość. Na szczęście była w tym momencie otoczona rodziną, m.in. czuwała przy niej wnuczka Marta z lekarzami - czytamy na Gazeta.pl.

 

16.02.2009 WARSZAWA , TEATR NARODOWY , PREMIERA FILMU Fot. Wojciech Surdziel / AG

 

Jadwiga Kaczyńska z domu Jasiewicz urodziła się 31 grudnia 1926 r., jako córka inżyniera budownictwa, socjalisty i antykomunisty, Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W 1946 roku ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w swoim rodzinnym mieście - Starachowicach. Potem przeprowadziła się wraz z rodzicami do Warszawy. Mieszkali na Żoliborzu w kamienicy przy ul. Mickiewicza 27.

W czasie II wojny światowej była sanitariuszką Szarych Szeregów, działał pod pseudonimem "Bratek". Od 1944 pracowała w szpitalu w Starachowicach.

My, dziewczyny, miałyśmy za zadanie ratować chłopców z lasu. Do dziś pamiętam robactwo, jakie wyciągałyśmy z ich ran. Straszne - czytamy na Gazeta.pl

W 1948 roku wyszła za mąż za Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego. Poznali się w warszawskim klubie studenckim "Medyk".

Nie wyszłam za mąż z rozsądku, ale chyba też nie z jakiejś wielkiej miłości. Na pewno zakochałam się w moim mężu, naturalnie. Rajmund zakochał się, ale potem rozmyślał. Ja także rozmyślałam. Wstydziliśmy się do tego przed sobą przyznać. Ale potem pobraliśmy się i myślę, że dobrze się stało - donosi Gazeta.pl

Rok później na świat przyszli  Jarosława i Lecha. W 1953 roku ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, potem pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN. Spod jej pióra wyszła biografia Jana Józefa Lipskiego, pisarza i PRL-owskiego opozycjonisty oraz bibliograficzna monografia Leona Kruczkowskiego. Później została nauczycielką w jednym z warszawskich liceów.

zuz

Więcej o:
Komentarze (25)
Zmarła Jadwiga Kaczyńska, matka Lecha i Jarosława. Miała 87 lat
Zaloguj się
 • dziwne

  Oceniono 56 razy 48

  Naprawdę plotku- nie wypada wciskać informacje o śmierci miedzy majtki i cycki.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 36 razy 26

  Jakaś promocja? Bo na wybiórczej komentarze zablokowali. Kolejny przykład debilizmu redachcji, która ze śmierci człowieka robi plotkę.

 • browaryr

  Oceniono 28 razy 14

  zmarlo sie kobicie-niech spoczywa.....

 • lillalulla

  Oceniono 22 razy 12

  o zmarłych nie należy pisać źle .... - i na tym zakończę swoją wypowiedź

 • mika17

  Oceniono 29 razy 9

  Niech jej ziemia lekka bedzie. Mam nadzieje, ze synowi sie przez to nie pogorszy, teraz zostal juz zupelnie sam.

 • majaeczka

  Oceniono 18 razy 8

  Czy szanownej Redakcji,zamieszczając tę informację chodziło o uaktywnienie cynicznych plotkowiczów i niewybredne komentarze??Mam nadzieję,że kultura w NARODZIE jest na wysokim pozimie i w obliczu śmierci ,nawet ci,którym nie odpowiada polityka p.Kaczyńskiego,znajdą w sobie odrobinę wspłoczucia i zrozumienia dla syna,który żegna mamę iiiiii złożą kondolencje.Ja szczerze współczuję utraty najbliższej osoby..nie każdej mamie dane jest doczekać synów,którzy sprawują najwyższe funkcje w państwie..

 • oojtam_oojtam

  Oceniono 6 razy 6

  Cytata: "Rok później na świat przyszli Jarosława i Lecha."
  Czyli była zmiana płci?
  Resztę "błędów i pomyłek" sam sobie znajdź Plotku i popraw, bo wstyd, a trochę ich jest.

 • forfiter_jr

  Oceniono 6 razy 2

  To na pewno wina Tuska.
  Tymczasem, droga redakcjo, powróćmy do tematyki staników, majtek i seks skandali...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX