Maciej Zień pierwszy raz o pokazie: Wiem, w jakim kraju żyję. Sponsorzy się wycofywali. A proboszcz?

Maciej Zień po raz pierwszy w telewizji zabrał głos w sprawie kontrowersyjnego pokazu.

Przez wiele tygodni kontrowersje po pokazie kolekcji Macieja Zienia w kościele Św. Augustyna w Warszawie nie milkły. Dopiero dzisiaj, gdy wypowiedzieli się już wszyscy, ci co byli zaproszeni, ci co nie byli zaproszeni, świeccy, kler i wielu wielu innych, głos zabrał na wizji sprawca całego zamieszania, czyli Maciej Zień.

Jestem osobą myślącą i wiem, w jakim kraju żyję - mówił Zień w "DDTVN". - Nigdy nie traktowałem Polski jako kraju, który będzie mnie ograniczał. Dlaczego w kościele? Cała kolekcja była inspirowana motywami religijnymi, na przykład cięcia w kreacjach inspirowane były żebrowaniem sklepień.

Zień o zgodę na zorganizowanie pokazu w kościele Św. Augustyna dostał zgodę od proboszcza.

Poszedłem do proboszcza, zapytałem o zgodę. Proboszcz był na tak. Wręcz powiedział, że to może być "nowy fajny sposób na pokazania kościoła". Potem, gdy mówiłem mu,że trochę się boję, on odpowiadał, "wymyśliłeś, to teraz rób". Przedstawiłem proboszczowi zarówno stroje, jak i muzykę do akceptacji.

 Pokaz mody Macieja Zienia w kościele św. Augustyna w WarszawieFot. Archiwum prywatne Ewy Wojciechowskiej

Pojawiały się opinię, że proboszcz przychylił się do pomysłu Zienia ze względu na pieniądze.

Nie zapłaciłem nic proboszczowi za pokaz - powiedział jasno projektant w "DDTVN".

Okazuje się, że problemy finansowe mógł mieć za to sam projektant.

Trzy duże marki, które były moimi sponsorami się wycofały z pokazu w kościele. Jednak inni sponsorzy zostali za co im serdecznie dziękuję. Chciałbym zrezygnować ze ścianki, ale no niestety nie da się.

Głos w sprawie kontrowersyjnego pokazu zabrała nawet kuria (Zobacz:Kuria: Przepraszamy za pokaz Zienia. To miał być zamknięty pokaz strojów ślubnych).

Nie wiem, jakie informacje zostały przekazane kurii o pokazie, o to trzeba zapytać proboszcza - mówił Zień.

 

Swaugustyn.pl, widok panoramicznyScreen z Swaugustyn.pl

 

Reperkusje po wydarzeniu były tak silne, że w kościele Św. Augustyna odprawiono mszę przebłagalną w związku ze zgorszeniem lub też, jak dodała Wellman, w celu "oczyszczenia miejsca ze złych mocy".

Chciałbym poznać te złe moce - mówił Zień. - Nie czuję, że sprofanowałem to miejsce. To zgryzota zjada tych, co komentują, a nie zostali zaproszeni. Nikt z gości pokazu nie mówił, że jest zgorszony, czy to była profanacja.
Pochodzę z bardzo katolickiej rodziny, jestem wierzący, choć chodzę do kościoła rzadko, jedno po tej wizycie będę robił częściej.

Nieprawdziwe okazały się też informacje o afterparty w katakumbach.

To nie są katakumby, lecz zwykłe podziemia - wyjaśnił Zień. - Tam zorganizowałem poczęstunek dla moich gości, aby przy lampce wina wymienić się opiniami.

 

Maciej ZieńKAPiF

O zamiłowaniu Macieja Zienia do francuskiej kultury i sztuki przeczytaj w książce "Klucz francuski" >>

karo

Więcej o:
Komentarze (16)
Maciej Zień pierwszy raz o pokazie: Wiem, w jakim kraju żyję. Sponsorzy się wycofywali. A proboszcz?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • browaryr

  Oceniono 16 razy 10

  dla odmiany niech zrobi pokaz szmat tym razem w burdelu i sprawa załatwiona.

 • fanizymiko

  Oceniono 17 razy 7

  Na robieniu interesów z Kościołem zyskuje tylko Kościół. Pewnie msza "przebłagalna" zorganizowana była po to by wśród ciemnego luda z tacą polatać, chociaż wcześniej na bankiecie raczono się jadełkiem i popitkiem:))))

 • galv

  Oceniono 10 razy 4

  Strasznie słaby pokaz, strasznie słabe ubrania... Smuteczek panie Zień, oj, smuteczek :/

 • pannamigootka

  Oceniono 20 razy 4

  Wara od kościoła , to jest miejsce skupienia i modlitwy a nie pokazywana jakiś szmat .Pokazy mody maja być w miejscach do tego przeznaczonych , Dla mnie to jest jest jakieś podejrzane wydziwianie a Zień w tych tłumaczeniach mało wiarygodny Oprócz tych jego gwiazd są jeszcze zwykli ludzie , którym to też przeszkadza. I to nie jest sposób przyciągnięcia kościoła do ludzi albo na odwrót ( bo takie też były tłumaczenia), nie tędy droga

 • forfiter_jr

  Oceniono 11 razy 3

  No to teraz ten Zień w ogniu piekielnym będzie się smażył ;D

 • sansa

  Oceniono 8 razy 2

  "Dlaczego w kościele? Cała kolekcja była inspirowana motywami religijnymi, na przykład cięcia w kreacjach inspirowane były żebrowaniem sklepień." - Żebrowe sklepienie jest motywem religijnym??? Ale że co? Że żebro Adama? Czy, że żebra-k biblijny, który umarł i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama?

 • do_podziwu

  Oceniono 14 razy 2

  "Przez wiele tygodni kontrowersje po pokazie kolekcji Macieja Zienia w kościele Św. Augustyna w Warszawie nie milkły" - pokaz byl 8.11 dzisiaj mamy 25.11(data dla red. karo). To nawet nie wiele dni a co dopiero tygodni ?.
  A juz na "prawie" powaznie - jezeli uznamy ,ze Zien mowi prawde - to proboszcz klamal lub oklamal swoich zwierzchnikow. Bladzic rzecz ludzka ,msza przeblagalna odbyla sie jest ok. Projektant powiedzial:
  "Cała kolekcja była inspirowana motywami religijnymi, na przykład cięcia w kreacjach inspirowane były żebrowaniem sklepień." - wynika z tego -Boska kolekcja .
  Drobny poczestunek z lampka wina w podziemiach kosciola aby wymienic opinie - a co to takiego, byc moze juz nie jeden "koscielny " odkryl to miejsce raczac sie "mszalnym" i rozmyslajac ile wpadnie jak "bedzie chodzil " z Proboszczem "po koledzie".

 • te_cafe

  Oceniono 11 razy 1

  "Jestem osobom*myślącą..." A może lepiej " osobom myśloncom".Przypomniał mi się skecz Kobuszewski - Gołas .Plotki jeszcze prosze napiszcie "...wężykiem Jasiu,wężykiem".

 • jason.

  Oceniono 2 razy 0

  Teraz to raczej ludzie będą bardziej chcieli umierać aby odprawiono im mszę w takim kościele...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX