Saga Zmierzchu bije rekordy popularności!

W Polsce sprzedano prawie milion egzemplarzy książki Zmierzch!

 

Premiera ekranizacji drugiej części sagi Zmierzchu już 20. listopada! "Księżyc w nowiu" na pewno przyciągnie do kin tłumy. Tymczasem, Kotek ma dla Was kilka liczb, które doskonale opisują ten fenomen kulturowy!

 

~ 53 miliony to imponujący wynik sprzedaży kultowej serii książek na świecie

~ 935 tysięcy to rekordowa liczba sprzedanych książek w Polsce

~ 380 milionów USD to suma jaką osiągnęła na świecie ekranizacja pierwszej części

~ 69,9 milionów USD zarobił film "Zmierzch" w ciągu weekendu premierowego, zajmując pierwsze miejsce amerykańskiego box office i osiągając wynik otwarcia lepszy niż "Quatum of Solace"

 

"Księżyc w nowiu"

~ 23 kraje - w tylu film otworzył na pierwszym miejscu

~ 2000 seansów filmu wyprzedano na 2 dni przed premierą "Zmierzch" (z czego 600 z nich odbywało się o północy)

~ 2 tygodnie wystarczyło trzeciej części sagi zatytułowanej "Zaćmienie" aby znaleźć się na pierwszym miejscu amerykańskich bestsellerów książkowych, detronizując tym samym ostatnią część "Harry Pottera"

 

"Księżyc w nowiu"

 

~ 3 miliony widzów przyciągnął w ciągu tygodnia pierwszy umieszczony w internecie na MySpace zwiastun filmu "Zmierzch", który tym samym ścigał się z rekordem oglądalności ustanowionym przez "Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki"

~ 3 okładki z gwiazdami filmu "Zmierzch" miał ten sam numer Entertainment Weekly z 14. listopada 2008 (jedną z Robertem Pattinsonem, jedną z Kristen Stewart i jedną na której znaleźli się oboje). Wcześniejszy numer tygodnika na którym w lipcu 2008 znalazła się para Pattinson-Stewart był najlepiej sprzedającym się numerem roku!

 

Entertainment Weekly, okładki

 

~ 16 milionów odwiedzin zarejestrowano na oficjalnej stronie internetowej filmu

~ 350 stron odnotowano w internecie jeszcze przed filmową premierą pierwszej części

~ 14.314 dyskusji odnotowano wśród 123 społeczności internetowych na 2 miesiące przed premierą filmu "Zmierzch"

~ Pierwsze zdjęcia obsady filmu "Zmierzch" umieszczone na stronie MTV.com spowodowały blokadę serwera ze względu na ilość odwiedzin. Zainteresowanie było porównywalne z takimi filmami jak "Harry Potter" czy "Spider Man"

~ Pierwsze miejsce popularności tzw. "MOVIEmeter" największej internetowej strony filmowej IMDB osiągnął film "Zmierzch" w tygodniu amerykańskiej premiery

 

"Księżyc w nowiu"

~ Pierwsze miejsce popularności "STARmeter" IMDB zajął odtwórca głównej roli Robert Pattinson w tygodniu amerykańskiej premiery "Zmierzchu", wyprzedzając tym samym takie gwiazdy jak Leonardo Di Caprio czy Brad Pitt

~ Drugie miejsce popularności "STARmeter" na IMDB zajęła w tygodniu amerykańskiej premiery filmu odtwórczyni głównej roli Kristen Stewart, wyprzedzając tym samym m.in. Angelinę Jolie

~ Pierwsza dziesiątka "STARmeter" była po premierze filmu w całości okupowana przez wiele tygodni wyłącznie przez obsadę filmu - od 1 po 10 miejsce zajęli wyłącznie aktorzy grający w "Zmierzchu"

~ Pierwsze miejsce listy Billboard 200 osiągnęła ścieżka dźwiękowa na na tydzień przed premierą filmu. Do tej pory podobny sukces w roku 2008 osiągnęły tylko dwa inne soundtracki takich hitów kinowych jak "Mamma Mia!" i "Juno".

~ 100 najbardziej wpływowych osób to lista magazynu "TIME", na której znalazła się autorka sagi Stephenie Meyer - jej sukces porównuje się do J.K.Rowling

 

"Księżyc w nowiu"

 

mat. prasowe

Za co uwielbiacie sagę Zmierzchu?

 

Dołączcie też do GRUPY fanów Sagi!!!

 

Więcej o: