Ewa Wanat zwolniona dyscyplinarnie z Radia RDC. Za "skandaliczny" wpis na Facebooku

Redaktor naczelna Polskiego Radia RDC na Facebooku w krytyczny sposób odniosła się do sprawy małżeństwa Elbanowskich, którzy sprzeciwiają się posyłaniu sześciolatków do szkoły. Przewodniczący Rady Nadzorczej stacji nazwał ją "skandalizującą celebrytką". Wanat została zwolniona.

Ewa Wanat od 2013 roku była redaktor naczelną i dyrektorką programową Polskiego Radia RDC. Pracę straciła przez głośno komentowany wpis na Facebooku. Pod koniec sierpnia dziennikarka odniosła się do inicjatywy małżeństwa Elbanowskich, którzy od wielu lat walczą o to, by rodzice mogli mieć prawo wyboru, czy posyłać sześcioletnie dzieci do szkoły.

Dlaczego polskie sześciolatki sa głupsze od rówieśników z Włoch, Francji i Niemiec? A może tylko państwu Elbanowskim rodzą się takie nierozgarnięte dzieci? - napisała Wanat na Facebooku.

Ten wpis nie spodobał się Radzie Nadzorczej Radia RDC. Jej przewodniczący odniósł się do słów dziennikarki na Facebooku.

Pani Redaktor ma prosty wybór: być skandalizującą celebrytką lub naczelną redaktor w RDC. Moim skromnym zdaniem dokonała wyboru. I ja ten wybór mam zamiar uszanować.

W poniedziałek portal Wirtualne Media podał informację o tym, że Wanat została zwolniona dyscyplinarnie.

Zarząd Polskiego Radia RDC zakończył współpracę z panią Ewą Wanat, pełniącą w latach 2013-2015 obowiązki Dyrektor Programu i Redaktor Naczelnej Polskiego Radia RDC. Powodem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę była utrata zaufania do osoby pani redaktor, której działania i wypowiedzi pozostawały w jawnym konflikcie i godziły w dobre imię Spółki - czytamy w oświadczeniu Rady Nadzorczej.

Ewa Wanat nie komentuje sprawy. Dwa tygodnie temu w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" postępowanie Rady Nadzorczej nazwala "aktem cenzury".

Jestem w kompletnym szoku. Prezes rady nadzorczej, a przy okazji Stowarzyszenia Wolnego Słowa, poprzez Facebook bierze udział w internetowym hejcie. Jeszcze przed posiedzeniem rady nadzorczej grozi mi zwolnieniem z powodu mojego wpisu. Rada nadzorcza w ogóle nie powinna się zajmować takimi sprawami. To akt cenzury i próba zastraszenia mnie, wykorzystania przewagi służbowe - stwierdziła.

Ewa Wanat

Fot. Michał Mutor / Agencja Gazeta

Po zwolnieniu Wanat część zespołu już rozstaje się z rozgłośnią. Tak postąpili Mike Urbaniak i Maciej Nowak.

Jest mi zwyczajnie przykro, że niszczy się naszą dwuletnią pracę, wielki wysiłek, by zbudować publiczne radio z misją. Ewa Wanat pokazała, że można z niszowej, regionalnej stacji radiowej, o której miało kto słyszał, zrobić opiniotwórcze medium, w którym bywają najważniejsze nazwiska ze świata polityki, nauki i kultury. Za to podziękowano jej zwolnieniem z pracy - tłumaczył portalowi Wirtualnemedia.pl Urbaniak. - Nie wiem, kto z radia odejdzie, a kto w nim zostanie. To są indywidualne decyzje moich kolegów i koleżanek. Ja z pewnością odchodzę - dodał.

em

Pobierz darmową aplikację Plotek na telefony z Androidem

POLUB NAS

Więcej o:
Komentarze (14)
Ewa Wanat zwolniona dyscyplinarnie z Radia RDC. Za "skandaliczny" wpis na Facebooku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • browaryr

  Oceniono 1 raz 1

  a niech posyłaja nawet 2latki...-pampers pod du.e smoczek do papy-plecak na plecy i wioo...sory taki mamy klimat...

 • Gość: anag

  0

  wanat jest super dziennikarka a para tych tzw elbanowskich micieli spowoduje że RDC straci słuchaczy

 • Gość: gosc

  0

  Nie rozumie Pani naprawdę czy tylko udaje? Wolność słowa to cos innego niż praca dziennika, którego wypowiedzi powinny bazować na faktac i być obiektywne. A Pani zrobiła sobie osobistą wycieczkę obrażając niczemu winne dzieci i jesczze ma Pani pretensje, że RN dba o jakosc publicznych wypowiedzi swoich dziennikarzy.... A tu niespodzianka...

 • Gość: Katarzyna Głuska

  0

  Wpis żenujący , świadczący o pogardliwym stosunku do osób mających inne zdanie , kompletny brak kultury. Taka osoba absolutnie nie powinna pracować w opiniotwórczych środkach masowego przekazu. Pochwalam takie radykalne posunięcie , które być może będzie nauczką dla innych i ku ich przestrodze .W Polsce nagminnie myli się wolność słowa z wolną amerykanką ,nie respektując przy tym podstawowych zasad dotyczących wypowiedzi, konwersacji i wymiany poglądów obowiązujących w cywilizowanym społeczeństwie.

 • Gość: gosc

  0

  Wolność słowa w polskich mediach... Jest w ogóle zgodne z kodeksem pracy, żeby wywalać kogoś z pracy za swoje prywatne opinie? Głupota...

 • Gość: Asia

  0

  Skandaliczne w tym przypadku jest zachowanie Rady Nadzorczej Radia RDC (!) Zachęcam do podpisywania petycji przeciwko zwolnieniu P. Ewy Wanat na avaaz.org

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX