Andrzej Kopiczyński nie miał łatwego dzieciństwa. "Pamiętam głód. Byłem niedożywiony, kradłem"

Andrzej Kopiczyński, aktor pamiętany jako słynny "Czterdziestolatek", zmarł w czwartek w wieku 82 lat. Dwa lata wcześniej w wywiadzie wspominał swoją ciężką młodość w czasach powojennych.

Andrzej Kopiczyński trwałe miejsce w historii polskiej kinematografii i w naszej pamięci zapewnił sobie rolą w kultowym serialu "Czterdziestolatek". Zagrał tam inżyniera Karwowskiego, zasadniczego, nieco sztywnego budowniczego Trasy Łazienkowskiej.

W czwartek media obiegła informacja, że aktor, który od kilku lat zmagał się z chorobą Alzheimera, odszedł w wieku 82 lat. Niewiele ponad dwa lata wcześniej w jednym z wywiadów zdradził, że jego młodość nie należała do najłatwiejszych. W rozmowie z "Na żywo" wrócił wspomnieniami do nastoletnich czasów. Przyznał, że jako dziecko często chodził głodny.

Pamiętam głód. Byłem niedożywiony. Chodziłem po świetlicach domów dziecka. Gdy w jednym zjadłem zupę, biegłem do następnego. Kradłem. Wiele mieszkań poniemieckich było zaplombowanych. Dla mnie i kolegów to nie był problem. Kradliśmy ołowiane rury z mieszkań, bo ołów bardzo dobrze szedł - wyznał w 2014 roku.

Andrzej Kopiczyński był trzykrotnie żonaty. Jego ostatnia żona, Monika Dzienisiewicz-Olbrychska, zmarła w czerwcu tego roku. Doczekał się także córki, Katarzyny, która była owocem małżeństwa z Ewą Żukowską.

alex, MK

Więcej o:
Komentarze (16)
Andrzej Kopiczyński nie miał łatwego dzieciństwa. "Pamiętam głód. Byłem niedożywiony, kradłem"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Wanda Misiewicz

  Oceniono 617 razy 605

  Nie tylko czasy wojenne były straszne, ale zaraz po niej było ludziom bardzo ciężko. Bieda dotknęła szczególnie tych, co mieszkali w miastach, a często w ich ruinach. To historie opowiadane przez tak już niewielu, roczniki odchodzą. A młodzi, jeśli nie chcecie poznać ich losu, to przynajmniej nie kpijcie i uszanujcie ich posiwiałe głowy, bo to, co przeżyli i tak nie zrozumiecie.

 • grzesio123

  Oceniono 323 razy 317

  Wtedy to nie była kradzież tylko walka o przeżycie.

 • falco2009

  Oceniono 298 razy 292

  Panie kochany , teraz to się kradnie ! Wtedy to była walka o przeżycie .

 • pawel.lewski

  Oceniono 128 razy 128

  No cóż, człek radził sobie jak mógł żeby z głodu nie zdechnąć. Taki czas!

 • leoncio

  Oceniono 159 razy 111

  lubię takie niezwykłe wyznania znanych osób,są takie osobiste :)

 • maciek0zielinsk

  Oceniono 61 razy 59

  To smutna historia.

 • Gość: jaga

  Oceniono 8 razy 8

  Bardzo wspolczuje rodzinie pana Kopiczynskiego ,ktory zmaga sie ze straszna choroba.

 • Gość: jaga

  Oceniono 6 razy 6

  bardzo wspolczuje rodzinie pana Kopiczynskiego, ktory zmaga sie ze straszna choroba

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX