Beyonce chce zostać aktorką i zagrać TĘ kobietę. Miażdżąca krytyka. "Nie jest godna", "arogancka postawa"

Beyonce to wszechstronna artystka, ale ten projekt raczej nie jest dla niej. Gwiazda pragnie zagrać "hotentocką Wenus", która dziś jest symbolem dominacji białego człowieka nad "niższymi rasami". Jednak nikt nie widzi jej w tej roli. Dlaczego?

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że Beyonce chce opowiedzieć historię tzw. "hotentockiej Wenus" - Saartjie Baartman. Gwiazda miałaby napisać scenariusz, wyreżyserować film i zagrać w nim główną rolę. Jej pomysł spotkał się jednak z ostrą krytyką środowisk reprezentujących interesy rdzennych mieszkańców Afryki.

Ona nie jest godna, żeby opisać historię Sary ani tym bardziej, żeby ją zagrać - powiedziała Jean Burgess w rozmowie z News24.

Co na to media?

Nie wiadomo, czy ostra krytyka odwiodła piosenkarkę od realizacji tego projektu, ale kontrowersje, które wywołała podniosły ważny temat do dyskusji. Żeby zrozumieć te kontrowersje, trzeba wiedzieć kim BYŁA Baartman, a kim Beyonce NIE JEST - pisze dziennikarz Huffington Post.

Żyjąca na przełomie XVIII i XIX wieku Saartjie Baartman pochodziła z ludu Khoikhoi osiadłego na południu Afryki. Została odkryta przez brytyjskiego lekarza, który z jej niespotykanej w Europie urody uczynił atrakcję turystyczną. Afrykanka została ściągnięta do Londynu, gdzie "była wystawiana" w cyrku i stała się źródłem ogromnych dochodów. Jej nietypowa budowa ciała, m.in przerośnięte biodra i pośladki były prawdziwą sensacją.

East News

Uświadomienie sobie, jaką symboliczną rolę ma Baartman dla mieszkańców Afryki i kim jest Beyonce, pomaga zrozumieć argumenty Burgess:

Dlaczego akurat Sarah Baartman? Dlaczego nie może opowiedzieć o jakiejś rdzennej mieszkance Ameryki? Widzę arogancję w postawie, żeby opowiadać historię, która nie jest jej. Ignorowanie faktu, że KhoiKhoi nadal żyją i że historia Sary mogłaby mieć wpływ na to, jak będą postrzegani, jest ogromnym błędem.

Ta stanowcza reakcja sprawiła, że w niecałą dobę po publikacji informacji o projekcie, przedstawiciel piosenkarki oświadczył, że Bey "nie jest związana z projektem". Prasa dopatruje się w tym jednak ucieczki przed krytyką.

Aczkolwiek to ważne, aby ta historia została opowiedziana - dodaje rzecznik gwiazdy.

WJ

Pobierz nową aplikację Plotek na telefony z Androidem

POLUB NAS

Więcej o:
Komentarze (21)
Beyonce chce zostać aktorką i zagrać TĘ kobietę. Miażdżąca krytyka. "Nie jest godna", "arogancka postawa"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • braddock

  Oceniono 4 razy 4

  Co tam będzie grała jakąś afrykańską grubaskę. Za mały kaliber. Bijonce niech zagra i opowie nam historię King Konga, wielkiej małpy, którą siłą ściągnęli do strasznego USA i maltretowali ŹLI BIALI, oczywiście.

 • blue911

  Oceniono 5 razy 3

  Ona I ten jej drag diler Jay Z sa tak bogaci,ze mogliby wreszcie wyjechac do Szwajcarii I dac sobie spokoj. Jak Tina Turner. I udawac Europejczykow,hahaha.

 • A. E. Strachan

  Oceniono 3 razy 3

  Biedaczka, tak sie probuje wybielic i nikt nie docenia... Nic mnie nie zdziwi juz. Ostatnio widzialam portret Lancelota... murzyna!!! A tak nas nienawidza...

 • Gość: okularnik

  Oceniono 9 razy 3

  Jak bogate to, tak brzydkie i zdzirowate! Uprze się, to za swoją forsę może zrobić co zechce.

 • Gość: lis

  Oceniono 4 razy 2

  przeciez taki film powstał juz dawno temu i jest całkiem niezły, po co mnożyć byty...

 • Gość: cezar85

  Oceniono 2 razy 2

  przecież afroamerykanie i west indies gardzą afrykańczykami

  bo czują się przez nich sprzedani

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX