Piosenki wolności

"Proszę państwa 4-tego czerwca 89 roku skończył się w Polsce komunizm" - oznajmiła dwadzieścia lat temu z błyskiem w oku aktorka Joanna Szczepkowska. Posłuchajcie dziesięciu najbardziej znanych piosenek wolnościowych.

Pamiętacie 4 czerwca 1989 roku? Pewnie nie. My też nie pamiętamy tamtych czasów, ale znamy za to piosenki, których słuchali wtedy nasi rodzice i które nie umarły do dziś. To te utwory podnosiły ich wtedy na duchu i wyrażały co im w sercach gra. Choć minęło już 20 lat, "Autobiografia" nadal wzrusza.


 

1. Jacek Kaczmarski - "Mury" - piosenka napisana w 1978 roku przez Jacka Kaczmarskiego do melodii piosenki L'Estaca Llu "sa Llacha". W latach 80 XX wieku zdobyła ogromną popularność w podziemiu antykomunistycznym:

 

2. Jan Pietrzak "Żeby Polska była Polską"  - napisana w 1976 roku. Jednak dopiero w latach 80 XX wieku stała się hymnem walki przeciwko władzy komunistycznej.

3. U2 - "New Years Day"  - utwór dedykowany nam Polakom i Lechowi Wałęsie. Bono napisał słowa "New Years Day" dzięki relacjom reporterskim z Polski o stanie wojennym:

4. Scorpions - "Wind Of Change" - piosenka napisane w 1990 roku. Opisuje przmiany polityczne jakie miały miejsce w Europie Wschodniej zapoczątkowane właśnie w Polsce.

5. Repubilka - "Nie pytaj mnie o Polskę"

6. Chłopcy Z Placu Broni - "Kocham Wolność" - "Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem". Komentarz jest chyba zbędny. 

8.Lombard - "Przeżyj to sam" - Za sprawą utworu "Przeżyj to sam" zespół Lombard zapisał się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Każdy czy to 15-latek czy to 30-latek może przeżywać tę piosenkę na swój sposób i zrozumieć z niej to co chce. Trzeba jednak przyznać, że ciary przechodzą jak się tego słucha... 

9 . Lady Pank - "Mniej niż Zero"

10. Perfect - "Autobiografia" - Muzykę do "Autobiografii" skomponował Zbigniew Hołdys. Słowa napisał Bogdan Olewicz. Jest to zdecydowanie największy hit zespołu " Perfect". Na koncertach grupy Grzegorz Markowski śpiewa ten kawałek razem ze wszystkimi swoimi fanami. "Autobiografia" jest po prostu nieśmiertelna.
 

 

Więcej o:
Komentarze (20)
Piosenki wolności
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 8 razy 8

  uwielbiam Republike i teksty Ciechowskiego są w moim sercu do dzisiaj!

 • marcink1

  Oceniono 14 razy 8

  cieszmy się zdobytą wolnością - podróżujmy, czytajmy, oglądajmy i przede wszystkim głosujmy! niezdecydowanych wyborem kandydatów zapraszam na www.kandydaci2009.pl

 • Gość: Gość

  Oceniono 4 razy 4

  o matko jak nie pamietacie tamtych czasow, to co za smrody male siedza na tym portaliku i bawia sie w dziennikarzy?

 • Gość: Gość

  Oceniono 3 razy 3

  a ja znam jeszcze jedną piosenkę o której nikt nie pamięta,ja zresztą też nie pamiętam jej wszystkich słów.Spiewał ją Zenon Laskowik,a refren brzmiał :"ojczyzna czy wie jak to z nami jest,ojczyzna czy wie czy nie zbłądzi też,w czterch ścianach naszych chat marzy nam się inny świat"...i dalej nie pamiętam ,ale wiem że to było piękne

 • Gość: Gość

  Oceniono 2 razy 2

  Brakuje mi tu kilku utworów... KULT-u, jak chociażby "Po co Wolność?" czy "Mieszkam w Polsce"...

 • Gość: Gość

  Oceniono 2 razy 2

  scorpions -super

 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz 1

  a mury rosną ,rosną ,rosną...

 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz 1

  To, czy 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm, to jest raczej dyskusyjne. Wczoraj mój mąż opowiadał mi, że w październiku `89 poszedł do wojska, i wciąż trzeba było obowiązkowo oglądać wieczorne wydanie Dziennika Telewizyjnego, i to siedząc "na baczność". Do wczoraj nie wiedziałam nawet, że istnieje pozycja siedzenia na baczność.

 • Gość: Gość

  0

  a gdzie DŻEM? :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX