Oto Leelee Sobieski. Jej przodkiem był polski król, ślub wzięła jako dziewica i... zagrała w erotycznym thrillerze

JZ
09.01.2016 06:30
Leelee Sobieski

Leelee Sobieski (Bulls)

Do ślubu poszła jako dziewica, zagrała w erotycznym thrillerze Kubricka "Oczy szeroko zamknięte" i ponoć wśród jej przodków jest sam król Jan III Sobieski. Poznajcie Leelee Sobieski.

Kim jest Leelee Sobieski?

Żeby była jasność, Leelee Sobieski nie jest Polką. Urodziła się 32 lata temu w Nowym Jorku. Jej matka, Elizabeth, jest amerykańską producentką telewizyjną, a ojciec, Jean, to francuski malarz i były aktor. Skąd zatem polskie korzenie? Odrobinę polskiej krwi zapewnili jej przodkowie ze strony ojca. Jean Sobieski utrzymuje nawet, że jednym z przodków był sam król Polski, Jan III Sobieski. Jej pełne imię to Liliane Rudabet Gloria Elsveta Sobieski, od dziecka jednak nazywana była Leelee, co już sobie zostawiła, kiedy dorosła.

Poza tym, Liliane brzmi jak nazwa małego paryskiego butiku, to zbyt skomplikowane dla dziecka - przyznała Leelee w rozmowie z "Desert News".

Wychowana w dwujęzycznej rodzinie Leelee mówi płynnie po angielsku i francusku, i ponoć odrobinę po Polsku.

<< TAK WYGLĄDA POTOMKINI KRÓLA POLSKI >>

Dzieciństwo

Pierwsze lata życia Leelee spędziła w Nowym Jorku, często podróżując do Francji. Jej rodzice nie byli szczególnie bogaci, chcieli jednak zapewnić córce dostęp do najlepszych dóbr kultury światowej.

Prawdziwa idealistka, Leelee marzy o zostaniu pisarką jak matka lub malarką, jak ojciec - czytamy w jej biografii.

Marzenie ma się później spełnić z nawiązką, tymczasem jednak, gdy miała 11 lat, zainteresował się nią łowca talentów, który szukał odtwórczyni roli Claudii w "Wywiadzie z wampirem". Akurat jadła obiad w szkolnej stołówce. Było to o tyle dla niej zaskakujące, że wcześniej bezskutecznie starała się o role w filmach amatorskich.

Próbowałam dostać się do któregoś z tych młodzieżowych filmów kręconych w szkole średniej, ale nie chcieli mnie - przyznała w jednym z wywiadów.

Rodzina

Leelee Sobieski w 2008 roku poślubiła Adama Kimmela, projektanta mody, syna amerykańskiego dewelopera. Miała wtedy 26 lat i, jak sama przyznaje, była wtenczas dziewicą.

Myślę, że 26 lat to trochę dużo, żeby stracić dziewictwo, ale dla mnie było ważne, żeby pozostać dziewicą aż do ślubu. Nie z powodów religijnych lub podobnych, po prostu uważam, że moje dziewictwo to najcenniejszy dar, jaki mogę podarować mężczyźnie i chciałam mieć pewność, że otrzyma go ten właściwy - czytamy jej uzasadnienie "Waiting Till Marriage".

Obecnie Leelee Sobieski i Adam Kimmel mają dwójkę dzieci: 5-letnią Luisannę Ray i niespełna 1,5-rocznego syna Martina.

Kariera

Leelee Sobieski ostatecznie roli w "Wywiadzie z wampirem" nie dostała (otrzymała ją Kirsten Dunst), jednak zrobiła na tyle duże wrażenie, że wkrótce pojawiły się kolejne propozycje. Jako 11-latka wystąpiła w "Pojednaniu", rok później w serialu Charlie Grace dostała stałą rolę córki głównego bohatera. Jako 14-latka otrzymała swoją pierwszą główną rolę w filmie "Z dżungli do dżungli". Miała 16 lat, kiedy zagrała w przebojowym filmie "Dzień zagłady". Wystąpiła również w kultowym erotycznym thrillerze Kubricka, "Oczy szeroko zamknięte".

Leelee jest gwiazdą filmową w starym stylu. Jest jedną z najbardziej niezwykłych osób, jakie poznałam przez długi czas. Jest niezwykle inteligentna, potrafi zahipnotyzować i jednocześnie patrzy w sposób hipnotyzujący - komplementowała ją Drew Barrymore, z którą spotkała się w filmie "Ten pierwszy raz".

Największą rolą Leelee Sobieski była jak dotąd główna rola w telewizyjnej wersji "Joanny D'Arc", za którą była nominowana do nagrody Emmy oraz do Złotego Globu. Leelee jest uważana za jedną z najlepiej rokujących młodych aktorek w Hollywood.

 

JZ

Pobierz darmową aplikację Plotek na telefony z Androidem

POLUB NAS

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (40)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  frankyy

  Oceniono 2 razy 2

  tą rolą w erotycznym trillerze shańbiła cały ród Sobieskich, naszą piękną ojczyznę i zasmuciła Prezesa, który chciał ją koronować

 • avatar

  Gość: QQQ

  Oceniono 1 raz 1

  przestańcie powtarzać te bzdury o pochodzeniu od Jana III. Królewska linia Sobieskich wymarła na Jakubie w 1737 r.

 • avatar

  braddock

  Oceniono 5 razy 1

  Sobieski, według źródeł, był tak gruby, że miał kłopoty z wsiadaniem na konia. Może leelee odziedziczy to po "przodku". A może tak jak polski król przywiezie z Francji syfilisa.

 • avatar

  Gość: Pawłowicz approved

  0

  "po angielsku i francusku, i ponoć odrobinę po Polsku."

  Brawo za konsekwencję w pisaniu przymiotników z małej litery. (W jednym zdaniu!)

 • Marek Nowak

  0

  Szanowny redaktorku jak coś piszesz to najpierw sprawdź, chociaz rozumiem , że gimbusowi takiemu jak ty sprawia to wielka trudność. Stare porzekadło mówi, " nie jednemu psu Burek na imię. ". Ta pani nie ma nic wspólnego z królem Janem Sobieskim , jedyne co to wspólne nazwisko !!!!!!!! i tyle w temacie. ta pani nawet nie wie kto to był Jan III Sobieski to są fakty. Wiec nie rób wody z resztek mózgów gawiedzi gimbusów czytających twoje wypociny . !!! :-(((

 • avatar

  Gość: Gosciuuu

  Oceniono 2 razy 0

  Przecież już kiedyś zdementowano pokrewieństwo tej Pani z naszym byłym królem, ale bzdury ale jaki portal takie newsy....

 • avatar

  art_102

  Oceniono 4 razy 0

  A co się stało z jej pyzatą buzią, obciosała ją?
  Jak szczupła była, tak jest nadal, więc to nie utrata kilogramów, tylko laserowe wyszczuplanie twarzy. Ładnie wygląda, ale to inna twarz, trudną ją rozpoznać. Szkoda, wcześniej była jak z średniowiecznego portretu, teraz jest jak każdy...
  www.twitter.com/leeleesobieski_

 • avatar

  fanizymiko

  Oceniono 4 razy 0

  Leelee mówi płynnie po angielsku i francusku, i ponoć odrobinę po Polsku.

  Mam niejasne podejrzenia, że ona lepiej mówi po polsku niż nieetatowy pracownik Agory nazywany Redachtorem Plotka pisze po polsku...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX