Tomasz Fudala nominowany do Wdech 2015. "Nie bał się ustąpić miejsca ofiarom czyścicieli kamienic"

Tomasz Fudala

Tomasz Fudala (Screen z Facebook.com/Tomek Fudala)

Tomasz Fudala dostał nominację w kategorii "Człowiek" w plebiscycie kulturalnym Wdechy 2015. To dzięki niemu symbolem wystawy stała się Jolanta Brzeska, zamordowana działaczka o prawa lokatorów.

Tomasz Fudala to historyk i krytyk sztuki. Jest kuratorem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W tegorocznym plebiscycie Wdechy 2015 został nominowany w kategorii "Człowiek". Za co?

Od siedmiu lat w ramach festiwalu „Warszawa w budowie” przypomina warszawiakom o tym, co w mieście ważne, a co łatwo przestajemy dostrzegać. W tym roku - w ramach „Sporu o odbudowę” - udało mu się zbudować nową opowieść o powojennej historii stolicy i osadzić ją we współczesnym kontekście. Jako kurator nie bał się ustąpić miejsca działaczom lokatorskim czy ofiarom czyścicieli kamienic i udało mu się to zrobić, nie tracąc niczego ze spójnej narracji wystawy - czytamy na stronie "Co jest grane 24".

Symbolem tegorocznej edycji jest Jolanta Brzeska, społeczniczka zaangażowana w prawa eksmitowanych lokatorów. Jej wizerunek widnieje na ścianie byłego liceum Hoffmanowej przy ulicy Emilii Plater, gdzie mieści się wystawa "Spór o odbudowę". W 2011 roku spalone zwłoki Jolanty Brzeskiej znaleziono w warszawskim Lesie Kabackim.

Tomasz Fudala sprawił, że minister kultury na wernisażu wystawy mówiła nie o wybitności polskich artystów, dotacjach czy planach, ale o Jolancie Brzeskiej - można było potem przeczytać w "Gazecie Wyborczej".

Wybór liceum na miejsce wystawy nie był przypadkowy - liceum idzie do rozbiórki, a na jego miejscu ma stanąć wieżowiec.

Fudala dopuścił do głosu tych, którym z galeryjną publicznością nie zawsze po drodze: działaczy lokatorskich, squattersów, ofiary czyścicieli kamienic. A odbudowę pokazał jako złożony proces, w którym jest miejsce i na żal, i na dumę - czytamy dalej w artykule.

"Wdechy" to warszawskie nagrody kulturalne "Co Jest Grane 24". Jury (złożone z dziennikarzy) werdykt ogłosi 5 lutego. Czytelnicy też wybierają swoich faworytów. Zobacz, kto jeszcze nominowany jest do Wdech 2015.

Jeśli Twoim zdaniem Taco Hemingway powinien dostać Wdechę, do 29 stycznia wyślij sms na numer 71466 o treści WDECHY.4.TWOJE IMIE I NAZWISKO (bez polskich liter i zachowując spacje między imieniem i nazwiskiem). Koszt jednego sms-a to 1,23 zł z VAT.

JZ

Pobierz nową aplikację Plotek.pl na telefony z Androidem

POLUB NAS

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Skomentuj:
Tomasz Fudala nominowany do Wdech 2015. "Nie bał się ustąpić miejsca ofiarom czyścicieli kamienic"
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX